(eko)Piotrków: Będą kosić tam, gdzie jest to konieczne

ePiotrkow Piątek, 22 maja 202025 2832
Piotrków Trybunalski coraz bardziej ekologiczny. Niedawno w niektórych częściach miasta pojawiły się hotele dla owadów zapylaczy. By jednak takie przedsięwzięcie miało sens, potrzebna jest bujna roślinność. To z kolei oznacza, że trawa w mieście będzie teraz koszona rzadziej. Wszystko po to, by było bardziej eko.
fot. pixabay

Jak poinformowano nas w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta, w Piotrkowie koszenia ruszyły w kwietniu. - W tym sezonie zimy praktycznie nie było, więc trawa wymagała koszenia wcześniej niż zwykle - mówił na antenie Strefy FM Mikołaj Chmielewski z Zarządu Dróg. - W związku z suszą, trwającą właściwie już trzeci rok, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu koszenia na tak długo jak jest to możliwe. Pierwsze koszenia zaczęliśmy więc później niż zazwyczaj. Gdy trawa jest wyższa, w gruncie zostaje więcej wody. Wyznaczamy strefy, w których będziemy kosić zdecydowanie rzadziej, tam, gdzie można sobie na to pozwolić i nie zagrozi to bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W niektórych miejscach w mieście postawiliśmy hotele dla owadów zapylaczy, wokół tych obiektów są strefy ekologiczne, generalnie niekoszone, ewentualnie raz lub dwa razy w roku, by utrzymać porządek. Na pewno nie możemy zupełnie zawiesić koszenia z tego względu, że w niektórych miejscach są wąskie uliczki i mógłby występować problem z widocznością. Mamy uzgodnienia z wykonawcami tej usługi (i pilnujemy tego!), by koszenia, które już się odbywają nie były zbyt intensywne, chodzi o wysokość trawy, by nie golić trawników przy samym gruncie jak boiska. Trawa ma wówczas lepsze warunki do odrodzenia się podczas suszy.


Kilka tygodni temu media informowały, że niektóre polskie miasta całkowicie zawiesiły koszenie traw. - W kwietniu rzeczywiście tak było, choćby w Krakowie, Poznaniu czy Warszawie, ale na początku maja we wszystkich tych miasta koszenia ruszyły. Pasy drogowe w centrum miasta po prostu muszą być koszone, dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – dodał M. Chmielewski z piotrkowskiego ZDiUM.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

PoP ~PoP (Gość)22.05.2020 10:23

Bardzo dobry pomysł, łąki dają więcej tlenu, zatrzymują szybkie parowanie wody, zatrzymują lepiej pył.

80


Snoop drągi drong ~Snoop drągi drong (Gość)22.05.2020 09:17

No dokładnie. W zeszłym roku to normalnie piasek kosili. Trawa musi mieć te kilka czy tam kilkanaście centymetrów bo tak to zostanie... no nic nie zostanie na lato :(

81


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat