ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Świąteczne prezenty – jak kupować z głową?

Środa, 13 grudnia 2017 2191
Gorączka bożonarodzeniowa trwa! W radio wybrzmiewa znana od lat świąteczna piosenka, a sklepowe witryny kuszą świątecznymi promocjami. Szczególna atmosfera udziela się nie tylko nam, ale również naszym portfelom. Czy można kupować choinkowe prezenty i przy tym przy okazji nie zbankrutować?

Uważaj na świąteczne okazje

Bombardujące zewsząd świąteczne reklamy nie tylko wysyłają Świętego Mikołaja na bezrobocie, ale również skutecznie nakłaniają do przedświątecznych zakupów. Jak tu nie skorzystać z okazji, kiedy sprzęt RTV jest przeceniony nawet o kilkaset złotych a dzięki świątecznym rabatom można zaoszczędzić kilka kolejnych stówek? Jednak zanim popadnie się w niekontrolowany wir świątecznych zakupów, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się rzekomej zakupowej okazji. Wielokrotnie może bowiem okazać się, że promocyjna cena jest tak naprawdę tą samą ceną, jaka obowiązywała kilka tygodni wcześniej. Ktoś tylko obok niej przyczepił kolejną cenówkę z przekreśloną wyższą kwotą. Innym zabiegiem wykorzystywanym podczas świątecznych promocji jest przecenianie niepełnowartościowych towarów. Trafiając na egzemplarz ekskluzywnej odzieży w bardzo niskiej cenie, warto jej się dobrze przyjrzeć. Czasem okazuje się, że rabat wynika z faktu, że dana rzecz jest uszkodzona. Co więcej, w takich sytuacjach zwrot zakupionego produktu może być szczególnie trudny bądź nawet niemożliwy.

 

Nie przekraczaj swoich możliwości

Bardzo często pod wpływem świątecznego nastroju konsumenci nie kontrolują również swoich wydatków. Ułatwiają to znacznie płatności kartą płatniczą, gdzie ogólny rachunek wydatków widoczny jest dopiero w saldzie bankowego rachunku. Wiele osób, sprawdzając go przed świętami, dostaje palpitacji serca. Jak inaczej można zareagować na fakt, że konto świeci pustkami? Jednak zakup bożonarodzeniowych prezentów nie zawsze musi się tak kończyć. Możliwość skorzystania z kilku ciekawych produktów finansowych sprawia, że świąteczne zakupowe szaleństwa nie musza prowadzić wcale do bankructwa domowego budżetu.

 

Kup dziś, zapłać za jakiś czas

Jeśli przedmiotem świątecznego zakupu jest dość drogi sprzęt elektroniczny czy inne towary ekskluzywne (biżuteria, galanteria skórzana itp.), można wybrać zakupy w systemie ratalnym. Załatwienie wszelkich formalności zajmuje z reguły maksymalnie kilkadziesiąt minut a do wzięcia rat wystarczą z reguły jedynie dowód osobisty i ustne oświadczenie o wysokości osiąganych zarobków. Finansując zakup w ten sposób, rozkłada się dużą płatność na kilka czy kilkanaście miesięcy. Pozwala to skutecznie odciążyć domowy budżet przed świętami. Ponadto zakupy ratalne coraz częściej nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Raty 0% stają się standardową opcją w większości sklepów.

 

Raty nie dla wszystkich

Chociaż pozyskanie zakupów na raty nie jest skomplikowane pod kątem formalnym, mimo wszystko dla części klientów ten system finansowania zakupów może być niedostępny. Warto pamiętać, że przed przyznaniem rat klient jest weryfikowany w taki sam sposób, jakby ubiegał się o bankowy kredyt. Co to oznacza? Bank, który udziela zakupów ratalnych za pośrednictwem sklepu, dokładnie sprawdzi historię kredytową klienta. Głównym źródłem informacji na jego temat będą wszelkie rejestry informacji gospodarczych. Jeśli wnioskujący o raty jest wpisany do KRD czy BIG, to pozyskanie przez niego rat będzie raczej niemożliwe. Każdy, kto nie jest pewien, czy je otrzyma, może sprawdzić to tutaj.

 

A może pożyczka ratalna?

Odmowna decyzja banku w sprawie rat nie przekreśla szansy na wymarzony zakup. Wyjściem z sytuacji jest pozyskanie pożyczki ratalnej. Ze względu na mniej restrykcyjne kryteria dostępu ta forma finansowania jest osiągalna dla szerszej puli klientów. Nawet dla tych, których dochody są nieregularne czy historia kredytowa nie jest krystalicznie czysta.  W tej opcji można pozyskać nawet 25 000 zł. Spłata pożyczki rozłożona jest na miesięczne raty (od 6 do 36 rat), czyli system spłaty zakupu jest bardzo podobny do typowych rat. Oczywiście zasadniczą różnicą jest to, że w pierwszej kolejności należy wziąć pożyczkę, a dopiero później sfinansować za jej pośrednictwem zakup wyjątkowych prezentów. Realizacja pierwszego kroku nie jest jednak trudna. Tym bardziej, że większość pozabankowych pożyczek ratalnych można pozyskać za pośrednictwem internetu.

 

Pożyczki na chwilę

Pożyczki ekspresowe mogą być też dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy zabraknie własnych funduszy na prezenty. W ramach wariantu krótkoterminowego można pożyczyć od 100 do 6000 zł. Spłata następuje w od 30 do 61 dni. Ważną zaletą pożyczek ekspresowych jest nie tylko ich dostępność (podobnie jak przy pożyczkach ratalnych można z niej skorzystać za pośrednictwem internetu, a formalności są ograniczone do niezbędnego minimum), ale również często jej preferencyjne warunki. W zależności od wybranej oferty można wziąć pożyczkę zupełnie za darmo. Wiele firm nie nalicza pierwszym klientom prowizji, a sama pożyczka jest nieoprocentowana. Tym bardziej warto skorzystać z tego rozwiązania w momencie przedświątecznego, chwilowego finansowego deficytu.

 

Bez nadmiernej gorączki

Bez względu na to, czy bożonarodzeniowe prezenty będą sfinansowane ratami czy pozabankową pożyczką, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Wizja zbliżających się świąt i związany z tym ciągły pośpiech nie ułatwiają podejmowania przemyślanych decyzji. Jednak tym bardziej nie powinno się dać zwariować. Nie można zapominać, że każde finansowe zobowiązanie będzie ciążyło przez kilka kolejnych miesięcy. Dlatego tak ważną sprawą jest weryfikacja całkowitych kosztów pożyczek i rat. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy sprawdzić nie tylko wysokość oprocentowania i prowizji, ale również koszt ewentualnego obowiązkowego ubezpieczenia i wysokość karnych odsetek za zwłokę w spłacie. Wybierając rozsądnie, nie tylko kupisz wymarzony podarunek dla bliskich, ale również sam sobie sprawisz prezent. Od Ciebie zależy, czy będzie to łatwa w spłatach pożyczka czy zbyt duże zadłużenie ciążące przez wiele miesięcy.

 


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat