Mieszkańcy wsi Kisiele chcą utwardzenia drogi

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 07 marca 201641 8865
Mieszkańcy wsi Kisiele w gm. Rozprza domagają się utwardzenia nawierzchni drogi prowadzącej do miejscowości Magdalenka. Jak twierdzą, obietnice o modernizacji ciągną się od 20 lat. Gmina nie ma jednak środków na realizację tej inwestycji. W poniedziałek 22 lutego odbyło się spotkanie mieszkańców wsi z wójtem Januszem Jędrzejczykiem.

Ładuję galerię...

Mieszkańcy są niezadowoleni z obecnego stanu drogi. Mają pretensje do władz gminy, że cząstkowe i doraźne naprawy nie są skuteczne. - U nas jest bardzo zła sytuacja, droga jest okropna. Pisaliśmy do Urzędu Gminy, bez echa. Nie ma pieniędzy, dlatego tak to wygląda. Droga w dalszym ciągu jest nieprzejezdna. Obiecują z roku na rok, z kadencji na kadencje, a nadal nic się w tej sprawie nie dzieje. To już chyba 20 lat trwa, a obecnie jeździ dużo więcej samochodów i maszyn rolniczych, więc robi się coraz gorzej - mówi Danuta Wojtania, sołtys wsi Kisiele. - Przeprowadziliśmy się tutaj w 2001 roku, wtedy stan tej drogi był w miarę możliwy. Ale to było 15 lat temu. Od tego momentu rowy pozarastały, latem nie idzie przejechać, bo jest niesamowity kurz, nawet przy prędkości 20 km/h. Jak przyjdą deszcze mamy tutaj takie błoto, że po dojechaniu do Magdalenki auto nadaje się od razu do mycia - mówi jeden z mieszkańców. - My uszkodziliśmy sobie samochód i to nie jeden raz. Jeździmy często, bo wozimy dzieci do szkoły. Jest okropnie. Rura wydechowa była oberwana całkowicie, amortyzatory wymienione, cały czas cierpi zawieszenie pojazdu. To już ponad 1000 zł. Miałam już nawet ochotę wziąć fakturę od mechanika i zawieźć do Urzędu - dodaje inna kobieta. - Mieszkam tutaj od 3 lat i nic się w tej sprawie nie robi. Przywozi się jedynie tłuczeń, który momentalnie nie znajduje się na drodze, tylko na poboczu i w rowie. Mówi się, że gmina nie ma pieniędzy. Ja doskonale to rozumiem, bo budżet nie jest z gumy, ale przez 20 lat takie łatanie i robienie prowizorek też kosztuje. Nie lepiej się zastanowić czy to się opłaca i jaki będzie efekt tej inwestycji? Nie można poczekać i zrobić tego raz a porządnie? Owszem, równiarka przejedzie, ale to jest chwilowa poprawa i za moment znowu wracamy do punktu wyjścia. A co w przypadku interwencji pogotowia ratunkowego? Przecież tu się liczą sekundy, chodzi o ludzkie życie - zastanawia się inna mieszkanka.


Władze gminy zdają sobie sprawę z fatalnego stanu nawierzchni tej drogi. Jak zapewnia wójt Janusz Jędrzejczyk gmina czyni starania o pozyskanie środków finansowych. - Droga Kisiele-Magdalenka rzeczywiście nie wygląda dobrze, mimo że co roku staramy się ją remontować. W tym momencie nie mamy takiej możliwości, aby położyć tutaj nawierzchnię bitumiczną. Na pewno takie starania będziemy czynić. Ustaliliśmy z mieszkańcami, aby najpierw doprowadzić do odwodnienia drogi, ponieważ jej stan wynika z tego, że nie są pogłębiane rowy, nie jest infrastruktura melioracyjna dobrze udrożniona i od tego po prostu zaczniemy. W dalszej kolejności będziemy szukać możliwości finansowych, aby tę drogę zrealizować - mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza.


Na spotkaniu z mieszkańcami padła wstępna data poważniejszej modernizacji tej drogi w 2018 roku. Jak podkreśla wójt, wszystko zależy od tego, jakimi środkami gmina będzie dysponować w budżecie oraz od wysokości środków zewnętrznych, np. pochodzących z Unii Europejskiej. - Być może nie są to zbyt duże kwoty przypadające na poszczególne gminy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale będziemy też szukać środków w innych funduszach. Przykładowo w Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, ponieważ droga na pewno spełnia wymogi, aby brać udział w konkursie - dodaje Janusz Jędrzejczyk.


Doraźne naprawy nawierzchni są uzależnione od warunków atmosferycznych. Jeżeli pogoda będzie sprzyjająca, nawierzchnia zostanie poprawiona przy użyciu tłucznia. Prace mają się rozpocząć w drugiej połowie marca.


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

tu-ten ~tu-ten (Gość)05.10.2018 09:23

Kończy się rok 2018, rok wyborów i co, ano NIC. Co w sprawie drogi drgnęło? Plany były ambitne, środki z Unii, konkursy, czy teraz przyznawane środki Państwa na drogi gminne???
Czekamy na jakie konkrety ze strony pana Wójta, żeby wreszcie normalnie można było jeździć po drodze. Przypomnę że chodzi o 1,6 kilometra!?! Czy to naprawdę tak duża inwestycja?? Pewnie trzeba będzie zainteresować tą sprawą telewizję tvn, albo polsat!! Albo jeszcze inaczej może mieszkańcy wsi postawią kamień, ufundują tablicę pamiątkową, zaproszą pana Antoniego Macierewicza i wtedy droga murowana. A może pan Wójt zamieszka w Kisielech?......Wtedy to już pójdzie piorunem!

20


men-tor ~men-tor (Gość)19.01.2018 15:14

Panie Wójcie właśnie wkroczyliśmy w Rok 2018 i czekamy na modernizację drogi. Co Panu udało się zrobić w tej sprawie, jakie pozyskać środki?? Na razie to słyszę o Janówce i ulicy Lazurowej !!!.. tam zdaje się jest już nawierzchnia bitumiczna i tam pieniążki się znalazły, a drogi do Kisiel jak nie było tak nie ma. To może tak by położyć jakąś grubą gumę? No może nie będzie przepięknie, ale za to bez dziur i tego wszechobecnego białego pyłu od tego pożal się Boże lasującego się tłucznia.

30


mieszkaniec1 ~mieszkaniec1 (Gość)25.03.2016 12:41

Ale czekajcie czekajcie tam obok wójta stoi sekretarz a gdzie ona mieszka czyżby właśnie nie w Kisielach jeśli tak to szanse rosną

30


anty-pis ~anty-pis (Gość)15.03.2016 17:55

Droga będzie utwardzona,jeśli Jarosław pozwoli,teraz tylko modlitwa do rydzyka pozostaje i ofiara w postaci przelewu.

24


Mieszkanka ~Mieszkanka (Gość)10.03.2016 18:15

Słów nie ma, co tu się wyprawia! Byłam na tym zebraniu i pierwsze zdanie, które Wójt wypowiedział to "Ale macie tu okropną drogę", a drugie zdanie to "Drogi na pewno nie będzie przez najbliższe 2 lata". Śmiech na sali!!

32


pin ~pin (Gość)07.03.2016 09:31

do kilku domów robić drogę -paranoja. Trzeba robić tam gdzie ludzie mieszkają. Co za sens jest budować 3 km drogi do kilku domów :)

413


kaja ~kaja (Gość)09.03.2016 18:55

Widzę że pan sołtys się odezwał jaki pokrzywdzony to prawda że choć żarówki świecą ale chyba wójt żarówki pozamieniał bo koło niego chyba świecą na różowo życie to nie bajka było sobie mieszkać na swojej wsi usłanej drogą asfaltową do samego lasu i kto docenia Wójta Drozdka Stara się robi dużo a jakie podziękowania dostaje codziennie Nie wszystkie gminy mają takie dochody jak Wola więc trochę zrozumienia Trzeba coś zrobic samemu a dopiero wymagać od innych Niektórym to się w głowie przewraca i popierają głupotę dla zasady bo coś robić trzeba szkoda że buzią a nie rękoma bo winny musi się zawsze znaleść

12


lilia ~lilia (Gość)09.03.2016 06:49

W życiu tak jak w bajkach sroki lubią podkradać lśniące medale. Nawet jak sroka przefarbuje się aby udawać Białego Kruka to nadal będzie to ta sama sroka.

50


Expert ~Expert (Gość)07.03.2016 18:59

To samo jest z drogami w Gieskach czy na Cieślinie. Ten wójt tylko potrafi obiecywać, a nic nie robi. Potrafi wydać kilkadziesiąt tysięcy na występ jakieś podstarzałej gwiazdeczki na dniach Rozprzy, ale pieniędzy na drogi nie ma. Wydaje pieniądze na głupoty - kolejny remont rynku w Rozprzy, czy wyjazdy dla siebie i kilku urzędasów na jakieś pseudo spotkania promujące gminę.
Głosujcie dalej na tego człowieka, a nic nie będziecie mieli w tej gminie. Poza długami.

96


inwestor ~inwestor (Gość)08.03.2016 10:13

Wiatraki-złe, kurniki-złe, podatku- nie podnosić, ale drogi, oświetlenie itd budować za te pieniądze co to z nieba same lecą. Jak działkę kupowali od rolnika Państwo z Piotrkowa to było super bo tanio, przyroda dookoła, a teraz się skapneli że drogi, kanalizacji i prądu nie ma, może wam jeszcze w piecu palić bo przecież w mieście wszystko za darmo było.

75


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat