Rondo Bitwy Warszawskiej 1920. Jak Wam się podoba ta nazwa?

ePiotrkow Czwartek, 20 sierpnia 202071 6216
Od jesieni 2019 roku kierowcy mogą jeździć po nowym rondzie, które wybudowano u zbiegu ulic Dmowskiego, Żelazna, Górna i Armii Krajowej. Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Piotrkowa (26.08) radni wezmą pod głosowanie uchwałę o nadaniu nazwy nowemu obiektowi drogowemu.
fot. UM Piotrków

„Bitwy Warszawskiej 1920 r.” - taką nazwę przewiduje projekt uchwały, nad którym w środę pochylą się nasi radni.

 

W uzasadnieniu do uchwały czytamy:

 

W 2020 roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, która była najważniejszym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej. Wtedy została złamana ofensywa Armii Czerwonej. Dnia 15 sierpnia 1920 r. armie polskie pod Warszawą i nad Wkrą rozbiły 3 z 4 armii wroga. Decydującą rolę odegrała 5 armia gen. Władysława Sikorskiego, która nie dość, że wytrzymała nabór trzech armii bolszewickich, to jeszcze zdołała przejść do planowanego kontrataku. Armia Czerwona rozpoczęła odwrót. Zwycięstwo w bitwie pozwoliło zachować niepodległość Rzeczypospolitej, odradzającej się po latach zaborów, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji. Polskie zwycięstwo było możliwe dzięki kilku czynnikom, na które złożyły się osobista postaw naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego, wytrzymałość, odwaga i męstwo polskich żołnierzy oraz patriotyczna postawa narodu polskiego.

W zwycięstwie pod Warszawą w sierpniu 1920 r. mieli swój udział także piotrkowianie i ludzie związani z Piotrkowem. W zmaganiach tych uczestniczyli: Stefan Rowecki – późniejszy komendant AK, Stanisław Rembek – literat, pedagog i pisarz czy Antoni Sikorski – żołnierz Legionów, a w okresie międzywojennym zawodowy wojskowy odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.

Lord Edgar D’Abernon, ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce, nazwał Bitwę Warszawską w tytule swej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Zwycięstwo Polski nad Armią Czerwoną Francuzi porównują do bitwy nad Marną, która w 1914 r. ocaliła Paryż i Francję.

Nazwanie nowego ronda „Bitwy Warszawskiej 1920 r.” jest znakomitą okazją uczczenia nie tylko tego wydarzenia historycznego, ale także upamiętnienia piotrkowian walczących w tym tak ważnym dla historii Polski konflikcie.

 

Pod projektem uchwały podpisali się radni: Jan Dziemdziora, Wiesława Olejnik, Rafał Czajka, Monika Tera, Halina Madej, Bogumił Pęcina i Konrad Czyżyński.

 


Zainteresował temat?

12

2


Komentarze (71)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)22.08.2020 08:01

Za mało martyrologii. Lepszą nazwą byłoby np. Rondo ofiar Wołynia. Dobra nazwa to też jakaś tragiczne wydarzenie np. Ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Inną dobrą nazwą może być jakaś przegrana bitwa np. Rondo powstania listopadowego. Byłoby to wtedy tak bardzo polskie.

12


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)20.08.2020 22:46

Co ten radny Dziemdziora ? Znowu zmienił poglądy ??

63


gość ~gość (Gość)20.08.2020 08:54

Rondo Klintona ????

08


no ~no (Gość)20.08.2020 12:07

Dlaczego prawie każde nowe rondo trzeba nazywać bogoojczyźnianie. Dlaczego nie można rondom nadać imion znanych muzyków, osób kultury, czy nawet czegoś z historii naszego miasta? Czemu nie może być Ronda Piotrkowskiej Wąskotorówki a jest "Rondo Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników"? Czemu nie może być ronda Muzyków Polskich, z tablicami poświęconymi polskim wokalistom/tkom (Zaucha, Wodecki, Jarocka, Kora, Ciechowski i wielu innych), a mamy rondo Świętej Faustyny? Może zamiast ronda to chociaż jakiś skwer można tak nazwać? Przy skrzyżowaniu Sulejowska/Wyzwolenia albo Próchnika/Al.Kopernika (tam gdzie popiersie Witosa)?
Albo Rondo Kwinty i Kramera, postaci fikcyjne - filmowe, ale każdy Piotrkowianin zna ten najsłynniejszy z "piotrkowskich" filmów.

183


gość ~gość (Gość)20.08.2020 08:53

Proszę Państwa mieszkam niedaleko tego ronda i chcę powiedzieć że prawie każdej nocy nieodpowiedzialni kierowcy szaleją na tym rondzie oraz na ulicy Dmowskiego. Zastanawiam się czemu policja czy straż miejska nie interesują się tymi wyczynami?

152


RafalRafal ~RafalRafal (Gość)21.08.2020 11:07

Proponuję" Rondo Janusza Driftera"

13


j. ~j. (Gość)21.08.2020 16:02

Nazwa O.K., ale na zdjęciu pokazali tą pierwszą wersję oznakowania poziomego, według którego należało z tego ronda zjeżdżać bezpośrednio z wewnętrznego pasa, co stwarzało oczywiste sytuacje kolizyjne, ale, co ciekawe, jak pamiętam komentarze w sprawie zmiany oznakowania, z jakichś względów się podobało wielu Piotrkowianom...

10


,m, ~,m, (Gość)21.08.2020 14:47

Brawo super nazwa

02


Marcin Mazur Marcin Mazurranga21.08.2020 13:27

Nazwa ronda jest ok.

23


gość ~gość (Gość)21.08.2020 07:02

Martyrologia pełną gębą

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat