Mieszkańcy Karusi będą mieć... ciepło

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 12 lutego 201869 8020
Blisko 1 mln 200 tys. zł ma kosztować termomodernizacja wieżowca przy ul. Piastowskiej w Piotrkowie, zarządzanego przez spółdzielnię Karusia. Prezes planuje zaciągnąć na ten cel kredyt hipoteczny. Na to jednak nie chcą zgodzić się mieszkańcy, dla których wzrost czynszu - konieczny do spłaty kredytu - będzie zbyt dużym obciążeniem.
fot. as

Mieszkańcom zostały zaproponowane dwa warianty wykonania inwestycji. Pierwszy zakłada właśnie zaciągnięcie przez spółdzielnię kredytu, który pozwoliłby na szybkie wykonanie termomodernizacji i jest to opcja, za którą optują zarówno prezes Jan Mokrowiecki, jak i Zarząd Karusi. Spłata kredytu rozłożona ma być na 14 lat i opiewać na niespełna 17 tys. zł na każde mieszkanie. Jak obliczyli mieszkańcy, wiąże się to ze wzrostem czynszu o 200-300 zł miesięcznie, w zależności od metrażu mieszkania. - Teraz płacimy czynsz w granicach 500 zł, co już dla wielu rodzin jest dużym obciążeniem, a prezes chce wprowadzić kolejną podwyżkę. Wśród mieszkańców jest wielu emerytów, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, równie trudno będzie rodzinom z małymi dziećmi. Nie możemy zgodzić się na taki wzrost - przekonuje jedna z mieszkanek.


Drugi wariant przewiduje wykonanie termomodernizacji w trzech etapach i zakończenie inwestycji dopiero w 2024 roku. Przez ten czas mieszkańcom systematycznie ma wzrastać zawarta w czynszu opłata na fundusz termomodernizacyjny. To wzrost o około 4 zł za każdy metr, a więc w przypadku mieszkań o powierzchni 50 m kwadratowych (a takie głównie są w bloku przy ul. Piastowskiej) całkowita podwyżka czynszu wyniesie około 200 zł. - Oba warianty są dla nas niekorzystne - denerwują się mieszkańcy. Zgodnie z zaleceniem prezesa zobowiązani byli złożyć deklaracje, w których mieli wskazać, jak termomodernizacja ma być finansowana i na ich podstawie miała zapaść ostateczna decyzja. Termin składania upłynął wraz z końcem listopada ubiegłego roku, a większość deklaracji wciąż nie wpłynęła, bo mieszkańcy są zdania, że prezes postawił ich w sytuacji bez wyjścia. - Nie stać nas na realizację inwestycji żadną z tych metod i wielokrotnie informowaliśmy o tym prezesa i Zarząd, ale mimo to nie została nam przedstawiona żadna korzystniejsza oferta - dodają. Wraz z początkiem nowego roku otrzymali za to zawiadomienie, że opłata na fundusz remontowy ogólny wzrasta z 70 zł do 106 zł. - To na pewno nie ostatnia podwyżka. Podejrzewamy, że prezes będzie zwiększał tę opłatę co kilka miesięcy i tym samym bez naszej zgody uzyska potrzebne na termomodernizację pieniądze.


Wieżowiec przy ul. Piastowskiej ma już 26 lat i jak argumentuje prezes, wykonanie termomodernizacji jest konieczne, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Remont ma także poprawić komfort mieszkania w budynku, a w efekcie obniżyć opłatę za ogrzewanie. Mieszkańcy to rozumieją, ale zastanawiają się, dlaczego pomimo wieloletniego regularnego wpłacania pieniędzy na fundusz celowy przeznaczony na termomodernizację spółdzielnia wciąż nie ma wystarczających środków. Wątpliwości budzi także sam jej koszt, ustalony na podstawie audytu. Kilka lat temu taka sama inwestycja przeprowadzona była w jednym z bloków przy ul. Dzielnej, który również należy do spółdzielni Karusia. Tam prezes najpierw przedstawił podobną kwotę, ale mieszkańcy zażądali kolejnej wyceny i w efekcie termomodernizację wykonali za około 500 tysięcy zł. - To wieżowiec o podobnej powierzchni i specyfice, dlaczego więc my mamy płacić 2,5 razy więcej? - mieszkańcy są bezsilni.


Wszystkie pytania pozostają bez odpowiedzi, bo mieszkańcy podkreślają, że kontakt z prezesem jest niemożliwy. Nigdy nie można go zastać w siedzibie spółdzielni, nie odpowiada na pisma, nie odbiera telefonów. W sprawie termomodernizacji co prawda zwołane zostało zebranie, ale nie doszło do porozumienia. - Prezes decyzje podejmuje sam i nie liczy się z naszym zdaniem. Próbowaliśmy nawet korzystać z pomocy radcy prawnego, ale jemu także nie odpisuje. Jedyne, co udało nam się uzyskać to kosztorys tej inwestycji. Analizujemy go i planujemy konsultację z rzeczoznawcą - dodaje inna mieszkanka bloku.


Po kilku miesiącach prób uzyskania stanowiska prezesa Karusi w sprawie termomodernizacji bloku przy Piastowskiej, oficjalne stanowisko spółdzielni otrzymaliśmy dopiero po publikacji artykułu w "Tygodniu Trybunalskim". Poniżej pełna jego treść: 

 

Termomodernizacja budynku Piastowska 14/16 została zaplanowana w oparciu o audyt energetyczny, projekt budowlany i kosztorys oraz warunki udzielenia kredytu. Koszt planowany termomodernizacji wg audytu to kwota 1 164 tys zł. Rzeczywista wartość zostanie określona po wyłonieniu wykonawcy robót w przetargu lub przetargach w przypadku wykonywania robót w etapach. W przetargach jako obserwatorzy uczestniczą przedstawiciele Mieszkańców.
Opłaty na fundusz remontowy termomodernizacja dla lokali w budynku Piastowska 14/16 zostały wprowadzone dopiero w sierpniu 2014 r. Do końca 2017 r. wg naliczeń opłat zgromadzono kwotę 119 tys. zł.
Rozważane są warianty: termomodernizacja wykonywana w jednym etapie – z kredytem lub termomodernizacja wykonywana w kilku etapach – bez kredytu.
Termomodernizacja wykonywana w jednym etapie, której termin realizacji zaplanowano na 2018 r. – wymagała zwiększenia opłat na fundusz remontowy – termomodernizacja o 0,75 zł/m2pu tj. do 2,15 zł/m2pu. Aktualnie opłaty na termomodernizację miesięcznie wynoszą dla lokali od 106,36 zł do 112,96 zł i wzrosły od lutego 2018 r. miesięcznie o kwoty od 37,10 zł do 39,40 zł.
W przypadku termomodernizacji bez kredytu terminy realizacji poszczególnych etapów uzależnione będą od zgromadzania środków na ich wykonanie. Pierwszy etap zaplanowano na 2020 r., a ostatni na 2024 r. przy założeniu zwiększenia opłat na termomodernizację do 3,50 zł/m2pu. Opłaty miesięczne na termomodernizację dla lokali wynosiłyby wówczas od 173,15 zł do 183,89 zł.
Nieprawdą jest zatem konieczność podwyżek opłat rzędu 200-300 zł. Opłaty wzrosły o niecałe 40 zł.
O planowanym zakresie, kosztach i opłatach Mieszkańcy byli szczegółowo informowali pisemnie. Zorganizowane było również spotkanie informacyjne z Mieszkańcami w tej sprawie. Ponadto w biurze Spółdzielni m.in. w czasie dodatkowych popołudniowych dyżurów można było zapoznać się z wszelkimi materiałami dotyczącymi sprawy i uzyskać stosowne wyjaśnienia.
Działania ws termomodernizacji uzależnione zostały od decyzji Mieszkańców wyrażonych w formie indywidualnych oświadczeń. Z uwagi na niewielką ilość takich oświadczeń, ostateczna decyzja w sprawie wariantu, terminu oraz zakresu termomodernizacji budynku Piastowska 14/16 nie została jeszcze podjęta.

 

Główny Księgowy
Katarzyna Czarnucha*

 

*pisownia oryginalna

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

hmmm ~hmmm (Gość)13.02.2018 10:56

jak policzyl wojteek
dom ok 260 m ocieplil za 20 tys doliczama za prace na wysokosci dajmy na to 20% to bylo by 24tys
mieszkancy maja placic 17tys to wychodzilo by ze do jednego mieszkania przypada ok 184m a mieszkan mamy 66 to daje nam ponad 12 tys metrow kwadratowych bloku w rzeczywistosci nie bedzie mial 4000tys metrow Mozna dobra kase przytulic ?

92


gośćććć ~gośćććć (Gość)12.02.2018 14:51

A jaka jest propozycja mieszkańców odnośnie termomodernizacji, bo nic w artykule nie ma.
Może mieszkańcy czekają na świętego Mikołaja, albo że wygrają w totolotka, bo skąd wziąść pieniądze na ocieplenie??? Czy ktoś zapytał o to mieszkańców?

96


lokator ~lokator (Gość)13.02.2018 10:22

mala korekta 17tys kredytu przypada na jedno mieszkanie 49mkw k a do splaty jest 24 tys
Czy mozliwe ze jest ze miasto blokuje regulacje prawną gruntu na ktorej tyle lat stoi blok ?
Spoldzielnia specjalnie blokuje w ten sposob mozliwosc wykupy przez lokatorow mieszkan opowiadajac ze to wina miasta Zdaja sobie sprawe z tego ze jesli wiekszac mieszkancow wykupi mieszkania to posypia sie ta ich cala administracja Pytanie moje do osob ktorzy sa obeznani w temacie Czy nie mozna nic z tym zrobic ? to co wyprawia ta spoldzielnia to jeden wielki absurd NAJGORSZA SPOLDZIEKLNIA W PIOTRKOWIE

92


gość ~gość (Gość)13.02.2018 01:39

To jest najgorsza spoldzielnia w Piotrkowie!!!!...ale jaki zarzadca takie porzadki...kreca waly i robia z mieszkancow idiotow!!!Naglosnienie w telewizji....jak najbardziej!!!!Skoro pan prezes unika rozmow z mieszkancami to moze przed Pania Jaworowicz by sie otworzył?????

122


gość ~gość (Gość)13.02.2018 09:39

Przyznaję że zgadzam się z tym że dobrym pomysłem jest nagłośnienie tego tematu przez media.Jak widać czesto to pomaga

72


gość ~gość (Gość)13.02.2018 09:35

Mieszkam na Targowej podobny problem.Też na siłę prezes wciska nan termomodernizację na kredyt hipoteczny.Co do osoby prezesa powinien zmienić branże i działać w polityce.Jak dla mnie sprawa mocno " śmierdzi" .Na " chłopski rozum" ma on interes by brać kredyt w konkretnym banku.Na pytanie jednego z mieszkańców czy musi godzic się na pilozenie plytek na balkonie skoro sam we wlasnym zakresie je sobie położył odpowiedział ze w planie jest termomodernizacja i obróbka balkonow i nie ma odstepstw.Jak dla mnie to chore.Mam własne mieszkanie które kupiłam za 180 tyś płace kredyt hipoteczny prezae narzuca mi kolejny kredyt hipoteczny.Jakie to mieszkanie jest moje!!!.Skoro nie mam nic do powiedzenia.Społdzielnia utrudnia również by mieszkańcy mogli wyodrębnić własność i nie być zależnym od spółdzielni.

93


gość ~gość (Gość)13.02.2018 06:50

Do mala
Skontaktuj sie ze mna mailsand@o2.pl odnosnie przeksztalcenia mieszkan trueba wkoncu cos z tym zrobic

50


płatnik czynszu od 27 lat ~płatnik czynszu od 27 lat (Gość)12.02.2018 23:22

Szanowny gościu jak nie wiesz to info- wieżowiec na Dzielnej jest większy , więc widzisz to nasze zdziwienie, a inny gościu jeżeli chcesz to zapytaj prezesa folwarku co zrobił z pieniążkami na fundusz remontowy przez 27 lat bo na pewno nie remonty, albo z pieniążkami z anten które od 27 lat nawalają nam promieniami w główki ok.3000 za każdy miesiąc minimum , a wtedy zastanów się nad pytaniem o mikołaja albo totolotka bo u nas nikt nie ma nic za darmo oprócz wierzących w prezesa.

62


mala ~mala (Gość)12.02.2018 21:36

Dlaczego nie napisaliście, że utrudniają nam wykup mieszkań! Zdaniem pana spółdzielnia nie ma wyjaśnionych pewnych spraw z Urzędem Miasta, dlatego też nie można wykupić na własność mieszkania. W innych spółdzielniach nie ma takiego problemu. Istny cyrk i tyle...

72


gość 1991 ~gość 1991 (Gość)12.02.2018 21:05

przecież mieszkańcy bloku mogą poszukać wykonawcy, który zrobi to prawie za darmo, stanie w przetargu, który wygra i będą zadowoleni i zaoszczędzą, skoro nie podoba im się kosztorys który wykonuje przecież uprawniony rzeczoznawca

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat