Zamiast szkoły katolickiej, będzie... szkoła katolicka

Tydzień Trybunalski Sobota, 19 maja 20128 3231
Od września 2013 roku w mieście będzie nowa szkoła. Edukacją młodzieży zajmą się panny dominikanki. - Panny dominikanki wracają do Piotrkowa. Wracają, żeby kontynuować to, co robiły w Piotrkowie przez ponad 200 lat, czyli działalność edukacyjną - mówi ksiądz Ireneusz Bochyński, rektor kościoła Panien Dominikanek w Piotrkowie pw. Matki Boskiej Śnieżnej.

W marcu “TT” pisał, że szkoły katolickie (prowadzone przez Stowarzyszenie z Częstochowy) wynoszą się z budynku przy Stronczyńskiego w Piotrkowie. Informowaliśmy też, że miasto podjęło inicjatywę, aby nieruchomość przekazać w formie darowizny Rektoratowi Kościoła Panien Dominikanek. Dziś już wiadomo, że w budynkach mieścić się będzie szkoła prowadzona przez dominikanki.

Nieruchomość położona w Piotrkowie przy ul. Stronczyńskiego 1, zabudowana obiektem szkoły, stanowi zasób Skarbu Państwa. Dziś mieści się tam m.in. Katolickie Liceum i Gimnazjum prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie. Jak poinformowano nas w piotrkowskim magistracie, Stowarzyszenie będzie korzystać z nieruchomości tylko do końca czerwca 2012 roku.

- W zakresie zagospodarowania nieruchomości przy ul. Stronczyńskiego 1 podjęto inicjatywę przekazania jej w formie darowizny na rzecz Rektoratu Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej na cele publiczne związane z opieką nad nieruchomością stanowiącą zabytek. Wojewoda łódzki w formie zarządzenia wyraził zgodę na przekazanie darowizny. Czekamy na zgodę konserwatora zabytków – informował w marcu piotrkowski magistrat.
Pierwszym krokiem była więc decyzja wojewody o przekazaniu darowizny Rektoratowi, kolejnym - zgoda konserwatora. - Wczoraj Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim udzielił pozwolenia na dokonanie przez prezydenta Piotrkowa darowizny nieruchomości Skarbu Państwa położonej przy ul. Stronczyńskiego 1. Decyzja stanie się ostateczna po czternastu dniach od daty jej doręczenia, o ile w tym terminie strony postępowania nie złożą odwołania do ministra kultury i dziedzictwa narodowego - poinformował nas we wtorek Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.

Radości nie kryje ksiądz Ireneusz Bochyński, rektor kościoła Panien Dominikanek. Zapowiada przeprowadzenie w budynkach przy Stronczyńskiego remontu. Dodaje również, że oferta edukacyjna panien dominikanek będzie kompleksowa, w Piotrkowie powstanie bowiem przedszkole i liceum. Ich prowadzeniem zajmą się zakonnice z Krakowa. Wyznaczono już siostrę przełożoną, która będzie koordynować misję edukacyjną w naszym mieście.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cw ~cw (Gość)20.05.2012 12:18

"nauczyciel" napisał(a):
a podobno jest niż i trzeba w Piotrkowie zwalniać nauczycieli!


Trzeba zwalaniać. To gniazdo plotkarzy i żyjących na koszt innych podatników.

00


nauczyciel ~nauczyciel (Gość)19.05.2012 20:37

a podobno jest niż i trzeba w Piotrkowie zwalniać nauczycieli!
a tu proszę! na kadrę w habitach kasa się znajdzie!

00


babka ~babka (Gość)19.05.2012 20:34

Nieee, no jasne - wystawić budynek na sprzedaż, kupi jakiś pseudo biznesmen i będzie druga "Europa" jak po sąsiedzku.

00


jestem z miasta ~jestem z miasta (Gość)19.05.2012 19:25

"jaki" napisał(a):
a może dominikanki utworzą zespół


Chyba chirlleaderek (czy jak to się pisze).

00


zet ~zet (Gość)19.05.2012 19:14

"motylek" napisał(a):
w przekazanych za darmo budynkach.....

i tu jest wlasnie ten najwazniejszy szczegół. do koscioła to oddaja za darmo....

00


jaki ~jaki (Gość)19.05.2012 18:14

a może dominikanki utworzą zespół szkoly , otwierając u siebie sp10 i IV lo .

00


kukuraki ~kukuraki (Gość)19.05.2012 17:47

wałek pogania wałek .....

00


motylek ~motylek (Gość)19.05.2012 13:00

publiczne szkoły zamykają, a prywatne otwierają w przekazanych za darmo budynkach.....

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat