Piotrkowskie nekropolie znane i nieznane

Poniedziałek, 30 października 20170 2033
Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. W tym czasie zadumy nad przemijaniem warto przyjrzeć się historii piotrkowskich nekropolii.
zdj. archiwum epiotrkow.pl

-Cmentarze to nasze kotwice wbite w przeszłość i trzeba o nie dbać. To nie tylko pomniki naszych bliskich, ale też pomniki historii, bardzo cenna pamiątka dziejów naszego miasta - mówi dr Rafał Jaworski, pracownik naukowy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych filii UJK. - W Piotrkowie mamy cmentarze prawosławny, rzymskokatolicki, żydowski i ewangelicki. Świadczy to o wielokulturowości naszego miasta, która teraz już powoli się zaciera. W tej chwili struktura wyznaniowa w Piotrkowie się zmieniła. Przeważają katolicy, a wspólnoty prawosławna i ewangelicka są stosunkowo niewielkie. Nie zmienia to jednak faktu, że te cmentarze żyły swoim życiem w XIX wieku. Nadal są tam prowadzone pochówki, przede wszystkim są jednak świadectwem przeszłości. Przeszłości bogatej, wieloetnicznej i wieloreligijnej, którą warto poznać. Na cmentarzu katolickim mamy piękną rzeźbę nagrobną. Na cmentarzu prawosławnym znajdziemy nagrobki żeliwne, bardzo rzadkie w naszym kraju, a nawet żeliwną kaplicę. Z kolei cmentarz ewangelicki jest specyficzny ze względu na ukształtowanie terenu; można powiedzieć, że to miejsce o parkowym założeniu.

 

Najwięcej nagrobków powstało na piotrkowskich Powązkach w latach 1900-1910. Dziś uznawane są za zabytki sztuki kamieniarskiej. Znajdziemy tu zarówno nagrobki neoklasycystyczne, realistyczne, jak i modernistyczne. Warto je obejrzeć, dopóki ostatecznie nie rozprawił się z nimi upływający czas.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat