ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pompa próżniowa w technice przemysłowej

Piątek, 03 sierpnia 2018 1185
Obecnie wiele procesów zachodzących w sektorze przemysłowym i nie tylko wymaga zastosowania zaawansowanej techniki próżniowej z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń wytwarzających ciśnienie niższe od atmosferycznego. Jednym z takich urządzeń jest pompa próżniowa.

Technika próżniowa


Technika próżniowa wykorzystywana w środowisku przemysłowym pozwala na uzyskanie odpowiedniego podciśnienia zazwyczaj na poziomie tzw. próżni średniej. Technika próżniowa w ofercie Air-Com.pl wykorzystuje do stworzenia próżni najwyższej jakości pompy próżniowe lub eżektory, które są alternatywą dla standardowych pomp próżniowych.

 

Podstawowe parametry pompy


Pompa próżniowa to zaawansowane urządzenie stosowane do usuwania gazów, a więc wytworzenia podciśnienia, w zamkniętej przestrzeni. Podstawowymi parametrami pomp próżniowych są – ciśnienie końcowe, czyli najniższe ciśnienie, jakie można za ich pomocą uzyskać, szybkość pompowania oraz wydajność, która jest mierzona w metrach sześciennych wypompowywanego gazu w jednostce czasu.

 

Zastosowanie


Technika próżniowa w ofercie Air-Com.pl z wykorzystaniem zaawansowanych pomp próżniowych jest wykorzystywana w praktycznie wszystkich sektorach przemysłowych. Pompa próżniowa znajduje zastosowanie m.in. w: pakowaniu próżniowym, osuszaniu i odgazowywaniu, metalurgii i destylacji, w tunelach aerodynamicznych, w impregnacji próżniowej, liofilizacji, a nawet jako symulacja przestrzeni kosmicznej.

 

Klasyfikacja i główne rodzaje pomp próżniowych


Podstawowa klasyfikacja pomp próżniowych jest oparta na ich sposobie działania. Rozróżnia się pompy objętościowe, molekularne, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne i jonowo-magnetyczne, kondensacyjne oraz adsorpcyjne.

Standardowa pompa próżniowa olejowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest ona zbudowana z wielu kluczowych elementów. Najważniejsze z nich, to: zawór spuszczania oleju, zbiornik oleju, separator oleju, przyłącze gazowe ssące, silnik, wziernik z linią poziomu oleju oraz wydech. Pompy tego rodzaju wykorzystuje się m.in. w motoryzacji, metalurgii, hutnictwie, technice chłodniczej oraz w przemyśle spożywczym. Ich głównymi zaletami są: łatwość obsługi, cicha praca oraz duża wydajność przy niskich kosztach użytkowania.

 

Pompa próżniowa bezolejowa to urządzenie, które pozwala na wykonanie w pełni czystego procesu. Przepompowywany gaz w urządzeniu nie ma żadnego kontaktu z łożyskami oraz układem napędowym, zachowując pełną hermetyczność procesu. Pompy próżniowe tego rodzaju są najczęściej stosowane w warunkach, w których wymagana jest zupełna hermetyczność oraz czystość. Są to na przykład środowiska laboratoryjne, chemiczne oraz farmaceutyczne.

Pompy próżniowe dyfuzyjne pracują z wykorzystaniem czynnika olejowego lub rtęciowego. Pompa dyfuzyjna charakteryzuje się bardzo długą żywotnością. Jej sprawne działanie oblicza się nawet na kilkadziesiąt lat. Pompa tego rodzaju jest bardzo łatwa w obsłudze i serwisowaniu.

 

Pompy molekularne  to urządzenia rotacyjne zbudowane z dwóch układów łopatek – obracającego się wirnika oraz nieruchomego statora. Pompy molekularne służą przede wszystkim do stworzenia czystej próżni o wysokiej jakości, która jest pozbawiona jakichkolwiek oparów olejowych.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat