Piotrkowscy nauczyciele dostaną „po pensji"

Strefa FM Wtorek, 09 kwietnia 2019151 17978
W Piotrkowie Trybunalskim nauczyciele, którzy biorą udział w strajku, nie otrzymają za ten okres wynagrodzenia. Taką informację przekazał nam rzecznik magistratu. - Uprawnienia pracownika biorącego udział w strajku jednoznacznie reguluje art. 23 o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – mówi Jarosław Bąkowicz. - Stanowi on, że „w okresie strajku, zorganizowanego zgodnie z przepisami prawa, pracownik zachowuje prawo do świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia". Urząd Miasta oraz pracodawcy nauczycieli, czyli dyrektorzy szkół związani są tym przepisem prawa.
Fot. www.pixabay.pl

W przypadku wypłaty wynagrodzenia „z góry", pracownik musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Tak jest w przypadku nauczycieli, którzy właśnie w taki sposób są rozliczani za swoją pracę.

 

Od pensji nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, wynoszącej 3483 zł brutto, za tydzień strajku należy odjąć 864 zł brutto.

 

Wypłacenie wynagrodzenia za strajk byłoby złamaniem ustawy o dyscyplinie finansów publicznych. Dlatego samorządowcy szukają sposobów, by zrekompensować nauczycielom stratę. Prezydent Łodzi zadeklarowała na przykład, że nauczyciele dostaną wynagrodzenie za okres strajku w formie dodatków. Niektóre samorządy, jak np. we Włocławku, rozważają umożliwienie nauczycielom odpracowanie dni strajkowych albo zwiększenie budżetu na zajęcia pozalekcyjne.

 


Zainteresował temat?

12

2


Komentarze (151)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

apel ~apel (Gość)10.04.2019 19:25

nauczyciele za dni strajku nie powinni otrzymać wynagrodzenia. Takie jest moje zdanie. Pracuję w budżetówce, mam 4 lata do emerytury, i pensję 2000zł netto. Po tylu latach pracy. Mam wyższe wykształcenie i dodatkowe wykształcenie kierunkowe do pracy. Studia opłacałam sama. Pracuję 8 godzin i często pracę zabieram do domu, nie dlatego że się nie wyrabiam ale dlatego że tej pracy jest nadmiar. Pracuję też w weekendy jesli jest taka potrzeba, nie otrzymując za to dodatkowego wynagrodzenia. I co wy na to nauczyciele?? Nie strajkuję bo wiem że nic to nie da.

186


Hmmm ~Hmmm (Gość)11.04.2019 07:49

Bardzo dobrze, bo jak się nie pracuje, to sie pieniążków nie dostaje. A swoja droga jestem ciekawy, czy po tym co wyrabiają nauczyciele w placówkach publicznych, to rodzice na zakończenie roku szkolnego nadal będą kupować kwiaty, czekoladki, bony podarunkowe..

124


nerwus ~nerwus (Gość)12.04.2019 09:57

Strajkujących nauczycieli zwolnic dyscyplinarnie. Po zakończonym strajku przyjąć na nowych warunkach aby następnym razem nawet nie pomyśleli o strajku.

02


gość ~gość (Gość)09.04.2019 22:20

Jestem wykształconym nauczycielem i pracuję magazynie,więc wypraszam sobie komentarze typu.."to trzeba było się uczyć "..A dlaczego nie pracuję w zawodzie? Proste. Nie mam znajomości. Takich jak ja są tysiące.

313


gość ~gość (Gość)11.04.2019 20:11

każdy chce równouprawnienia ok niech nauczyciele tez pracują 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu zostanie im czas na sprawdzanie klasówek w szkole, a po drugie ja nie mam 500+ pracuje 6 dni w tygodniu po 8 godzin i zarabiam tyle co nauczyciel, nie mam 2 miesięcy gratisowego urlopu.
Pracujcie 8h dziennie 5 dni w tygodniu, a w wakacje albo normalne zajecia w szkole albo 2 miesiące urlopu bezpłatnego :) i to dla mnie będzie sprawiedliwe.

41


Hmmm ~Hmmm (Gość)11.04.2019 21:49

Drodzy nauczyciele,niestety wasz krzyczacy lider nie dołączył sie do strajku tylko pobiera miesięczną pensje kilkanaście tys zł. Zostaliście wciagnieci w wielka polityczna grę, ostatecznie i tak moze wywalczycie jakies podwyzki... ale za sposob w jaki to robicie, zaufania społeczeństwa za szybko nie odzyskacie... szkoda tylko ze ucierpi na tym autorytet nauczycieli z prywatnych placówek... którzy o strajku mogą pomarzyć...

32


pastuch ~pastuch (Gość)09.04.2019 13:27

Dodatki do zarobków nauczycieli:
• dodatek za warunki pracy
• dodatek za uciążliwość pracy
• dodatek za wysługę lat
• dodatek funkcyjny nauczyciela konsultanta
• dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu
• nagroda ze specjalnego funduszu nagród
• dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej
• dodatek funkcyjny dla wychowawcy klasy
• dodatek funkcyjny nauczyciela doradcy
• nagroda jubileuszowa
• odprawy emerytalno-rentowe oraz odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy
• wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw
• dodatek motywacyjny
• dodatkowe wynagrodzenie roczne

1311


xx ~xx (Gość)11.04.2019 20:59

No i super, że dostaną po pensji. Dodatkowa pensja każdemu by się przydała. Emeryci dostali dodatkową "pensję" więc nauczyciele też powinni. :-)

00


Emill ~Emill (Gość)10.04.2019 14:31

Jak z Was takie Stasie Bozowskie to od jutra pracujcie bez wynagrodzenia i oddajcie 500+. Nauczyciel też musi jeść i płacić czynsz.

77


p-kow ~p-kow (Gość)11.04.2019 10:36

Znam wielu nauczycieli i biedy u nich nie widzę, większość z nich to zmanierowane Państwo bardzo roszczeniowe, za moich czasów jak nie wiedziało się co robić w życiu to podejmowało się studia na kierunku pedagogika, jak nie dostało się na swój wybrany kierunek to lądowało się na pedagogice i teraz właśnie mamy nauczycieli po takich wyborach życiowych

104


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat