Piotrków: Pożegnanie kolejki wąskotorowej

ePiotrkow Sobota, 27 września 200829 10083
Jutro po raz ostatni będzie okazja, aby przejechać się zabytkową ciuchcią należącą do Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej. Z likwidowanego skansenu najcenniejsze eksponaty trafią wkrótce do muzeum w...Sochaczewie.

Pokaz odbędzie się w godz. 11-17 pod hasłem "Wspomnienie i pożegnanie z ciuchcią". Piotrkowską Kolej Wąskotorową wybudowano w 1902 roku. Z powodu braku zainteresowania ze strony miasta kilka lat temu podjęto decyzję o zawieszeniu kursów. Na odcinku Starostwo-Bugaj Piotrkowski kolejkę rozebrano we wrześniu 2005. Odcinek Bugaj Piotrkowski-Sulejów Pilica w 2006.Teraz najcenniejsze eksponaty trafią do muzeum w Sochaczewie. Kolejka znajdowała się pod zarządem Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej Piotrków-Sulejów, które również zawiesiło swoją działalność.  

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

arti2811 ~arti2811 (Gość)07.09.2010 17:43

Z eksponatów dwa wagoniki oraz lokomotywa są już własnością jakiegoś goscia.Kupił to z zapisem zakazu złomowania po czym zaczął ciąć palnikiem do czasu kiedy zainteresowały się tematem media!Od tej pory gość zniknał!A reszta stoi!

00


predatorback ~predatorback (Gość)07.09.2010 14:36

Z czystej ciekawości byłem na stacji wąskotorówki. Nie ma tam nic do oglądania, a teren w zasadzie ogrodzony bo mieszkają tam ludzie. Z tzw. eksponatów pozostały dwa wagoniki towarowe, które rdza już zjada. Wg mnie już nic się nie da zrobić z piotrkowską kolejką (chodzi mi o wykorzystanie jej jako atrakcji).

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)07.09.2010 14:27

"Pawel" napisał(a):
stacja Piotrków trybunalski wąskotorowy zachował się, ponieważ została ona wpisana na listę zabytków


I żal patrzeć na to miejsce teraz - ta stacja nie żyje...Wielka szkoda, że również eksponaty z niewielkiego muzeum i Sali Pamięci zostały bezmyślnie rozdane.

10


Paweł ~Paweł (Gość)15.07.2010 09:17

stacja Piotrków trybunalski wąskotorowy zachował się, ponieważ została ona wpisana na listę zabytków. co do stanu taboru, rzeczywiście były zastrzeżenia. Ale gdyby wyremontować tabor i sprowadzić parę wagonów to by działała.. teraz tereny przekazane miastu zarastają drzewami. jak istniała kolejka to chodziarz od czasu do czasu wycinali trawę

00


Daniel ~Daniel (Gość)25.04.2009 11:12

Kolejki szkoda, może byłaby nadal gdyby był lepszy tabor.

00


Fascynator kolejki wąskotorowej Piotrków - Sulejów ~Fascynator kolejki wąskotorowej Piotrków - Sulejów (Gość)16.02.2009 13:46

Cytuję:
Apeluję, żeby kolejka POWRÓCIŁA,a jeśli nie zajmę się tą sprawą!!!!!!


to znaczy zostawili stację w piotrkowie i dalej nie rozbierali!

00


Fascynator kolejki wąskotorowej Piotrków - Sulejów ~Fascynator kolejki wąskotorowej Piotrków - Sulejów (Gość)16.02.2009 13:27

Dlaczego musieli zlikwidować kolejkę? Przecież była niekiedy przeładowana, tyle ludzi jeździło! Turyści nad jezioro sulejowskie jeździli... Apeluję, żeby kolejka POWRÓCIŁA,a jeśli nie zajmę się tą sprawą!!!!!!

00


Piotrkowianin ~Piotrkowianin (Gość)05.10.2008 07:16

Wczoraj w księgarni widziałem przewodnik "Koleje" z 2007 r., gdzie była opisana nasza kolejka - nazwano ją Piotrkowska Kolej Dojazdowa. Znalazłem tam ciekawostkę, że nasza kolejka była pierwszą w Polsce, na której uruchomiono przewóz wagonów normalnotorowych na specjalnych platformach (lata 60. XX wieku). Szkoda, że władze miasta nie potrafiły tego wykorzystać.

00


Piotr Piotrranga04.10.2008 18:46

Pomysł z zaznaczeniem torów jest genialny. Ścieżka rowerowa po szlaku wąskotorówki może połączyć lotnisko( PeTe-strefa) ze Słoneczkiem ok 15 min. rowerkiem), dalej mamy możliwość wzdłuż Wierzejki aż do Wolborskiej. Tak w ogóle i w szczególe na stronie miasta potrzebna jest zakładka "Wypoczynek Aktywny" a w wersji angielskiej " Things to do" gdzie były by opisane ścieżki rowerowe w okolicy, ścieżki konne (których raczej nie ma), oczywiście PeTe-strefa

00


Piotrkowianin ~Piotrkowianin (Gość)03.10.2008 21:32

"Piotr" napisał(a):
Ja optuję za przerobieniem starego szlaku wąskotorówki na ścieżkę rowerową aż do Sulejowa


Świetny pomysł. Tydzień Trybunalski przedrukował kiedyś (ze 3 lata temu chyba) mapkę z planami UM dotyczącymi budowy ścieżek rowerowych - jedna z nich miała przebiegać śladem torowiska kolejki od ul. Przemysłowej do ul. Sulejowskiej - nie powstał z niej ani 1 metr i pewnie długo nie powstanie, zwłaszcza, że podczas budowy połączenia ul. Witowskiej z Bawełnianą zrobiono wyrwę w nasypie kolejki i do zbudowania ścieżki potrzebna byłaby kładka nad ul. Bawełnianą, której koszt przekroczyłby zapewne cenę murka. Nie rozumiem jednak dlaczego nie wybudowano ani kawałka ścieżki na ww. odcinku.
Dodatkowo ścieżka ta mogłaby być wykonana w ten sposób, że innym kolorem kostki zaznaczonoby rozstaw szyn zlikwidowanej kolejki.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat