W Piotrkowie będzie nocna prohibicja

ePiotrkow Środa, 25 kwietnia 2018179 39855
Mieszkańcy Piotrkowa nie będą mogli kupić alkoholu od godz. 23.00 do 6.00 rano. Tak zdecydowali miejscy radni. Nie byli jednomyślni.

Ładuję galerię...

Wszystkie trzy projekty uchwał regulujące sprzedaż alkoholu w mieście zostały przegłosowane podczas środowej sesji Rady Miasta.

 

Przypomnijmy, że pierwsza z uchwał dotyczy usytuowania punktów sprzedaży alkoholu w mieście. Ich odległość od kościołów i szkół nie może być mniejsza niż 30 metrów. Sposób pomiaru to droga dojścia (w dodatku po przejściach dla pieszych, bez łamania przepisów ruchu drogowego). Wg wiceprezydenta Andrzeja Kacperka, dzięki takiemu rozwiązaniu żaden przedsiębiorca sprzedający alkohol w obrębie naszej Starówki nie będzie musiał zwijać interesu.

Projekt poparło 16 radnych, 3 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu.

 

Druga z uchwał ustala maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Limitów będzie w sumie pięć - osobne na każdy rodzaj alkoholu i odrębnie dla gastronomii i sprzedaży detalicznej.

Dotychczas samorząd ustalał jedynie limit punktów sprzedaży – w gastronomii do 100 punktów, w sprzedaży detalicznej – do 170. Do tych limitów nie wliczano zezwoleń jednorazowych, których w 2017 roku wydano 40, jak również zezwoleń na sprzedaż piwa. Jak będzie teraz? - Teraz musimy odrębnie określić limit zezwoleń dla sprzedaży gastronomicznej i detalicznej, odrębne będą też limity na sprzedaż piwa, wina i wódki. Proponujemy 260 dla piwa, 200 dla wina i 200 dla wódki. To również jest pewien kompromis – mówił Andrzej Kacperek.

Maksymalna liczba zezwoleń dla gastronomii to 190, dla sprzedaży detalicznej - 470. 

Projekt poparło 13 radnych, 2 było przeciwnych, 4 wstrzymało się od głosu.

 

Najbardziej kontrowersyjna była jednak uchwała wprowadzająca nocną prohibicję. Projekt zakłada zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od godz. 23 do 6 rano.

Zanim radni przystąpili do głosowania rozgorzała dyskusja. Niektórzy składali własne propozycje, radny Piotr Gajda proponował na przykład, by nocny zakaz obowiązywał od godz. 22.00 do 8.00. Z kolei Jan Dziemdziora chciał skrócić prohibicję do 5 rano.

 

Zdecydowanie przeciwni propozycji wprowadzenia zakazu byli Marlena Wężyk-Głowacka i Tomasz Sokalski. - Są kolejne zakazy, kolejne ograniczenia, wkraczamy w obszar wolności wyboru – mówiła radna. - Rozumiem, że problem istnieje, ale czy to jest odpowiednie narzędzie do walki z alkoholizmem? Wg mnie nie. Brakło konsultacji z mieszkańcami. Takie miasta jak Łódź, Poznań, Sopot przeprowadziły konsultacje z prawdziwego zdarzenia, a my? Czy ktoś zapytał o zdanie mieszkańców? Nikt! Dlatego ja jestem przeciwna.

 

W Piotrkowie swoje zdanie miały okazję wyrazić jedynie rady osiedla. Nie wszystkie z tego prawa skorzystały. 4 rady poparły rozwiązania zawarte w uchwałach, 5 było przeciwnych.

 

- Czy należy zakazać? Wg mnie nie, należy edukować – mówił z kolei T. Sokalski. - Czy my tymi uchwałami chcemy spowodować zmniejszenie sprzedaży alkoholu w mieście? Oczywiście, że nie. Zakaz będzie obowiązywał 10 przedsiębiorców prowadzących sklepy, ale restauratorów z Rynku Trybunalskiego już to nie dotyczy. Dlaczego traktujemy ich nierówno? To kolejne karanie przedsiębiorców.

 

Projektów uchwał bronił prezydent Piotrkowa. - Gdybyśmy dziś zorganizowali referendum w tej sprawie, jestem przekonany, że większość osób byłaby przeciwna zakazom, bo to naturalna reakcja na jakiekolwiek ograniczenia – mówił Krzysztof Chojniak. - Proszę tych, którzy są dziś za utrzymaniem handlu alkoholem w nocy, żeby spojrzeli w oczy piotrkowianom, którzy mieszkają blisko sklepów z alkoholem. Padają argumenty, że to problem służb porządkowych, ale jest jeszcze coś takiego jak prewencja. Policja i Straż Miejska nie są w stanie opanować tylu punktów zapalnych, żeby zapewnić spokój i bezpieczeństwo w nocy.

 

Ostatecznie za wprowadzeniem nocnej prohibicji rękę podniosło 14 radnych, 3 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosowania.

 

Uchwały, które przegłosowali radni trafią teraz do służb prawnych wojewody, które sprawdzą ich zgodność z prawem.


Zainteresował temat?

13

16


Komentarze (179)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)04.07.2018 07:37

Może piotrkowscy kupcy wpadną na podobny sposób :
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/handlarze-z-mielna-znalezli-sposob-na-nocna,96,0,2410336.html

20


ja ~ja (Gość)31.05.2018 06:17

czy myślenie niektórym ból sprawia to pomóżmy im coś podpowiedzmy młodzież ucieka z Piotrkowa i to bez względu na to czy te parę sklepów będzie otwarte czy nie zamiast dawać pozwolenia na budowę nowych sklepów z obcym kapitałem to może zadbajmy o to by nasze dzieci chciały zostać w tym mieście cudów .Zróbmy coś aby nie uciekały do dużych miast .Pomyślmy jak ich tu zatrzymać abyśmy na starsze lata nie zostali w tym mieście sami .zadbajmy o przyszłość naszych dzieci .Problem alkoholizmu jest raz większy raz mniejszy ale zawsze był a nasze dzieci jak wyjadą to ich tu nie będzie .Zaczną zamykać się uczelnie bo co młodzież ma robić w tym mieście .Może dopuśćmy młodych do władzy bo starsi się już wypalili i nie widzą prawdziwych problemów z którymi mieszkańcy na co dzień się borykają .to nie alkohol jest tu największym problemem bo on jak Swiat Swiatem zawsze był więc może zajmijmy się prawdziwymi problemami .Cz radni myślą że Piotrków składa się tylko z ludzi kupujących alkohol po 23 czy te parę beznadziejnych imprez miasta Piotrkowa ściągnie do nas młodzież natabene na tych właśnie imprezach miasta Piotrkowa jest alkohol dostępny .Jakiś tam radny cieszy się iż magazyn zatrudni 20 osób a może by zapytał tych zwolnionych z pracy w tych małych polskich sklepikach jak sobie dadzą radę czy może wzięli kredyt na mieszkanie i nie będą mieli za co go spłacić a nieruchomości w Mięście Piotrkowie się nie sprzedają i jesteś w pułapce bo nawet wyprowadzić się z tąd nie można .Ocknijmy się zróbcie coś wreszcie porządnego dla ludzi .Nie ograniczajcie nikomu jego dochodów bo nie wiecie z jakimi problemami ktoś się boryka.Trzeba być z ludźmi a nie działać z pozycji siły bo nie wiadomo czy ty nie znajdziesz się zaraz no czyimś miejscu mniej dogodnym dla siebie.Stawiajmy na młodzież bo Piotrków będzie wymierającą sypialnią starców .

20


No, no! ~No, no! (Gość)13.05.2018 08:37

widzę, że im bliżej końca kadencji to grupa koalicjantów z SLD jest coraz bardziej niezależna:)

50


gość ~gość (Gość)27.04.2018 09:29

Głosy przeciw wprowadzeniu prohibicji oddali: Marlena Wężyk-Głowacka, Tomasz Sokalski, Bronisław Brylski
Wstrzymali się: Jan Dziemdziora, Ewa Ziółkowska, Rafał Czajka
Głosy za wprowadzeniem prohibicji oddali:
Ludomir Pencina
Marian Błaszczyński
Piotr Masiarek
Przemysław Winiarski
Mariusz Staszek
Monika Tera
Urszula Czubala
Lech Kazimierczak
Szymon Miazek
Marek Konieczko
Wiesława Olejnik
Piotr Gajda
Łukasz Janik
Sławomir Dajcz

151


danny72 ~danny72 (Gość)27.04.2018 19:03

a co, panie prezydenciku, ze swobodą prowadzenia działalności gosp.? Czy ten żałosny zakaz jest aby zgodny z konstytucją?

112


danny72 ~danny72 (Gość)27.04.2018 19:00

kuriozum, będziemy słynni na całą Europę. Meliniarze już się cieszą, a ja zastanawiam się, jakie jest drugie dno tej dość,o dziwo, zgodnej decyzji. Bo jakieś drugie dno być musi. Nikt mnie, staremu koniowi, nie będzie wtykał kitów o wychowaniu w trzeźwości etc. Może ktoś z PT radnych ma knajpę? Ośmieszyliśmy się, a ja lecę na rogatki sprzedawać wachę

98


ten tego ~ten tego (Gość)28.04.2018 14:58

O jak ja bym chcial zyc w wolnym kraju, wieczne zakazy i nakazy. Dokąd zmierzasz Polsko!

72


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)27.04.2018 18:32

Głosy za wprowadzeniem prohibicji oddali:
Ludomir Pencina
Marian Błaszczyński
Piotr Masiarek
Przemysław Winiarski
Mariusz Staszek
Monika Tera
Urszula Czubala
Lech Kazimierczak
Szymon Miazek
Marek Konieczko
Wiesława Olejnik
Piotr Gajda
Łukasz Janik
Sławomir Dajcz
PODZIĘKUJEMY IM PRZY URNACH!!!!

146


gość ~gość (Gość)27.04.2018 16:13

Jak służby sobie nie radzą to po co one są

151


wracamy do PRL-u ~wracamy do PRL-u (Gość)27.04.2018 18:05

I co to da? Nic. Rozkwitną tylko mety i różnego rodzaju punkty z lewymi trunkami. Kwestia czasu tylko.

105


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat