Dzielimy się z tymi, którzy nie mają praktycznie niczego

ePiotrkow Piątek, 24 listopada 20170 1661
Szkoła Podstawowa nr 3 w Piotrkowie nawiązała współpracę z dwiema placówkami oświatowymi w Afryce (Gabon, Rwanda) oraz polską szkołą we Lwowie. Nauczyciele, uczniowie i rodzice będą pomagać tym, którzy takiej pomocy potrzebują. Wkrótce do Afryki i na Ukrainę trafią ubrania i przybory szkolne zebrane w „Trójce”.

Ładuję galerię...

- Współpracę ze szkołami afrykańskimi zaczęliśmy w lipcu tego roku. Wtedy to spotkałam się na pielgrzymce z siostrą Marią Elzą (piotrkowianką), która odpowiada za ośrodek misyjny w Libreville w Gabonie. Doszłyśmy do wniosku, że trzeba nawiązać współpracę, która pomoże lepiej żyć afrykańskim dzieciom. Chodzi o to, aby Ci którzy mają więcej mogli się podzielić z tymi, którzy nie mają praktycznie niczego – wyjaśnia Izabela Winiarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Piotrkowie.

 

- Pomoc ma polegać na tym, że dzieci wchodzą w akcje wolontariackie, które polegają na zbieraniu ubrań, artykułów szkolnych. Te rzeczy będą posegregowane, spakowane i wysłane przez biuro misyjne do Afryki. Poza tym rodzice w domu pieką ciasta, robią galaretki i je sprzedają, a cały dochód przeznaczamy na pomoc potrzebującym w Afryce i we Lwowie – dodaje szefowa piotrkowskiej „Trójki”.

 

Współpraca z Gabonem powoli ruszyła. Szkoła jednak nawiązała też kontakt z placówką w Rwandzie. Do ZSP nr 2 gości z Afryki zaprosiła dyrektor Lidia Łopusiewicz. – Okazało się, że „Pioma” będzie współpracować ze szkołą średnią w Rwandzie, a my z tamtejszą „podstawówką”. Ojciec Jean-Marie Vianney Uwamungu, który zarządza tymi placówkami bardzo się ucieszył, że tak krótki pobyt w Piotrkowie zaowocował tak szeroką współpracą.

 

Ale „Trójka” wspiera nie tylko dzieci afrykańskie, chce pomagać również rodakom na Wschodzie. - Napisałam do polskiej szkoły nr 10 im. Marii Magdaleny we Lwowie, czy chcieliby współpracować z naszą placówką. Zainteresowanie z drugiej strony było olbrzymie, dlatego też grupa młodzieży gimnazjalnej z klasy II jest odpowiedzialna za współpracę z lwowską szkołą. Ich marzeniem jest wyjazd do Lwowa, ale chcemy też przyjąć młodzież z polskiej szkoły na Ukrainie – mówi Izabela Winiarska.

 

Zobacz fragment mszy św. w Gabonie

 

 

fot. SP3/s. Maria Elza/aw


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat