(eko)Piotrków: Będą kosić tam, gdzie jest to konieczne

ePiotrkow Piątek, 22 maja 202026 3628
Piotrków Trybunalski coraz bardziej ekologiczny. Niedawno w niektórych częściach miasta pojawiły się hotele dla owadów zapylaczy. By jednak takie przedsięwzięcie miało sens, potrzebna jest bujna roślinność. To z kolei oznacza, że trawa w mieście będzie teraz koszona rzadziej. Wszystko po to, by było bardziej eko.
fot. pixabay

Jak poinformowano nas w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta, w Piotrkowie koszenia ruszyły w kwietniu. - W tym sezonie zimy praktycznie nie było, więc trawa wymagała koszenia wcześniej niż zwykle - mówił na antenie Strefy FM Mikołaj Chmielewski z Zarządu Dróg. - W związku z suszą, trwającą właściwie już trzeci rok, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu koszenia na tak długo jak jest to możliwe. Pierwsze koszenia zaczęliśmy więc później niż zazwyczaj. Gdy trawa jest wyższa, w gruncie zostaje więcej wody. Wyznaczamy strefy, w których będziemy kosić zdecydowanie rzadziej, tam, gdzie można sobie na to pozwolić i nie zagrozi to bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W niektórych miejscach w mieście postawiliśmy hotele dla owadów zapylaczy, wokół tych obiektów są strefy ekologiczne, generalnie niekoszone, ewentualnie raz lub dwa razy w roku, by utrzymać porządek. Na pewno nie możemy zupełnie zawiesić koszenia z tego względu, że w niektórych miejscach są wąskie uliczki i mógłby występować problem z widocznością. Mamy uzgodnienia z wykonawcami tej usługi (i pilnujemy tego!), by koszenia, które już się odbywają nie były zbyt intensywne, chodzi o wysokość trawy, by nie golić trawników przy samym gruncie jak boiska. Trawa ma wówczas lepsze warunki do odrodzenia się podczas suszy.


Kilka tygodni temu media informowały, że niektóre polskie miasta całkowicie zawiesiły koszenie traw. - W kwietniu rzeczywiście tak było, choćby w Krakowie, Poznaniu czy Warszawie, ale na początku maja we wszystkich tych miasta koszenia ruszyły. Pasy drogowe w centrum miasta po prostu muszą być koszone, dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – dodał M. Chmielewski z piotrkowskiego ZDiUM.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.06.2020 16:41

Jestem pod wrażeniem. Brawo :)

00


Piastowska ~Piastowska (Gość)22.05.2020 10:38

I pomyśleć, budki dla owadów, a o płyty chodnikowe człowiek się przewraca.

73


gość ~gość (Gość)22.05.2020 11:43

Większej ściemy to nie widziałem w imię ekologi. Proponuję wrócić do średniowiecza będzie bardziej Eko, a i władza zaoszczędzi.

27


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)22.05.2020 09:16

Podoba mi się idea. Myślę że warto również rozważyć inny aspekt utrzymania miejskich trawników bardziej eko. Otóż żeby trawy rosły bardziej bujnie, należy je nawozić, a najlepszym nawozem eko jest nawóz naturalny. Może więc w następnym etapie warto "zatrudnić" do tego zwierzęta. I tak najbardziej wydajne do nawożenia byłyby krowy oczywiście, bo produkują najwięcej nawozu, który jest w postaci półpłynnej, więc najszybciej przedostanie się do gleby, a suche pozostałości można spalić w przydomowych piecach, do ogrzania domu, na przykład. Innym dobrym rozwiązaniem są owce albo kozy. Same oszczędności. Rozsądnie wygolone i od razu nawiezione trawniki i przede wszystkim eko. A i kleszczy byłoby mniej bo zwierzęta byłyby na pierwszej linii frontu.

71


gość ~gość (Gość)22.05.2020 19:42

Dziury w drodze proszę łatać też tylko te, które są konieczne. To byłoby in plus:)

21


gość ~gość (Gość)22.05.2020 09:34

Od rana z kosiarkami biegają po mieście jakie eko

42


gość ~gość (Gość)22.05.2020 18:25

A co z niszczeniem zieleni na terenach spółdzielni mieszkaniowych?Prezes spółdzielni tłumaczy to wolą mieszkańców?!Czy te ograniczenia będą dotyczyć też spółdzielni mieszkaniowych?

12


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)22.05.2020 11:11

Piotrków jest coraz bardziej ekologiczny. I w ramach tej ekologii urzędasy wycinają drzewa przy każdej możliwej okazji. Działanie pod publiczkę.

131


gość ~gość (Gość)22.05.2020 17:56

Dobra wiadomość!nareszcie coś się w tym temacie zaczyna zmieniać na lepsze!Nie rozumiem tylko,o co chodzi z tą widocznością.Przeciez trawa nie rośnie na metr.????

20


moher ~moher (Gość)22.05.2020 15:26

Piotrków ekologiczny ? ?
Czy była potrzeba grzania centralnego do 15 maja.
Ciepłownie pełną parą wytwarzają ciepło , a temperatura w mieszkaniach powyżej 23 - 25 stopni i pandemia -zostań w domu. Aura słoneczna i tem. otoczenia +16/18 stopni.
I to ekologia ............. i mieszkańcy zapłacą za dogrzewanie Urzędów, instytucji itd. bo urzędnicy marzną.

33


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat