Historie Żołnierzy Wyklętych w Bibliotece

ePiotrkow Wtorek, 19 listopada 20135 4558
W związku z obchodami Roku Żołnierzy Wyklętych Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika serdecznie zaprasza 26 listopada 2013 r. o godz. 13.00 na lekcję z historii najnowszej.

„Historie żołnierzy z wyrokiem – polskie podziemie niepodległościowe po 1945 r.” to lekcja ukazująca skomplikowaną sytuację podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej poprzez osobiste losy „żołnierzy wyklętych”. Zajęcia przeprowadzi Artur Ossowski – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Oprócz wysłuchania wykładu będzie można zapoznać się z wystawą przygotowaną przez bibliotekę pt. „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały. Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Uczczenie Żołnierzy Wyklętych w roku 2013 związane jest z 50. rocznicą śmierci ostatniego partyzanta Rzeczypospolitej Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął 21 października 1963 roku. Jego śmierć jest datą symboliczną dla całego pokolenia tych żołnierzy polskich, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej i kontynuowali walkę o niepodległość.

Serdecznie zapraszamy.


Zainteresował temat?

9

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik ~luzik (Gość)28.11.2013 19:20

"realista" napisał(a):
na ubeckich zdrajcach i katach


Żeby mówić o sobie "realista" trzeba być w realiach przynajmniej jako tako zorientowanym.
Ubecja rzeczywiście narobiła wiele złego. Ale przecież trudno nie pamiętać, że był to element toczącej się wówczas krwawej wojny domowej. A przecież wojna nie rządzi się prawem przyzwoitości, tylko prawem silniejszego.
I nie zapominaj, że Ruscy przyszli do Polski sami. No, może nie całkiem sami - bo przecież do Polski zaprosili ich towarzysze angole i amerykańce.

00


maslaczek ~maslaczek (Gość)26.11.2013 16:07

"Bylem" napisał(a):


No to już nie wiem:( warto iść czy nie? A ta analogia do MBP to tylko mogła urodzić się w jakimś chorym umyśle.

00


realista ~realista (Gość)24.11.2013 21:54

Chodzi o wyroki wykonane na ubeckich zdrajcach i katach? Są podawane w kazdej historii Wykletych. Wystarczy minimum zainteresowana i mozna całą listę tych, którzy hańbili polski paszport pozyskac. Zostawili rodziny? Na pewno maja wysokie emerytury i gwarantuje, ze żaden z krewnych obeków nie otarł sie o takie piekło jak torturowane rodziny Żołnierzy Wykletych. Czy te rodziny sie nie wstydza za pokrewieństwo ze zdrajcami????

00


Byłem ~Byłem (Gość)24.11.2013 18:57

Byłem na wystawie w MBP (nomen omen - Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego z lat 1945 - 1957???!). Bardzo ciekawe dla młodzieży informacje, szkoda, że nauczyciele historii, WoS i języka polskiego nie prowadzą tam klas w ramach nauczania żywą historią. I szkoda, jeszcze większa, że jest wiele błędów gramatycznych, ortograficznych i formalnych w podpisach i napisach; zabrakło korekty?

00


luzik ~luzik (Gość)23.11.2013 18:33

Historia najnowsza - sprzed 70 lat?
Ciekawe, ile doktorek z ipeena powie o ofiarach - ludziach zamordowanych przez żw i przedstawi losy rodzin tych ofiar.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat