Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Policja Sobota, 18 listopada 20174 2498
Ma upamiętnić wszystkich tych, którzy ponieśli śmierć w wypadkach komunikacyjnych... a jednocześnie wzmacniać dyskusję i zwracać uwagę na temat poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W najbliższą niedzielę na całym świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
fot. Mark Cruz / unsplash.com

O tym, że poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego należy podnieść i zawsze istnieje margines poprawy, nie trzeba nikogo przekonywać - wystarczy zerknąć na statystyki z 17 listopada, opublikowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tylko w piątek policja zatrzymała 174 nietrzeźwych kierujących, odnotowała 100 wypadków drogowych, w których zginęło 7, a rannych zostało 106 osób (inf. za KRBRD.gov.pl). 

 

W 2016 roku w województwie łódzkim odnotowano 4222 wypadków, które pochłonęły 214 ofiar śmiertelnych i w których obrażenia odniosło 5298 osób. A to statystyki za pierwsze półrocze w roku 2017 i analogiczny okres w latach ubiegłych.

 

 

Wypadki, ofiary, ranni, kolizje w Łódzkiem
Infogram

 

Na okoliczność dnia, obchodzonego w każdą trzecią niedzielę listopada, polska policja opublikowała komunikat:

 

Ochrona życia i zdrowia, a także ogromna potrzeba poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ograniczenia ilości ofiar wypadków drogowych wymaga, by mówić o tym głośno. Każdy człowiek ma prawo do życia, a wielu tragedii można uniknąć. Analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju i w województwie łódzkim pokazują jednak, że wypadków drogowych jest wciąż zbyt wiele, a część z nas zbyt wcześnie, w tragicznych okolicznościach odchodzi lub doznaje obrażeń ciała. Pozostaje ból i traumatyczne wspomnienia. Z uwagi na taką sytuację apelujemy:

 

 

 

My wszyscy: piesi, rowerzyści, motorowerzyści, kierujący pojazdami jako uczestnicy ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Szanujmy siebie oraz prawo drugiego człowieka do zdrowia i życia. Przypominajmy swoim bliskim, by tak samo naturalnie używali odblasków, jak pamiętają o tym by ciepło się ubrać, gdy nadchodzi jesienny lub zimowy chłód. Na niedostatecznie oświetlonych drogach miast i wsi, przy pogorszonej widoczności, zwłaszcza, gdy brak na drodze miejsca do bezpiecznego poruszania się pieszych, brak odblasku powoduje, że kierujący dostrzega pieszego zwyczajnie ubranego z dużym opóźnieniem, a w konsekwencji nie jest w stanie bezpiecznie wyhamować i go ominąć. Rowerzyści niech oznakują prawidłowo rowery, a odblaski niech staną się częścią codziennego ubrania pieszych. Mogą to być zarówno opaski odblaskowe, kamizelki lub breloki przypięte do toreb albo plecaków.

Kierujący niech pamiętają, że też bywają pieszymi. Muszą przebyć pieszo drogę do pojazdu, niejednokrotnie przejść na drugą stronę jezdni, np. na parking.

Poszanowanie praw także innych uczestników ruchu drogowego oznacza w tym przypadku szansę na przeżycie lub uniknięcie obrażeń ciała.                      

inf. Policja.pl


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (4)

W dniach 20-21 października trwa cisza wyborcza. Komentowanie jest możliwe jedynie dla zalogowanych użytkowników, a wpisy trafiają do moderacji. Agitacja wyborcza jest zabroniona.

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
trafiony nie zatopiony ~trafiony nie zatopiony (Gość)19.11.2017 18:11

A dlaczego pamiętacie tylko o zabitych? Wielu z tych, co przeżyli, morduje się do końca swojego życia! Czyżby dlatego, ze umrzykowi wystarczy powiedzieć "amen", a żyjącej kalikaturze trzeba by było okazać prawdziwą pomoc? Hipokryci.

30


trafiony nie zatopiony ~trafiony nie zatopiony (Gość)19.11.2017 18:06

Zamiast śmiesznego kółeczka nie można przedstawić normalnych danych?

30


jasiu ~jasiu (Gość)19.11.2017 06:39

Tylu moich znajomych zginęło w wypadkach samochodowych ,to takie smutne że ludzie giną w swoich pojazdach często przez swoja głupotę

40


gosciuuu ~gosciuuu (Gość)18.11.2017 19:25

[*] za tych którzy już śmigają po "niebieskich autostradach" do zobaczenia... kiedyś... i za mojego tatę [*] 09.02.2009 - do zobaczenia na szlaku...

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat