Inne wyznania – inna komunia

Tydzień Trybunalski Piątek, 25 maja 20120 22322
Biała sukienka lub garnitur, fotograf, przyjęcie, prezenty – tak wygląda teraz niemal każda Pierwsza Komunia Święta, do której przystępują dzieci z Kościoła Rzymskokatolickiego. Jak pierwsze przyjęcie komunii wygląda w Kościele Ewangelicko-Augsburskim i prawosławnym?

W Kościele prawosławnym – komunia tuż po chrzcie

W Kościele prawosławnym chrzest i bierzmowanie to dwa sakramenty, które są ze sobą połączone w jedną uroczystość. Niedługo po niej (jak długo – to zależy od woli rodziców) następuje tak zwane wprowadzenie do świątyni. W tym momencie dziecko staje się pełnoprawnym członkiem Kościoła prawosławnego – ma prawo do wszystkich posług.

Pierwszy dzień wprowadzenia dziecka do świątyni oznacza dla niego uczestnictwo w sakramencie Pierwszej Komunii Świętej. – Jest ona udzielana zarówno dla duchownych, jak i wiernych pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Chrystusa. Jeśli natomiast dziecko nie spożywa jeszcze twardych pokarmów (bo jest jeszcze bardzo małe), przyjmuje komunię tylko pod postacią Krwi. Poza tym nie ma u nas takich uroczystości jak w Kościele rzymskokatolickim, w którym są one rozbudowane: przyjeżdża biskup, dzieci otrzymują prezenty, jest huczne przyjęcie. Pierwsza komunia staje się faktem i nic poza tym – mówi ksiądz Jan Jakimiuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie.


Wyjaśnia, że Cerkiew uważa, iż tradycja “wyprawiania” komunii mija się z jej celem i prawdą. – Sam sakrament komunii świętej jest najważniejszym centrum życia każdego prawosławnego chrześcijanina. Nasze życie duchowe powinno skupiać się wokół komunii. Jeżeli dla dziecka Pierwsza Komunia Święta jest oczekiwaniem na piękną, białą sukienkę, albę, na prezenty i na gości, to nie wie ono tak naprawdę, co jest najważniejsze w tym sakramencie. W Kościele prawosławnym dziecko przystępuje do komunii tuż po chrzcie i nie jest to opatrzone żadnym rytem – to przyjęcie Ciała i Krwi Chrystusa.

Do siódmego, ósmego roku życia dziecko może bez spowiedzi na każdej mszy przyjmować komunię świętą. W tym czasie powinna ukształtować się w nim już świadomość, że popełnia grzechy. Wtedy przystępuje do pierwszej spowiedzi, która staje się przygotowaniem do komunii. – W tym wieku dzieci obowiązuje już post eucharystyczny, który polega na tym, że dziecko od wieczora dnia poprzedniego nie spożywa pokarmów, modli się – mówi ksiądz Jakimiuk.

Jak wyjaśnia, w Kościele prawosławnym nie obchodzi się uroczyście Pierwszej Komunii Świętej, ponieważ nie można łączyć jej z czymś, co przyćmiewa znaczenie tego sakramentu.

W Kościele luterańskim – komunia dopiero dla nastolatków

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim (luterańskim) komunia święta jest sakramentem ustanowionym przez Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. Drugoklasiści nie idą do komunii w białych szatach. Dodatkowo luteranie pierwszy raz przyjmują komunię, gdy mają już “naście” lat.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat