Druga w Polsce Fregata gotowa do lotu

Tydzień Trybunalski Sobota, 08 września 20123 7094
To dwudziesty drugi egzemplarz na świecie, a drugi w Polsce. W ubiegłym tygodniu na piotrkowskim lotnisku odbyło się przygotowanie do oblotu technicznego i sam test kolejnego egzemplarza motoszybowca Fregata. Jego konstruktorem jest łodzianin Jarosław Janowski.

- Motoszybowiec to szczególny rodzaj szybowca, który ma zamontowane na stałe śmigło i silnik. Szybowiec charakteryzuje się tym, że lata bez silnika, natomiast motoszybowiec jest kompromisem pomiędzy samolotem a szybowcem. My jako Polskie Stowarzyszenie Motoszybowcowe chcemy nadać właściwe miejsce motoszybowcom w szkoleniu lotniczym - mówi Ryszard Andryszczak, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego i współwłaściciel firmy Aerodesign.

Fregata, by móc wystartować, musiała być najpierw złożona w obecności specjalnej komisji. - Konieczne jest, by najpierw motoszybowiec został doprowadzony do stanu, w którym mógł być przedstawiony inspektorom. Oni decydowali, czy Fregata będzie dopuszczona do oblotu - mówi Grzegorz Moździerz, starszy specjalista z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jeden z dwóch członków zespołu roboczego uznającego zdatność tego egzemplarza motoszybowca.

***

Fregata na 60 litrach przelatuje 2 tys. km z prędkością 180 km/h.

***

- By Fregata mogła wzbić się w górę, przed jej budową musiał zostać złożony projekt poparty obliczeniami aerodynamicznymi, obliczeniami obciążeń i wytrzymałościowymi. Później taki egzemplarz musi przejść wytrzymałościowe próby naziemne. Po ich przejściu i zaakceptowaniu dokumentacji dokonywane są oględziny i dopuszczenie do oblotu. To w dużym skrócie i uproszczeniu - dodaje Grzegorz Moździerz.
Dlaczego do pierwszego oblotu wybrano piotrkowskie niebo?

- Wybraliśmy piotrkowski aeroklub do pierwszego oblotu Fregaty głównie ze względu na przyjazną atmosferę i dobry pas - dodaje Ryszard Andryszczak. Po dokładnych przygotowaniach Fregata wystartowała. Pierwszego oblotu dokonał Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych i pilot doświadczalny w próbach fabryczno-państwowych szybowców i motoszybowców.

E.T.C.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Qube ~Qube (Gość)03.10.2012 00:34

To jest motoszybowiec więc ma silnik więc chyba jasne że nie potrzeba go wyciągać ...

00


pitt ~pitt (Gość)09.09.2012 07:49

Rozumiem że startuje jak zwykły szybowiec czyli musi być wyciągnięty tak.....?

00


Wodnik ~Wodnik (Gość)08.09.2012 18:38

"- Wybraliśmy piotrkowski aeroklub do pierwszego oblotu Fregaty głównie ze względu na przyjazną atmosferę i dobry pas..." Jest się z czego cieszyć.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat