Mieszkańcy Karusi będą mieć... ciepło

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 12 lutego 201869 8009
Blisko 1 mln 200 tys. zł ma kosztować termomodernizacja wieżowca przy ul. Piastowskiej w Piotrkowie, zarządzanego przez spółdzielnię Karusia. Prezes planuje zaciągnąć na ten cel kredyt hipoteczny. Na to jednak nie chcą zgodzić się mieszkańcy, dla których wzrost czynszu - konieczny do spłaty kredytu - będzie zbyt dużym obciążeniem.
fot. as

Mieszkańcom zostały zaproponowane dwa warianty wykonania inwestycji. Pierwszy zakłada właśnie zaciągnięcie przez spółdzielnię kredytu, który pozwoliłby na szybkie wykonanie termomodernizacji i jest to opcja, za którą optują zarówno prezes Jan Mokrowiecki, jak i Zarząd Karusi. Spłata kredytu rozłożona ma być na 14 lat i opiewać na niespełna 17 tys. zł na każde mieszkanie. Jak obliczyli mieszkańcy, wiąże się to ze wzrostem czynszu o 200-300 zł miesięcznie, w zależności od metrażu mieszkania. - Teraz płacimy czynsz w granicach 500 zł, co już dla wielu rodzin jest dużym obciążeniem, a prezes chce wprowadzić kolejną podwyżkę. Wśród mieszkańców jest wielu emerytów, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, równie trudno będzie rodzinom z małymi dziećmi. Nie możemy zgodzić się na taki wzrost - przekonuje jedna z mieszkanek.


Drugi wariant przewiduje wykonanie termomodernizacji w trzech etapach i zakończenie inwestycji dopiero w 2024 roku. Przez ten czas mieszkańcom systematycznie ma wzrastać zawarta w czynszu opłata na fundusz termomodernizacyjny. To wzrost o około 4 zł za każdy metr, a więc w przypadku mieszkań o powierzchni 50 m kwadratowych (a takie głównie są w bloku przy ul. Piastowskiej) całkowita podwyżka czynszu wyniesie około 200 zł. - Oba warianty są dla nas niekorzystne - denerwują się mieszkańcy. Zgodnie z zaleceniem prezesa zobowiązani byli złożyć deklaracje, w których mieli wskazać, jak termomodernizacja ma być finansowana i na ich podstawie miała zapaść ostateczna decyzja. Termin składania upłynął wraz z końcem listopada ubiegłego roku, a większość deklaracji wciąż nie wpłynęła, bo mieszkańcy są zdania, że prezes postawił ich w sytuacji bez wyjścia. - Nie stać nas na realizację inwestycji żadną z tych metod i wielokrotnie informowaliśmy o tym prezesa i Zarząd, ale mimo to nie została nam przedstawiona żadna korzystniejsza oferta - dodają. Wraz z początkiem nowego roku otrzymali za to zawiadomienie, że opłata na fundusz remontowy ogólny wzrasta z 70 zł do 106 zł. - To na pewno nie ostatnia podwyżka. Podejrzewamy, że prezes będzie zwiększał tę opłatę co kilka miesięcy i tym samym bez naszej zgody uzyska potrzebne na termomodernizację pieniądze.


Wieżowiec przy ul. Piastowskiej ma już 26 lat i jak argumentuje prezes, wykonanie termomodernizacji jest konieczne, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Remont ma także poprawić komfort mieszkania w budynku, a w efekcie obniżyć opłatę za ogrzewanie. Mieszkańcy to rozumieją, ale zastanawiają się, dlaczego pomimo wieloletniego regularnego wpłacania pieniędzy na fundusz celowy przeznaczony na termomodernizację spółdzielnia wciąż nie ma wystarczających środków. Wątpliwości budzi także sam jej koszt, ustalony na podstawie audytu. Kilka lat temu taka sama inwestycja przeprowadzona była w jednym z bloków przy ul. Dzielnej, który również należy do spółdzielni Karusia. Tam prezes najpierw przedstawił podobną kwotę, ale mieszkańcy zażądali kolejnej wyceny i w efekcie termomodernizację wykonali za około 500 tysięcy zł. - To wieżowiec o podobnej powierzchni i specyfice, dlaczego więc my mamy płacić 2,5 razy więcej? - mieszkańcy są bezsilni.


Wszystkie pytania pozostają bez odpowiedzi, bo mieszkańcy podkreślają, że kontakt z prezesem jest niemożliwy. Nigdy nie można go zastać w siedzibie spółdzielni, nie odpowiada na pisma, nie odbiera telefonów. W sprawie termomodernizacji co prawda zwołane zostało zebranie, ale nie doszło do porozumienia. - Prezes decyzje podejmuje sam i nie liczy się z naszym zdaniem. Próbowaliśmy nawet korzystać z pomocy radcy prawnego, ale jemu także nie odpisuje. Jedyne, co udało nam się uzyskać to kosztorys tej inwestycji. Analizujemy go i planujemy konsultację z rzeczoznawcą - dodaje inna mieszkanka bloku.


Po kilku miesiącach prób uzyskania stanowiska prezesa Karusi w sprawie termomodernizacji bloku przy Piastowskiej, oficjalne stanowisko spółdzielni otrzymaliśmy dopiero po publikacji artykułu w "Tygodniu Trybunalskim". Poniżej pełna jego treść: 

 

Termomodernizacja budynku Piastowska 14/16 została zaplanowana w oparciu o audyt energetyczny, projekt budowlany i kosztorys oraz warunki udzielenia kredytu. Koszt planowany termomodernizacji wg audytu to kwota 1 164 tys zł. Rzeczywista wartość zostanie określona po wyłonieniu wykonawcy robót w przetargu lub przetargach w przypadku wykonywania robót w etapach. W przetargach jako obserwatorzy uczestniczą przedstawiciele Mieszkańców.
Opłaty na fundusz remontowy termomodernizacja dla lokali w budynku Piastowska 14/16 zostały wprowadzone dopiero w sierpniu 2014 r. Do końca 2017 r. wg naliczeń opłat zgromadzono kwotę 119 tys. zł.
Rozważane są warianty: termomodernizacja wykonywana w jednym etapie – z kredytem lub termomodernizacja wykonywana w kilku etapach – bez kredytu.
Termomodernizacja wykonywana w jednym etapie, której termin realizacji zaplanowano na 2018 r. – wymagała zwiększenia opłat na fundusz remontowy – termomodernizacja o 0,75 zł/m2pu tj. do 2,15 zł/m2pu. Aktualnie opłaty na termomodernizację miesięcznie wynoszą dla lokali od 106,36 zł do 112,96 zł i wzrosły od lutego 2018 r. miesięcznie o kwoty od 37,10 zł do 39,40 zł.
W przypadku termomodernizacji bez kredytu terminy realizacji poszczególnych etapów uzależnione będą od zgromadzania środków na ich wykonanie. Pierwszy etap zaplanowano na 2020 r., a ostatni na 2024 r. przy założeniu zwiększenia opłat na termomodernizację do 3,50 zł/m2pu. Opłaty miesięczne na termomodernizację dla lokali wynosiłyby wówczas od 173,15 zł do 183,89 zł.
Nieprawdą jest zatem konieczność podwyżek opłat rzędu 200-300 zł. Opłaty wzrosły o niecałe 40 zł.
O planowanym zakresie, kosztach i opłatach Mieszkańcy byli szczegółowo informowali pisemnie. Zorganizowane było również spotkanie informacyjne z Mieszkańcami w tej sprawie. Ponadto w biurze Spółdzielni m.in. w czasie dodatkowych popołudniowych dyżurów można było zapoznać się z wszelkimi materiałami dotyczącymi sprawy i uzyskać stosowne wyjaśnienia.
Działania ws termomodernizacji uzależnione zostały od decyzji Mieszkańców wyrażonych w formie indywidualnych oświadczeń. Z uwagi na niewielką ilość takich oświadczeń, ostateczna decyzja w sprawie wariantu, terminu oraz zakresu termomodernizacji budynku Piastowska 14/16 nie została jeszcze podjęta.

 

Główny Księgowy
Katarzyna Czarnucha*

 

*pisownia oryginalna

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

do zaduma ~do zaduma (Gość)15.02.2018 13:03

Zaduma i po co te teksty, już wszystko przecież jest jasne, robimy termomodernizację i tak napisał przedmówca kontrolujemy wszystko wraz z kontrolą skarbową firmy która będzie to wykonywała. Jak już takie to pieniądze kosztuje i my za to płacimy to faktycznie ma być to uczciwie zrobione więc skontrolujmy wszystko. Zróbmy zebranie między sobą i ustalimy co i jak. Z tą kontrolą skarbową to nie głupi pomysł.

52


ubaw po pachy ~ubaw po pachy (Gość)15.02.2018 21:42cos mi to przypomina :D

11


wyrwigrosz ~wyrwigrosz (Gość)14.02.2018 09:39

Poczekajmy aż zaczną ocieplać. Myślę, że na dzień dobry firmę która będzie ocieplać bloki trzeba skontrolować potężnie skarbowo. A więc kontrola skarbowa wstecz na kilka lat tak na początek aby sprawdzić czy jest wszystko w porządku. Następnie będziemy bacznie przyglądać się postępom prac i czy prowadzone są zgodnie z przepisami. Robić zdjęcia i sprawdzać sprawdzać sprawdzać. W razie podejrzenia o złamaniu prawa można zgłosić do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Zobaczymy gdzie będzie ogłoszony przetarg, podsuniemy jeszcze jedną firmę aby wystartowała uczciwie do przetargu.

72


gośc ~gośc (Gość)14.02.2018 14:55

Media są lekarstwem na wszystko. Po co inne instytucje, trzeba iść do mediów, one przedstawią sprawy tak jak EPiotrków... Hejt jest bardzo poczytny, więc Hejtujmy....

32


Telewizyjny nie szczypiący się ~Telewizyjny nie szczypiący się (Gość)14.02.2018 09:51

Słuchajcie, napisałem do telewizji i opisałem sytuację. Napisałem do Uwagi i do Państwo w Państwie do red Talkowskiego. Poprowadzimy wizytę telewizji. Kto z mieszkańców wystąpi? Potrzeba grupę osób.

72


Rozgonić to towarzystwo i wybrać swojego prezesa ~Rozgonić to towarzystwo i wybrać swojego prezesa (Gość)12.02.2018 22:30

Widać że prezes spółdzielni uważa się za "Władzą" dla jej członków. A jest przecież tylko wynajętym przez nich służącym. Dokąd ludzie nie zrozumieją tej prostej prawdy, to będą robieni w przysłowiowego konia przez różne spółdzielnie i ich prezesów.
Należy po prostu rozgonić to towarzystwo i wybrać swojego prezesa.

73


gość ~gość (Gość)13.02.2018 22:39

Lokator żenada co tu się dzieje jak mieszkam tu 25lat to nie widziałam żadnego rozliczenia z całego roku jakie są przychody i jakie wydatki porazka

51


real ~real (Gość)13.02.2018 21:54

Pan prezes pytany w trakcie zebrania w jaki sposób wybiera firmy odpowiada ze daje ogloszenie do lokalnej gazety a zapytany do konkretnie jakiej ? nie byl w stanie odpowiedziec i uciekał od pytania

81


gość ~gość (Gość)13.02.2018 21:05

Jak to jest że przez tyle lat płaci się na remont a zrobione jest praktycznie nic. I tylko czynsz większy i większy u mnie na poziomie 570 zł za 49m. Trzeba zmienić mieszkanie nie ma co.... A spotkania są organizowane w takich godzinach że większość ludzi pracuje.

52


goość ~goość (Gość)13.02.2018 16:49

Pomoc Prezydenta Miasta jest tutaj konieczna, mieszkańcy nie poradzą sobie sami z tym problemem.

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat