Im wcześniej, tym lepiej

ePiotrkow Poniedziałek, 16 lipca 201815 5727
Od lat najczęstszymi przyczynami utonięć są: alkohol, brawura i nieznajomość kąpielisk. Ale jest też powód, którego wcale być nie musi.
fot. pixabay

Wielu z nas nie posiada jednej z podstawowych umiejętności: nie potrafi pływać. W radiowym Maglu zastanawiano się, czy każdy powinien ją nabyć już w szkole podstawowej, i czy nauka pływania powinna kończyć się egzaminem bądź chociaż sprawdzianem, bez zaliczenia którego uczeń nie otrzymywałby świadectwa.

 

- Odpowiem tak: nauka pływania równa nauce pisania i czytania. Już starożytni umiejętność pływania stawiali na równi z umiejętnością pisania i czytania - przypominał na antenie Witold Skrodzki, kiedyś ratownik WOPR, dziś płetwonurek. - Każdy powinien umieć pływać, a naukę można rozpocząć oczywiście dzięki inicjatywie rodziców nawet w wieku niemowlęcym. Według mnie zasada "im wcześniej, tym lepiej" jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana. Umiejętność pływania to nie tylko lepiej funkcjonujący organizm, to także w krytycznych przypadkach rzecz, która może ocalić nam życie. Apeluję: zacznijcie jak najwcześniej!


Podobnego zdania jest Robert Bednarek, trener UKS Delfin. - U nas pływać zaczynają dzieci w wieku 4-5 lat. Z kolei w szkole, której jestem dyrektorem (SP 16) lekcje pływania odbywają się raz na dwa tygodnie, uczniowie po zakończeniu kursu otrzymują kartę pływaka. Zajęcia organizowane są na basenach OSiRu. Pływanie to niezwykle ważna umiejętność, polecam każdemu i namawiam rodziców do zainteresowania swoich dzieci treningami pływackimi. Nasz klub może się np. pochwalić wychowanką Wiktorią Guść, która w swoich kategoriach wiekowych zdobywa medale mistrzostw Polski i liczymy, że niebawem stanie się kolejną piotrkowianką, która weźmie udział w igrzyskach olimpijskich.


Na naukę pływania stawia też Ministerstwo Sportu i Turystyki, które organizuje program skierowany do uczniów klas I-III "Umiem pływać". Warto, bo statystyki są przerażające: tylko w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce utonęło ponad półtora tysiąca osób.


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.08.2018 23:38

Słówko wyleci wróblem, a powróci wołem.

00


alina ~alina (Gość)18.07.2018 21:52

Wielki szacunek dla wspomnianego wcześniej Janusza C., który mimo skromnej osoby wychował wiele pływaków, w tym moja córkę która panicznie bała się wody,dziś uczęszcza na zajęcia w klubie pływackim ,,Delfin,,

10


gość ~gość (Gość)18.07.2018 18:15

Sam byłem kiedyś świadkiem, jak ten osławiony instruktor doprowadził dziewczynkę do łez. Biedną wyciągnął z wody i kazał powtarzać w kółko wymachy rąk zmieniając kierunki... prawa! lewa!
MUSZTRA NICZYM W WOJSKU.
Dziwię się tylko, że obecna na niecce basenowej wychowawczyni nie reagowała.
Przykre

20


gość ~gość (Gość)17.07.2018 14:57

Ciekawa jestem ktory to instruktor czy mowimy o tym samym witoldzie

40


asiek11 ~asiek11 (Gość)16.07.2018 22:20

Szkoda tylko, że niektórzy instruktorzy skutecznie uczniom obrzydzają naukę pływania. Córka przez takiego instruktora bała się chodzić w dzień wyjścia na basen do szkoły.

101


emeryt ~emeryt (Gość)18.07.2018 01:55

Moje wnuczki i wnukowie ,a których mam czworo uczęszczały na zajęcia do pana Janusza,Jego podejście pedagogiczne i wiedza przyczyniły się do tego ,że dzisiaj że jako nastolatkowie umieją pływać w różnych warunkach.Rozwinęły swoją wiedzę i praktykę z samoratownictwa. A propos chciałbym przypomnieć niektórym komentatorom iż Wiktora Guść właśnie naukę pływania i doskonalenia rozpoczynała u pana Janusza,który wszczepił jej nie tylko technikę ,ale walkę do końca.Pozdrawiam

12


gość ~gość (Gość)17.07.2018 08:17

Szkoda tylko, że w Piotrkowie nie ma gdzie popływać,oczywiście mówię o odkrytym basenie...

60


gość ~gość (Gość)17.07.2018 08:03

"Od lat najczęstszymi przyczynami utonięć są: alkohol, brawura i nieznajomość kąpielisk."
Nieprawda bo najczęstszą przyczyną utonięć jest woda.

42


Witek ~Witek (Gość)16.07.2018 21:37

Artykuł promujący konkretne firmy do nauki pływania i wiadomo ,że o kasę chodzi i zacierają ręce by zarobić. na pewno nie posłał bym dziecka na basen pływać można się nauczyć samemu

14


loko ~loko (Gość)16.07.2018 21:25

Kto wie ilu olimpijczyków i ratowników utonęło ?

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat