100. rocznica Bitwy Warszawskiej w Piotrkowie

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 14 sierpnia 20200 1050
W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej, uznawanej za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata. Pamięć bohaterów walk uczcimy także w Piotrkowie. Ze względu na trwający stan epidemii obchody rocznicy będą przebiegać skromniej niż pierwotnie planowano.

Najważniejszym akcentem uczczenia żołnierzy walczących z bolszewikami będzie uroczystość na cmentarzu wojskowym, na którym spoczywają bezimienni bohaterowie tamtych dni: oficerowie zawodowi, żołnierze z poboru i ochotnicy. O godz. 10 kwiaty przed obeliskiem znajdującym się na cmentarzu wojskowym złożą przedstawiciele władz miasta i pozostałe delegacje.

 

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej swoją ofertę przygotowały również instytucje miejskie. Okolicznościową wystawę „100-lecie „Cudu nad Wisłą” przygotowali Muzeum i Archiwum Państwowym w Piotrkowie. Zaprezentowane zostaną zachowane w zbiorach obu placówek pamiątki związane z wojną polsko-bolszewicką. Znajdą się tam: plakaty, odznaczenia i dokumenty związane z Piotrkowem i mieszkańcami naszego miasta i powiatu – uczestnikami walk w latach 1919-1921, a także broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Kolejną propozycją upamiętniającą 100-lecie Bitwy Warszawskiej jest ekspozycja przygotowana przez Mediatekę 800-lecia. Na wystawie „Bitwa Warszawska w księgozbiorze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim” znajdziemy książki ze zbiorów piotrkowskiej biblioteki poświęcone jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski i świata.


Zainteresował temat?

5

3


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat