W regionie piotrkowskim rośnie zjawisko cyberprzemocy

Strefa FM Wtorek, 26 maja 201513 2656
W Polsce zjawisko cyberprzemocy pojawiło się w 2011 roku, gdzie internauta oczerniał poległego w Afganistanie polskiego żołnierza. Obecnie cyberprzemoc dotyczy głównie przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem telefonów komórkowych, tabletów i przede wszystkim internetu. Przypadki cyberprzemocy odnotowywane są również w regionie piotrkowskim.
foto: MW

- Cały czas w naszym kraju rośnie fala związana z cyberprzemocą. W komendach policji powstają specjalne wydziały, w których policjanci śledzą fora i portale społecznościowe. Jest to tak zwany "biały wywiad". Funkcjonariusze w ten sposób wychwytują osoby obrażające i popełniające przestępstwa - mówi podkom. Krzysztof Pach, komendant Komisariatu Policji w Grabicy.

Policja radzi, aby nie odpowiadać na wszelkiego rodzaju zaczepki w internecie, a przypadki agresji należy zgłaszać policji. Należy pamiętać, aby nie podawać nigdzie swoich danych.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

okok ~okok (Gość)27.05.2015 23:45

Przemoc wyrasta już w szkołach. Nie ujawnia się tego, to znaczy, że w szkole jest ok, przemocy nie ma. Potem mamy takie kwiatki w necie.

10


luzik luzikranga26.05.2015 17:35

"Funkcjonariusze w ten sposób wychwytują osoby obrażające" - czy obrażanie ścigane jest z urzędu, w procedurze karnej, czy też wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego i w procedurze cywilnej? Oczywiście, bać się musimy obrażania "wielkich osobistości" sprawujących "wysokie urzędy" (przypomnijcie sobie stosowanie przez państwo półfaszystowskich przepisów w przypadku gościa prowadzącego stronę o nazwie Antykomor), ale czy państwowa policja nie jest od ścigania sprawców poważnych przestępstw, nie zaś półgłówków i chamów nie potrafiących trzymać jęzora za zębami? Moim zdaniem, komuś w policji lub w Ministerstwie spraw Wewnętrznych potaśtało się we łbie, albo jest to próba ograniczenia praw obywatelskich i zastraszanie obywateli. Ciekawe, że taka inicjatywa pojawiła się tuż przed wyborami.
PS.Spróbuję zainteresować tematem dwóch piotrkowskich posłów. Zobaczymy, co powiedzą.

24


nietylko97-300 ~nietylko97-300 (Gość)26.05.2015 12:21

ares1 to nie jest problem jednego czy dwóch użytkowników. Wystarczy przejrzeć komentarze pod poszczególnymi artykułami, zwłaszcza tymi, gdzie jest informacja o tym, że ktoś odniósł sukces.

91


Al Bundy Al Bundyranga26.05.2015 17:09

Cytuję:
W Polsce zjawisko cyberprzemocy pojawiło się w 2011 roku, gdzie internauta oczerniał poległego w Afganistanie polskiego żołnierza.


Może i oczerniał, ale oczernianie to chyba nie przemoc. Poza tym nie można stosować przemocy w stosunku do kogoś kto nie żyje, prawda? No chyba, że znaczenie tych pojęć uległo zmianie, a ja o tym nie wiem.

Cytuję:
Obecnie cyberprzemoc dotyczy głównie przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem telefonów komórkowych, tabletów i przede wszystkim internetu.


Dziwne to czasy. Gdy ja chodziłem do szkoły przemoc polegała na daniu w ryja. ;) Telefonem czy tabletem też można dać w ryja, ale jak mniemam, nie o to chodzi...

Cytuję:
W komendach policji powstają specjalne wydziały, w których policjanci śledzą fora i portale społecznościowe. Jest to tak zwany "biały wywiad". Funkcjonariusze w ten sposób wychwytują osoby obrażające i popełniające przestępstwa


Tym, którzy ten wpis czytają "służbowo" gratuluję fajnej roboty. Serio. Też chciałbym mieć płacone za przeglądanie internetu.
Ale samo tworzenie specjalnych grup policji do lampienia się w monitor uważam za patologiczne marnotrawstwo pieniędzy podatników. Policja jest od ścigania realnych przestępstw w realnym świecie. Ktoś spośród decydentów się chyba pogubił i mocno oderwał od rzeczywistości...
A jeśli są tak święcie przekonani, że obrażanie kogoś w internecie to poważne przestępstwo, to powinni też utworzyć specjalne oddziały policji do zamalowywania napisów na murach.
Jeśli za przestępstwo uznamy napisanie do kogoś np. na forum "Iksiński, ty cweluchu!", to chyba nie mniejszym przestępstwem będzie napis na murze "Iksiński to cwel". Tego typu napisy na murach są częste, a o tych związanych z klubami piłkarskimi nawet nie wspominam... Dodam tylko, że np. na tym forum wpisy mają przeciętnie kilka tysięcy odsłon, a ilość osób czytających napis na murze idzie w dziesiątki albo setki tysięcy...
Cała ta "cyberprzemoc" to wydumany problem. Ale w końcu łatwiej gapić się w monitor, niż łapać prawdziwych bandytów, prawda? Zwłaszcza, że ci prawdziwi mogą być niebezpieczni. A statystyka tego czynnika nie uwzględnia - złapany, to złapany - i słupki wykrywalności idą w górę...

31


broda ~broda (Gość)26.05.2015 14:11

Cytuję:
Toć wolność słowa mamy.


Za taką wolność słowa to ja dziękuję.

41


Hrabia ~Hrabia (Gość)26.05.2015 13:09

Toć wolność słowa mamy.

50


luzik luzikranga26.05.2015 12:44

Cytuję: "W komendach policji powstają specjalne wydziały, w których policjanci śledzą fora i portale społecznościowe." Czyżby? Tyle razy pisałem o melinach funkcjonujących w Sulejowie, nawet podpowiadałem adresy. I co? I nic? Może panowie policjanci siedzą przy komputerach, ale nie szukają przestępców, tylko oglądają różowe strony? Tak czy inaczej, skoro nie robicie porządku, to zrobię to sam. Będzie wesoło, zapewniam. Czy wszystkim - okaże się, zwłaszcza kiedy zostaną przeanalizowane wasze działania w sprawie oficjalnych zgłoszeń. I nie liczcie, że analizy będą prowadzone wyłącznie w zaciszu waszych gabinetów.

41


ares1 ~ares1 (Gość)26.05.2015 11:01

Dobrze ze już nie ma 97-300 bo by sobie zaszkodził swoimi wpisami :)))

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat