Uczcili wjazd Jezusa do Jerozolimy

ePiotrkow Niedziela, 13 kwietnia 20144 4476
Mieszkańcy Piotrkowa rozpoczęli Wielki Tydzień. W Niedzielę Palmową odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła ojców Bernardynów, którą piotrkowianie uczcili wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Jezusowi towarzyszyli apostołowie, osiołek oraz wierni. Inscenizacja rozpoczęła się o godzinie 11.00 przy pomniku Jana Pawła II. Po modlitwie i poświęceniu palm, wierni w procesji przeszli do kościoła ojców Bernardynów, gdzie odbyło się nabożeństwo.

Niedziela Palmowa w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

Choć w Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych, to uroczystość ma radosny charakter. Dzieje się tak dlatego, że rozpoczyna ona ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata.

 W naszym kraju Niedziela Palmowa nazywana była również Niedzielą Kwietną, ponieważ przypada zwykle w czasie, gdy pojawiają się pierwsze kwiaty. W Niedzielę Palmową po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. W Polsce palmy zastępowane są często przez wierzbowe gałązki z baziami. Po ich poświęceniu wkładamy je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże.

Foto: MW


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ciekawa ~ciekawa (Gość)14.04.2014 00:23

Chojniak to pod którym przebraniem?

32


te oczy ~te oczy (Gość)13.04.2014 19:51

to spojrzenie ze zdjęcia piątego przemawia.

22


żal... ~żal... (Gość)13.04.2014 17:20

A może osiołkowi ktoś by kopyta zrobił bo wygląda jakby miał płetwy...ŻAL...osiołka a właścicielu zwierzak wielki WSTYD !!! I to publiczny!!!

22


andrzej74 ~andrzej74 (Gość)13.04.2014 16:26

Jakie miasto taki plebs

44


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat