Patriotyczny koncert z okazji Święta Niepodległości w Woli Krzysztoporskiej

ePiotrkowRegion Środa, 15 listopada 20171 1453
Patriotyczny koncert w Gminnym Ośrodku Kultury połączony z występami dzieci był częścią drugiego dnia obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Woli Krzysztoporskiej.

Ładuję galerię...

Koncert (12 listopada) rozpoczął się o godzinie 17.00 występem Orkiestry Dętej z Gomulina, która zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych. Wcześniej oficjalnie powitała gości gospodyni GOK-u dyrektor Jolanta Kołacińska. Sala koncertowa GOK wypełniona była do ostatniego miejsca.

 

- Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski oraz inni ważni przywódcy narodu porozumieli się ponad podziałami i przeprowadzili Naszą Ojczyznę przez bardzo trudny okres wojen z sąsiadami, konfliktów wewnętrznych, scalenia terytorium, budowy administracji państwowej i ustalenia granic Polski - mówił wójt gminy Roman Drozdek. - Twórcy II Rzeczypospolitej doprowadzili do powstania silnego Wojska Polskiego. Umieli zorganizować społeczeństwo i wygrać śmiertelnie groźną wojnę z bolszewikami 1919-1920. Stworzyli podstawy nowoczesnej gospodarki. U zarania II Rzeczypospolitej uchwalono bardzo nowoczesną Konstytucję marcową i wprowadzono powszechne, tajne, proporcjonalne i równe wybory do Sejmu i Senatu. Polskie prawo reprezentowało poziom europejski. Sukcesem było doprowadzenie do wejścia w życie układów zbiorowych w przemyśle i rolnictwie. Został stworzony spójny system pośrednictwa pracy i arbitrażowego regulowania konfliktów między pracownikiem a pracodawcą. Objęto prawną ochroną pracę kobiet i nieletnich. Już 6 lutego 1919 r. wdrożono wolności pracownicze, w tym prawo do zrzeszenia się ludzi pracy w związki zawodowe. Zorganizowano prawo do strajku, wprowadzono minimum płacowe, ubezpieczenia społeczne oraz 8-godzinny dzień pracy i 46 godzinny tydzień pracy. Przyjęty w Polsce system zabezpieczenia społecznego wyprzedzał znacznie tego typu rozwiązania w innych, o wiele bardziej rozwiniętych i bogatszych krajach.

 

Tego dnia na scenie GOK znaleźli się także sportowcy, którzy dzień wcześniej (11 listopada) wzięli udział w V Biegu Niepodległości w Woli Krzysztoporskiej i okazali się najlepsi. Wójt wręczył pamiątkowe puchary, a Zbigniew Ziemba (dyrektor SP i organizator biegu) książki ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej zdobywcy I miejsca Dawidowi Magierze, II miejsca Kamilowi Lesiakowi, III miejsca Michałowi Źródelnemu i pierwszej wśród kobiet Mai Szustak.

 

Potem sceną zawładnęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej, by w brawurowy i wzruszający sposób opowiedzieć własną historię odzyskania niepodległości.

Spotkanie w GOK zamknął koncert pieśni nie tylko patriotycznych w wykonaniu Anny i Romualda Spychalskich.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gosciu ~gosciu (Gość)15.11.2017 08:53

to teraz zapraszam wszystkich do Gomulina na parking przy ośrodku zdrowia zobaczyć słup w środku i wyremontowaną salę za milion złotych bez klimatyzacji

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat