Nowe święto państwowe obchodzono także w Piotrkowie

ePiotrkow Czwartek, 12 lipca 20184 2936
Powiat piotrkowski pamięta o mieszkańcach wsi zamordowanych podczas II wojny światowej. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, czyli nowo ustanowione święto państwowe obchodzono także w naszym regionie. Z tej okazji w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii chłopów zaangażowanych w walkę zbrojną lub pomoc partyzantom.

Ładuję galerię...

12. lipca to data szczególna, bo jest to rocznica pacyfikacji Michniowa w województwie świętokrzyskim. Miejscowość została spalona w 1943 roku, a okupanci niemieccy dokonali masowego mordu ludności cywilnej.

 

- Jest nam potrzebna jakaś forma upamiętnienia roli ludności wiejskiej, bo ten wątek jest w historii nieco pomijany. Dominują tematy związane z Powstaniem Warszawskim czy wywózkami do obozów koncentracyjnych, a przecież mieszkańcy wsi niejednokrotnie płacili wysoką cenę za pomoc partyzantom. Znamy liczne przykłady pacyfikacji wsi polskich, nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale w wielu regionach - powiedział dr Janusz Budziński, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii UJK.

 

- Nasz region ma tradycje sięgające 1939 roku, kiedy w Opoczyńskiem pojawił się oddział mjr. Hubala - podkreślił prof. Marek Dutkiewicz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - Mieszkańcy wsi współpracowali z oddziałem i zaopatrywali go w jedzenie, lekarstwa i ubiór. Zaangażowany był w to szereg osób z Opoczna, Piotrkowa, Tomaszowa Mazowieckiego. Zdarzało się oczywiście, że Niemcy odkrywali te powiązania i dochodziło do aresztowań. Istnieje cała lista osób, które za współpracę z mjr. Hubalem zostały zesłane do Oświęcimia albo prześladowane i rozstrzeliwane.

 

W najbliższą niedzielę w miejscowości Pieńki Karlińskie (gm. Moszczenica) samorządowcy złożą kwiaty przed pomnikiem ofiar pacyfikacji z 24 czerwca 1944 r. Odprawiona zostanie także msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej. Początek obchodów o godz. 16.


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)13.07.2018 09:37

Nie wiedziałem że takie święto jest. Ale należy się pamięć

20


gość ~gość (Gość)13.07.2018 06:40

Prezydent będzie obchodzić 22 lipca?

20


dobór słów ~dobór słów (Gość)12.07.2018 21:45

24 czerwca 1944 r. w Pieńkach Karlińskich odbyła się egzekucja, a nie pacyfikacja!

40


zmartwiony ~zmartwiony (Gość)12.07.2018 20:07

A będzie jakieś święto pamięci pomordowanych przez żołnierzy "wyklętych"?

55


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat