10 ważnych słów zabrzmiało w Piotrkowie

Niedziela, 10 września 20170 2929
"10 ważnych słów" to koncert poświęcony ludziom Solidarności, który w sobotni wieczór odbył się w Centrum Idei ku Demokracji. Na piotrkowskiej scenie wystąpili Jan Krzos i akompaniująca mu na fortepianie Tatiana Dranchuk, a słowo historyczne wygłosiła łódzka aktorka, Masza Bogucka.

Ładuję galerię...

"10 ważnych słów" to poetycko-wokalna interpretacja utworów Marka Grechuty, które zostały wydane w 1994 r. w formie albumu pod tym samym tytułem. Jan Krzos, łódzki muzyk i lektor poezji, przygotował program, który nie tylko upamiętniał ludzi walczących o wolną Polskę, ale też niósł uniwersalne przesłanie. Słowa, na których program się opierał to Ojczyzna, wolność, władza, prawo, praca, wiedza, solidarność, natura, sztuka i miłość.

- Te 10 słów można traktować jak dekalog współczesnego człowieka. Ostatnim słowem jest miłość. Myślę, że to wartość dla każdego z nas największa, najpiękniejsza, zarówno od strony prywatnej, jak i fundamentalnej - mówił artysta. Zapytany o to, dlaczego oparł swoje rozważania na tekstach Grechuty tak mało znanych, Krzos przyznał, że cykl ten został zaprzepaszczony mimo jego wielkiej wartości filozoficznej i poetyckiej. Przez lata ubolewał, że utwory z tego albumu zniknęły w cieniu tych bardziej popularnych, aż wreszcie postanowił sam zmierzyć się z tym repertuarem i zaprezentować go jak najszerszej publiczności.

 

"10 ważnych słów" w wykonaniu Jana Krzosa powstało w 2008 r., a teraz po raz pierwszy rozbrzmiało w Piotrkowie.

 

fot. Milena Nowakowska


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat