Z polską poezją jeszcze nie jest tak źle

ePiotrkow Niedziela, 27 listopada 20111 4163
Wczoraj wieczorem w piotrkowskim MOK-u rozstrzygnięto 41. Ogólnopolski Konkurs Literacki o Rubinową Hortensję.

Uroczyste wręczenie nagród poprzedziło zdarzenie teatralne zatytułowane „Janeczka”, poświęcone pamięci zmarłej w tym roku piotrkowskiej poetki Janiny Nożownik. Spektakl, zbudowany na kanwie poezji J. Nożownik, przeniósł widza w inny wymiar rzeczywistości, gdzie wszystko jest możliwe. Spektakl wyreżyserował Bartosz Gumulec, a na scenie wystąpili m.in.: Amatorski Teatr Dorosłych i Grupa Teatralna Busola.


Później przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięzcom. „Rubinowa” przypadła w tym roku Dorocie Ryst z Warszawy (I miejsce, nagroda w wysokości 2 tys. zł).


Rubinowa Hortensja to prestiżowy, jeden z najstarszych konkursów literackich w Polsce. - Po przeczytaniu wszystkich zestawów, które napłynęły na konkurs muszę powiedzieć, że z poezją polską chyba aż tak źle nie jest - mówił przewodniczący jury konkursu Andrzej Dębkowski. - Poeci polscy żywo reagują na to, co dzieje się dookoła nas. Są jednocześnie i barometrem, i papierkiem lakmusowym tych wszystkich wydarzeń, z którymi spotykamy się na co dzień. W zestawach wierszy, które napłynęły było praktycznie wszystko, od miłości, poprzez szukanie pomysłu na świat, a kończąc na jednym z ostatnich wydarzeń społeczno-politycznych – katastrofie smoleńskiej. Wiersze, jak to w życiu bywa, były lepsze i gorsze. Jedno jest pewne - poeci poszukują.


W tym roku nagrodzono również: Elę Galoch z Turku (II miejsce, nagroda w wysokości 1,5 tys. zł), Wiesława Stanisława Ciesielskiego ze Słupska (III miejsce, nagroda w wysokości 1 tys. zł). Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienie w wysokości 400 zł za wiersz o Piotrkowie Trybunalskim „Toast na Trybunalskim Rynku”, którego autorem jest Paweł Reising, piotrkowianin.

 

 

AS 

fot. Jarek Mizera


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

the triumph of idiot culture ~the triumph of idiot culture (Gość)27.11.2011 14:57

1. Pierwsze primo. Czy ten u góry to ten co stronką www. karyerę chciał zrobić?
2. Drugie primo. Czy to co pośrodku, czyli to zatykanie widzimy czego przez widzimy kogo i w sposób widzimy jaki, to jest moralne w samorządowej instytucji publicznej?
3. Trzecie primo. Czy taki mężczyzna w tym wieku, jak przykładowo ten co na ostatniej fotografji, to powinien na życie zarabiać wierszy składaniem?

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat