ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Turkusowe jezioro

Piątek, 06 lipca 2018 22056
Choć na pierwszy rzut oka krajobraz przypomina chorwackie wybrzeże tak naprawdę znajduje się zaledwie kilka kilometrów na południowy zachód od Sulejowa, po sąsiedzku z korytem rzeki Pilicy.

Ładuję galerię...

Mowa oczywiście o Wapiennikach. Najpiękniejszym turkusowym jeziorze w województwie łódzkim. Powstało ono w minionej dekadzie na skutek zalania wodą wyrobisk po odkrywkowej kopalni wapienia należącej do Przedsiębiorstwa Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie, Lazurowy kolor, barwę raczej niespotykaną w naszej szerokości geograficznej, wody jeziora zawdzięczają obecności w nich węglanu wapnia.

 

Wapienniki, trzeci co do wielkości kamieniołom w Polsce przez lata stał się popularną atrakcją turystyczną. To miejsce zachwyca wszystkich, zarówno tych, którzy poszukają urokliwych krajobrazów, jak i wędkarzy, mogących liczyć tu na połów np. pokaźnych szczupaków oraz płetwonurków. Ci ostatni upodobali sobie to miejsce z kilku powodów. Po pierwsze głębokość zbiornika sięga do 13 metrów, po drugie pod wodą zachowały się liczne pozostałości dawnej infrastruktury kopalni, min. metalowe schody, pompy, rury, szopa, gąsienice po koparkach, jak i piękne formacje skalne czy zatopione drzewa. Ponadto przejrzystość wody w czerwcu i grudniu sięga nawet do 10m.

 

 

Choć miejsce to charakteryzuje się dość stromymi urwiskami nie brakuje tu też w okresie letnim wypoczywających nad jeziorem amatorów słonecznych kąpieli. Z kolei zimą na wodach zbiornika Wapienniki można spotkać członków Ochotniczej Straży Pożarnej ćwiczących tu ratowanie osób, pod którymi zarwał się lód. Warto jeszcze dodać, że Wapienniki odkryli również filmowcy. Turkusowe jezioro pod Sulejowem zagrało w 2006 roku w filmie „Południe-Północ”, w którym główne role dwójki młodych życiowych rozbitków zagrali Borys Szyc i Agnieszka Grochowska.

 

Okolice Sulejowa od zamierzchłych wieków słynęły ze złóż kamienia wapiennego. Jednak Sulejów rozwój przemysłu wapienniczego zawdzięcza Cystersom z Podklasztorza. Jak podaje portal polskaniezwykla.pl to oni właśnie opracowali technologię wypalania tego surowca. W 1875 roku w Sulejowie były już trzy wapienniki, a w 1900 r. w mieście funkcjonowało już 11 przedsiębiorstw. Wapno transportowano najpierw Pilicą, a później koleją. "Sulejowskie złoto" przyczyniło się również do wybudowania kolejki wąskotorowej na trasie Piotrków-Sulejów.

 

Przedsiębiorstwo Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie upadło pod koniec 2002 roku. Wyłączono pompy odprowadzające wody gruntowe i po dwustu latach działalności człowieka, zaczęła rządzić tu natura.

 

 

Partnerem kampanii informacyjnej „Przyroda ci odda” jest radio Strefa FM i portal epiotrkow.pl.

 (artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sulejowie)


Zainteresował temat?

27

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat