Kto najlepiej poszatkował kapustę?

ePiotrkowRegion Wtorek, 17 października 201715 4460
Jesień to prawdziwy wysyp owoców i warzyw. Jest to doskonały czas na przygotowanie przetworów, które ze smakiem można kosztować w zimowe wieczory. Jak je dobrze przygotować? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza, które w sobotę 14 października z pomocą Grzegorza Szymańskiego, radnego, ukisiły kapustę.

W tym roku konkurs szatkowania kapusty odbył się w Domu Ludowym we Wronikowie. Po raz pierwszy Święto Kiszenia Kapusty organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza zostało przygotowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wronikowa i Gminy Rozprza „Przyjazna Wieś”. Przewodniczącą Stowarzyszenia jest sołtys Wronikowa Teresa Sikorska. Stowarzyszeniu z Wronikowa udało się pozyskać na ten cel grant ze Starostwa Powiatowego.

 

W konkursie na najlepiej zszatkowaną kapustę wzięły udział panie z 18 kół. Rywalizacja była naprawdę zawzięta, ale pełna śmiechu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Stanisław Cubała - starosta powiatu piotrkowskiego, Janusz Jędrzejczyk - wójt gminy Rozprza, Piotr Łączny - wójt Łęk Szlacheckich oraz Tomasz Gemel - przewodniczący Rady Gminy Rozprza.

 

Po naradzie jury jednogłośnie stwierdziło, że w tym roku poziom szatkowania kapusty był tak wysoki, że każde z kół otrzymuje I miejsce. Natomiast w konkursie na najlepsze przebranie całego Koła niekwestionowane pierwsze miejsce zajęły panie z Longinówki. Tuż za nimi na podium uplasowało się KGW Truszczanek, a na III miejscu KGW Mierzyn. Wyróżniono również strój pań z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi. Królową tegorocznego kiszenia kapusty została Katarzyna Kowalska z Rajska Małego. Tytuły wicekrólowych otrzymały Urszula Szymańska i Beata Famulska.

 

W tym roku po raz pierwszy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjazna Wieś został zorganizowany konkurs na najlepsze potrawy. Pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymało Koło Gospodyń Truszczanek, drugie KGW Longinówka, a na trzecim miejscu podium stanęły panie z KGW w Mierzynie. Pozostałe koła za przygotowane potrawy otrzymały wyróżnienia. Nagrody wręczyła przewodnicząca stowarzyszenia Terasa Sikorska.

 

Ukiszona kapusta zostanie wykorzystana przy przygotowaniu potraw na spotkanie opłatkowe, które w tym roku odbędzie się w pierwszą sobotę grudnia w Gimnazjum w Rozprzy.

 

Pieczę nad całym konkursem oraz przebiegiem spotkania trzymała przewodnicząca Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza Elżbieta Piątek, która czuwa by tradycje w gminie były podtrzymywane i każdy o nich pamiętał. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy być pewni, że Święto Kiszenia Kapusty i wiele innych na długo pozostaną w gminie Rozprza. Fundatorem kapusty do konkursu byli Małgorzata i Remigiusz Ryżewscy z Rozprzy.


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bolo ~Bolo (Gość)19.10.2017 12:42

Głąby też poszatkowali?

10


wiki ~wiki (Gość)18.10.2017 22:01

Mieszczuchy zazdrość ściska nic do roboty nie mają tylko siedzą przed kompem wszystko ich razi nawet cudza praca Gratulacje Dla Pani Sołtys mało już takich ludzi więc tym bardziej należy doceniać

31


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)17.10.2017 16:38

Cytuję:
Po raz pierwszy Święto Kiszenia Kapusty organizowane


Aby była zachowana świąteczna równowaga, wnioskuję o wprowadzenie Święta Zakiszania Ogóra.

50


gość ~gość (Gość)17.10.2017 22:24

Wielkie Brawa Dla Pani Sołtys Teresy Sikorskiej super organizacja Najlepszy sołtys w całym powiecie wystarczy przejechać przez Wroników by zobaczyć jak się tam zmieniło Pracowita Kobita Pozdrawiam życzę dużo cierpliwości i zapału

52


moss ~moss (Gość)17.10.2017 22:27

Kto najlepiej poszatkował kapustę ? No niech zgadnę , czyżby Zbynio ze Szewskiej ulicy ?

21


gość ~gość (Gość)17.10.2017 21:57

Potwierdzam, najlepsza kapusta jest u Władka Zawiszy z balcerka. To kapusta z kilku a może nawet z kilkudziesięcio letnią tradycją :)

50


gość ~gość (Gość)17.10.2017 20:38

Najlepiej szatkoje kapustę Wladziu na balcerku jest czysciutko i miło porozmawiać z taką osobą pozdrawiam i jest smaczna biorę już parę lat

30


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)17.10.2017 18:58

Jest tu jedna kapusta,zapomniał jak dreptał ścieżki na Sienkiewicza do komendy a teraz wielki solidaruch.Stop kapustom!

23


gość ~gość (Gość)17.10.2017 15:18

Psl.w komplecie.

62


niezapomniane przeżycie ~niezapomniane przeżycie (Gość)17.10.2017 12:30

najważniejsze kto będzie deptał

72


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat