Od nowego roku nie będziemy płacić za psa?

Tydzień Trybunalski Czwartek, 10 listopada 201117 4592
Jakiś czas temu pisaliśmy o prośbie, z jaką mieszkańcy Piotrkowa i piotrkowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zwrócili się do Urzędu Miasta. Chodziło o zniesienie opłaty za posiadanie psa, która wynosi 35 zł rocznie. Prawdopodobnie już w przyszłym roku opłata ta zostanie zniesiona.

Na najbliższej sesji radnym zostanie przekazany projekt uchwały przygotowany przez prezydenta Chojniaka, który znosi wyżej wymienione opłaty. Jak podaje Urząd Miasta, zgodnie z projektem opłata nie będzie obowiązywała od 1 stycznia przyszłego roku.

- Nad zniesieniem opłaty myślałem już od jakiegoś czasu, jednak o ostatecznym podjęciu decyzji zdecydowały dwie kwestie. Po pierwsze umożliwienie zwolnienia z opłat dla osób, które chciałyby adoptować psa ze schroniska dla zwierząt, a po drugie – ściągalność tej opłaty. Jak wynika ze statystyk, rzetelnie za posiadanie psa płaci tylko co drugi właściciel – wyjaśnia prezydent Krzysztof Chojniak.


Ściągalność opłaty okazała się problemem, który dotyczy wielu miast – w tym Piotrkowa. Choć kwota ta nie jest wysoka (tylko 35 zł rocznie), to i tak systematycznie wnosi ją tylko połowa posiadaczy czworonogów. Urząd Miasta wyjaśnia, że w egzekwowaniu zobowiązania nie pomogło nawet darmowe czipowanie psów. Jak wynika z danych (tylko ostatnich 10 miesięcy), w Piotrkowie zarejestrowanych jest 1631 psów, których właściciele powinni wnieść do gminnej kasy nieco ponad 57 tysięcy złotych. Opłatę wniosło jedynie 806 osób. Wynika z tego, że pozostałe 825 osób zalega na 28 tysięcy 800 złotych.


Zniesienie opłaty to również ukłon w stronę piotrkowskiego schroniska dla zwierząt. - Jest szansa, aby właściciele psów, zamiast wnosić opłatę, przeznaczali te pieniądze na pomoc dla schroniska – mówi prezydent. Z takiego obrotu sprawy cieszą się przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którzy prowadzą schronisko.- Tylko w ubiegłym miesiącu do wróciło do nas 10 psów. Nowi właściciele tłumaczyli, że nie stać ich na opłaty – mówi Grażyna Fałek, prezes TOZ.


Teraz, jeżeli radni przegłosują prezydencki projekt, każdy będzie mógł adoptować psa i nie płacić za niego ani złotówki.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jajaja ~jajaja (Gość)13.11.2011 14:06

"zet" napisał(a):
bo juz druga zcesc wypowiedzi przeczy pierwszej.

nic nie przeczy! Torebka przy sobie i sprzątać gówienka i płacić za sprzątanie kup nieusuniętych przez właścicieli!

00


jajaja ~jajaja (Gość)13.11.2011 14:01

"antypies" napisał(a):
A kto pokryje koszty wielkiego sprzątania na wiosnę, kiedy to po topniejącym śniegu zalega wszędzie psie łajno?

Dokładnie. Płacić i tak trzeba, tylko teraz będą płacić za to wszyscy. Nie tylko właściciele!
Nie ma chyba mieszkańca miasta, który by pod butem nie przyniósł przykrej niespodzianki do domu. Nie widziałem nigdy, by ktoś sprzątał po pupilku!

00


antypies ~antypies (Gość)12.11.2011 23:09

A więc psie lobby ma się dobrze. Nie dość, że pies na psie i psem pogania, że jesteśmy miastem psów, bo wszędzie ich pełno, hałasują, gryzą, paskudzą, a hańbą dla "Pana" byłoby posprzątanie po pieseczku, to jeszcze nie będą płacić. A kto pokryje koszty wielkiego sprzątania na wiosnę, kiedy to po topniejącym śniegu zalega wszędzie psie łajno? Dlaczego wszyscy mamy do tego dopłacać? A w ogóle to uważam, że powinien być zakaz trzymanie psów w blokach. Jak ktoś ma swój dom, to niech mu pies paskudzi na jego własnym podwórku, ale robić z osiedla psią ubikację to obrzydliwość. Nie rozumiem tych ludzi, po cholerę im te psiska.

00


P51 ~P51 (Gość)11.11.2011 08:54

"zet" napisał(a):
jak?? psie dokumenty nosci ze soba kaza??


A skąd to zdziwienie?
Przecież to niemal to samo, jak przy jeżdzie samochodem - też trzeba miec dokumenty - i to swoje i auta... ;->

00


zet ~zet (Gość)10.11.2011 20:15

"bebi" napisał(a):
Opłata powinna pokrywać koszty sprzątania odchodów

wiec za te pieniadze ktos powinien chodzic i to sprzatac tak ??

"bebi" napisał(a):
a na spacerze przy sobie torebka

bo juz druga zcesc wypowiedzi przeczy pierwszej.

00


admin ~admin (Gość)10.11.2011 17:54

Gdzie jest komentarz o sprzątaniu psiego gówna ty też masz pewnie pieska i nie sprzątasz

00


koloo ~koloo (Gość)10.11.2011 17:07

No to teraz dowalą na od nowego roku podwyzkę podatku od nieruchomości stracili 30 tys a zyskaja 300 tys. a statystycznie będzie 1 do 1 , jeden podatek zniesliśmy jeden podnieslismy, ja mam psa i nie płaciłem, nie płace i nie będę płacić żadnego podatku od psa czy kota

00


zet ~zet (Gość)10.11.2011 17:04

"P51" napisał(a):
powinni wyrywkowo zatrzymywać państwa z pieskiem i sprawdzać: czy jest zapłacony podatek, czy pies zaszczepiony,

jak?? psie dokumenty nosci ze soba kaza??

00


pies na psy ~pies na psy (Gość)10.11.2011 14:57

W Szwecji gość miał dzwonek imitujący szczekanie psa jakiś gość z urzędu nie poznał się na tym ale sprawdził czy wniesiono opłatę po czym naliczył podatek i to właściciel musiał udowodnić że to dzwonek a nie pies

00


bebi ~bebi (Gość)10.11.2011 14:51

Całe miasto zasrane a właściciele jak święte krowy wyprowadzaja psy na place zabaw . Gówno twojego psa jest twoją własnością .Opłata powinna pokrywać koszty sprzątania odchodów a na spacerze przy sobie torebka, smycz, kaganiec i karta czszepień a jak nie to mandat

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat