Święciliśmy pokarmy w kościołach

ePiotrkow Sobota, 31 marca 201811 5960
Wielka Sobota. To w ten dzień zgodnie z tradycją katolicy udają się do świątyń z wielkanocnymi koszyczkami, aby poświęcić pokarmy. W Piotrkowie od rana wielu mieszkańców udawało się w tym celu do kościołów. Odwiedzali też Grób Pański. W kościele o. Bernardynów adorowali przy nim strażacy OSP.

Ładuję galerię...

Jajka, pieczywo, baranek, sól, chrzan, chrzan, masło. Co jeszcze znajduje się w naszych koszyczkach i co symbolizuje? O wyjaśnienie poprosiliśmy o. Gracjana Kubicę, gwardiana kościoła o. Bernardynów w Piotrkowie.

 

- Najważniejszy jest baranek wielkanocny, który symbolizuje Chrystusa i jego ofiarę, a jednocześnie nawiązuje do Starego Testamentu. Takim najważniejszym pokarmem musi być chleb, który również symbolizuje Jezusa, komunię świętą. Bardzo ważnym elementem koszyczka jest jajeczko, które symbolizuje nowe życie. Do tego możemy dodać sól, która chroniła przed zepsuciem, chrzan, który pokazywał gorycz, ale również krzepę fizyczną, sery mówiące o symbozie człowieka ze zwierzętami, masło będące symbolem dobrobytu. Można dołożyć wędlinę, która mówi o zasobności danego domu. Cała reszta to dodatki "okołokoszyczkowe".

 

Po poświęceniu pokarmów to je powinniśmy zjeść w pierwszej kolejności podczas niedzielnego śniadania wielkanocnego. Tradycją w polskich domach jest dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń. 

 


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

walenty ~walenty (Gość)15.04.2018 08:19

Ale komedia.

11


alinka123 ~alinka123 (Gość)01.04.2018 12:55

Nigdy nie pozwolę na pryskanie jedzenia wodą niewiadomego pochodzenia.

77


tradycja z wiarą w parze nie zawsze idzie ~tradycja z wiarą w parze nie zawsze idzie (Gość)31.03.2018 18:20

Ciekawe jest to że starosłowiańska (pogańska) tradycja przetrwała tyle wieków z prawdziwym chrześcijaństwem mając niewiele wspólnego.

115


gość ~gość (Gość)01.04.2018 10:51

U Jacka ksiądz oczywiscie mowil ze trzeba dach naprawic tylko 900tys.trzeba.zal poczułam sie jak w banku a nie w kosciele.

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat