ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak zamieszkać na własnym M?

Środa, 02 maja 2018 4495
Można by na pierwszy rzut oka stwierdzić, że jedyną drogą do nabycia mieszkania jest kredyt hipoteczny i zakup na rynku pierwotnym i wtórnym. Możliwości, by zamieszkać na własnych metrach kwadratowych, jest jednak zdecydowanie więcej. Mieszkanie można zdobyć na przykład na zasadzie przydziału, licytacji lub zamiany. Najczęściej takie procedury dotyczą lokali komunalnych i trzeba spełniać określone warunki, by w ogóle móc starać się o mieszkanie.

Opcja dla cierpliwych

Najdłuższa kolejka jest na liście starających się o przydział lokalu. Prawo mieszkaniowe stanowi, że należy spełniać dwa kryteria – powierzchniowe i dochodowe, aby otrzymać mieszkanie z puli miasta czy gminy. To pierwsze ograniczenie dotyczy tego, że powierzchnia przypadająca na jedną osobę nie może przekraczać 6 m². W przypadku, gdy w lokalu będzie mieszkać osoba niepełnosprawna, metraż zwiększa się do 10 m². Kolejnym kryterium jest dochód. W przeliczeniu na jedną osobę nie może on przekraczać określonej kwoty w przeliczeniu na osobę w rodzinie. W przypadku osób samotnych limit jest większy, a niepełnosprawni korzystają z preferencyjnych stawek. Odpowiednie wnioski składa się we właściwym urzędzie, który przygotowuje listę oczekujących na przydział. I choć jest ona dość długa, to czasem bywa to jedyna szansa na mieszkanie szczególnie dla osób o niskich dochodach.

 

Licytacje dla każdego

Coraz bardziej popularne staje się na przykład kupienie mieszkania w drodze licytacji czynszów. Żeby wziąć w niej udział, należy wpłacić wadium określone w ogłoszeniu oraz zaproponować najwyższą stawkę. Co prawda pod licytację zazwyczaj trafiają lokale, które trzeba wyremontować, ale często, kupując mieszkanie, którego właścicielem jest miasto lub gmina, czasowo zostajemy zwolnieni z czynszu.

Zawsze możemy również zamienić mieszkanie na większe, na niższym piętrze lub też w lepszej dzielnicy. Złożenie odpowiedniej oferty w urzędzie sprawia, że szybko znajdziemy się w bazie osób, które chcą poszukać innego mieszania, a tym samym w krótkim czasie możemy porozumieć się z lokatorami, którym odpowiadałoby nasze lokum. To jedna z ciekawszych opcji na rynku i nawet jeśli przyjdzie nam spłacać zadłużenie lokalu lub też wykonać remont, to i tak ta opcja jest wygodniejsza i tańsza niż zakup mieszkania na wolnym rynku oraz wszystkie procedury związane ze sprzedażą naszego.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat