Zmarł Grzegorz Królikiewicz, reżyser związany z Piotrkowem Trybunalskim

ePiotrkowKraj Piątek, 22 września 20173 3177
Zmarł Grzegorz Królikiewicz, ceniony reżyser, scenarzysta, pedagog Łódzkiej Filmówki, związany z Piotrkowem Trybunalskim. Był między innymi twórcą filmu dokumentalnego o księdzu Tadeuszu Pecolcie, zatytułowanego „Bardziej niż siebie samego”.

W czwartek, 21 września, zmarł Grzegorz Królikiewicz, związany z Piotrkowem wybitny reżyser, scenarzysta, profesor sztuk filmowych, członek Polskiej Akademii Filmowej, autor książek związanych z teorią kina, wychowawca wielu pokoleń polskich filmowców. Choć urodził się w Aleksandrowie Kujawskim (w 1939 roku) Piotrków był miejscem, w którym spędził swą młodość, i do którego chętnie wracał. Między innymi w połowie lat 90. nakręcił film dokumentalny dla Telewizji Polskiej o księdzu Tadeuszu Pecolcie, zatytułowany „Bardziej niż siebie samego”, stanowiący swoisty testament duchowy tego niezwykle cenionego w Piotrkowie kapłana. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Grzegorz Królikiewicz był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Do najbardziej znanych i cenionych dzieł reżysera należą „Przypadek Pekosińskiego” (1993), za który otrzymał nagrodę specjalną na MFF w Karlovych Varach i Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, debiut „Na wylot” (1972), nagrodzony nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Mannheim, „Wieczne pretensje” (1974) czy „Sąsiady” (2014). Za tę ostatnią filmową opowieść, o żyjących na marginesie społeczeństwa mieszkańcach pewnej łódzkiej kamienicy przy ulicy Ogrodowej, Gildia Reżyserów Polskich przyznała mu w ubiegłym roku nagrodę im. Krzysztofa Krauzego.

 

Grzegorz Królikiewicz był odznaczony Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

. ~. (Gość)22.09.2017 17:23

Absolwent III lo.

30


Rezerwat ~Rezerwat (Gość)22.09.2017 09:25

A o filmie z procesu piotrkowskich sadystów z Urzędu Bezpieczeństwa,którzy torturowali piotrkowskich licealistów harcerzy w latach pięćdziesiątych tzw.Mała Dywersja zapomnieliście? Tytuł filmu "Po całym ciele" .Warto zobaczyć kto się dobrze bawił w naszym mieście i to bez konsekwencji.

111


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat