Takim tragediom można zapobiec

ePiotrkow Niedziela, 03 grudnia 20174 8562
Choć zima jeszcze na dobre się nie rozpoczęła, już zbiera śmiertelne żniwo. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w piątek z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby. By zapobiegać takim tragediom piotrkowscy policjanci każdego roku kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni, sprawdzane są pustostany, altany śmietnikowe, klatki schodowe, skwery, dworce, działki letniskowe oraz tereny zielone, gdzie bezdomni budują prowizoryczne szałasy, które nie chronią przed wychłodzeniem.
fot. policja

- Mroźna aura jest szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych. W nocy temperatura powietrza spada już poniżej zera. To znak, by zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenie, a nawet zamarznięcie. Jedną z przyczyn nieszczęść jest spożywanie alkoholu, który rozgrzewa jedynie na chwilę. W konsekwencji organizm zaczyna wychładzać się jeszcze szybciej i dochodzi do tragedii. Do schroniska są przyjmowane osoby wyłącznie trzeźwe. Często jednak ci, którzy mają problem z powstrzymaniem się od spożycia alkoholu decydują się na koczowanie na ławce. W takim stanie często zasypiają i okazuje się , że na ratunek jest za późno – mówi oficer prasowy Komendy w Piotrkowie.

 

Jeśli zauważymy osobę śpiącą na ławce, wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Policjanci przypominają o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

 

Nie zapominajmy też, że zimową porą na wychłodzenie organizmu narażone są także osoby starsze, chore, mieszkające samotnie, które nie mogą poradzić sobie z napaleniem w piecu, by ogrzać mieszkanie. Rozejrzyjmy się czy wokół nas mieszkają takie osoby i zapytajmy czy nie potrzebują pomocy. Są ośrodki i placówki, w których  otrzymają opiekę i będą bezpieczne.

 

Jeżeli zauważysz osobę potrzebującą pomocy i wsparcia, zadzwoń:

112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego

997 – Policja

998 – Straż Pożarna

986 – Straż Miejska

999 – Pogotowie Ratunkowe

987 - bezpłatna infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego


Zainteresował temat?

5

6


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zadzwon112 ~Zadzwon112 (Gość)06.12.2017 15:06

Autentyczna sytuacja: godzina 18.00 leży człowiek na trawniku w pobliżu Fokusa (gorzelnia). telefon pod 112 - w odpowiedzi informacja, żeby zadzwonić do Straży miejskiej. Telefon 986 - brak wolnego patrolu, ale "zgłoszenie przyjmuje". W ciągu 10 min nikt się nie zjawił. Realia są przykre.

12


okok ~okok (Gość)04.12.2017 18:20

A tam na drugim planie znowu ten sam Super Policjant. Tylko on pracuje w Policji, innych nie ma?

22


Piorkowianin T> ~Piorkowianin T> (Gość)04.12.2017 15:46

Policja niech pilnuje bezpieczeństwa,bo strach wyjść na ulice po 16.00 szczególnie na niektórych ulicach, wymienię kilka [ kto chce może może podać inne ], W.Polskiego przy starym mieście,Pl. Litewski i okolice,Okrzei , Łódzka, Wysoka i wiele innych miejsc gzie dawno nikt patrolu nie widział, a bezdomni sami zagrożenie dla innych stwarzają,jest schronisko tam na nich czekają z ciepłym łóżkiem i posiłkiem tylko tam trzeba być trzeźwym,ale to tylko moje zdanie.

31


~gość ~~gość (Gość)03.12.2017 14:49

pustostany w tym bardzo "zabytkowe ruiny" dające schronienie czyżby o to chodził w ich "konserwacji"

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat