Jak będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości?

ePiotrkow Piątek, 19 stycznia 201832 3678
Będą koncerty, wystawy, konkursy, warsztaty, do tego oczywiście tradycyjne, miejskie obchody 11 listopada. W organizację świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączą się Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Działań Artystycznych, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum czy OSiR.
fot. as

Podobnie jak jubileusz 800-lecia miasta, tak i 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętować będziemy przez cały rok. Urzędnicy piotrkowskiego magistratu przygotowali już – na razie wstępnie – harmonogram obchodów.


W mieście odbywać się mają okolicznościowe wystawy plenerowe, m.in. we współpracy z instytucją kultury z Warszawy Domem Spotkań z Historią. Będą koncerty patriotyczne, 8 września koncert chopinowski na Placu Zamkowym połączony z piknikiem dla mieszkańców, którego współorganizatorem będzie piotrkowskie Muzeum. Prawdopodobnie wystąpi również Piotrkowska Orkiestra Kameralna. Miasto zamierza zorganizować konkursy o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, a także konkurs na patriotyczną dekorację domu, witryny sklepowej z okazji 3 Maja i 11 Listopada.


11 listopada będziemy świętować tradycyjnie, aczkolwiek z pewnymi innowacjami, bo tradycyjna msza święta w intencji ojczyzny w kościele Bernardynów ma się odbyć nie przed, a po południu. Po mszy uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przeniosą się przed pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza, odśpiewany zostanie hymn, podniesiona flaga, będzie apel, salwa honorowa, przemówienie prezydenta miasta oraz złożenie kwiatów.

Nowością będzie przemarsz ze „światłami pamięci” za Kompanią Honorową ulicami Słowackiego i Sienkiewicza przed pomnik Legionów, tam złożone zostaną kwiaty, zapalone znicze i odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne.

Później uczestnicy uroczystości przemaszerują za Kompanią Honorową Al. Kopernika, al. 3 Maja, na plac Kościuszki przed scenę przy placu Niepodległości (taką jak podczas ostatnich Dni Piotrkowa) lub alternatywnie z Al. Kopernika w ul. Sienkiewicza, ul. Narutowicza na plac Kościuszki przed scenę, gdzie odbędzie się okolicznościowy koncert. Na razie jeszcze nie wiadomo, kto zaśpiewa dla piotrkowian, rozmowy trwają. 11 listopada w Piotrkowie Trybunalskim zakończy się pokazem sztucznych ogni.

Dzień wcześniej 10 listopada odbędzie się tradycyjny wieczór pieśni patriotycznych z Chórem Jana z Ręczna (Muzeum, Centrum idei Ku Demokracji albo kościół Jezuitów)

 


Szereg imprez przygotują również instytucje kultury. Więcej informacji o obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości w kolejnym numerze "Tygodnia Trybunalskiego", 24 stycznia w kioskach! 


Zainteresował temat?

6

5


Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Aldona ~Aldona (Gość)21.01.2018 10:40

Ludzie - Polska była Polską jak była zamknięta i żeby jechać do Raichu trzeba było tydzień na granicy stać. Dzieci chcą być obywatelami świata, nie Polski. Nie chcą wakacji na Mazurach, tylko w Dubaju, nie chcą Uniwersytetu Kochanowskiego, tylko Oxfordu. Polaków jest te 35 milionów, na 7 miliardów ludzi. Polska, to adres urodzenia, a nie grawer na czole. Nie wojujmy już, tylko żyjmy z każdym w zgodzie - i z Unią i z Rosją, i z Żydami i z Prawosławnymi. Ale starsi mają jeszcze dumę narodową - a czy duma narodowa daje coś jeszcze, prócz podatków i kiepskiej emerytury za naście lat. O co Wy walczycie?

43


gość ~gość (Gość)21.01.2018 05:55

Pieśni, msza, marsze ze świeczkami itp. Starsi ludzie, będą śpiewać dla jeszcze starszych itd. A potem się dziwicie, że młodzi ludzie uciekają z Piotrkowa. Zróbcie jakiś bieg, zabawy interaktywne uczcie się od innych miast.

22


Witek ~Witek (Gość)20.01.2018 21:37

Co tu świętować jak PIS oddał kraj w niewolę bez jednego wystrzału zasłaniając się zagrożeniem ze strony Rosji. Dlaczego Polska nie może być krajem neutralnym politycznie i wojskowo tylko musimy się pchać z deszczu pod rynnę

24


rabe ~rabe (Gość)20.01.2018 21:03

Zapalimy szabasowe świece.

10


hmmm ~hmmm (Gość)19.01.2018 08:54

kodowcy w brukslei donoszac na Polske (bo nie napisze ze na swoj kraj bo to nie ich kraj)

129


iRBis ~iRBis (Gość)19.01.2018 11:31

Przy okazji obchodów rocznicy warto może zadbać o podstawową wiedzę na temat ojczyzny. Na przykład: jak wygląda POLSKA FLAGA? Na załączonym zdjęciu mały Polak dumnie prezentuje coś, co jest podobne do bandery podnoszonej na statkach handlowych (biało-czerwona flaga, pole z godłem na środku). Choć też nieprawidłowo, bo napis POLSKA nad orłem nie powinien występować.

73


Polak stary ~Polak stary (Gość)19.01.2018 20:20

Dziecko noszące na kurtce amerykańską flagę na co dzień, a flagę polską raz do roku -to jest wasz wzorzec patriotyzmu?

52


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)19.01.2018 12:47

A oto ten co nie donosił do Brukseli, przedstawiciel lepszego sortu czyli plebsu , bo ja się z zaczadzeniem politycznym i prymitywem w zakresie historycznym nie identyfikuje. Cześć i chwała Polakom i patriotom, ludziom świadomym, poszerzającym swoją wiedzą o historii Polski i świata! Chwała tym co scalają Polaków, a nie dzielą i skłócają. Bo tylko zgoda BUDUJE- a niezgoda Rujnuje" ? - http://www.newsweek.pl/polska/polityka/jak-pis-donosilo-na-polske-do-unii-europejskiej-,artykuly,419018,1.html

58


Marek32 ~Marek32 (Gość)19.01.2018 14:59

~Levita KOD i znajomosc historii? nie rozsmieszaj mnie. Na marszach KODu ludzie bronia "konstytucji 3 maja" tak zanaja historie

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat