ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego warto zainstalować w swojej kotłowni kocioł 5 klasy?

Środa, 17 stycznia 2018 7581
W blisko 70 procentach domów jednorodzinnych do ogrzewania wykorzystuje się kotły o niskiej efektywności spalania. Materiałem, który do nich wykorzystujemy jest często niskiej jakości węgiel, muł, flot, a nawet śmieci. Zanieczyszczenie powietrza, które w ostatnich miesiącach jest głównym tematem medialnym jest m.in. efektem naszych zwyczajów grzewczych.

Na wsi odetchnę świeżym powietrzem - czy jednak jest tak naprawdę?


Mieszkańcy wsi są głęboko przekonani, że są szczęściarzami. Otacza ich nieokiełznana ręką człowieka przyroda i mogą swobodnie oddychać świeżym powietrzem. Czy jednak jest tak naprawdę? Jak się okazuje pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5, które są odpowiedzialne za powstawanie smogu i zanieczyszczenie powietrza nie pochodzą od ośrodków przemysłowych, ani też spalin samochodowych. Ich źródło leży zupełnie gdzie indziej. I jak możecie się już domyślać, są nimi nieprzystosowane piece co. Współodpowiedzialne za zanieczyszczenia są także zbyt krótkie kominy i materiały, jakim palimy.

 

Jeśli nie jesteście przekonani do tego twierdzenia, zastanówcie się ile razy wychodząc na "świeże" powietrze na wsi, czuliście zapach palonych w okolicy materiałów? Najlepszym sędzią w kwestii zanieczyszczeń jest nasz nos, w przypadku gdy czujemy woń, która budzi nasze wątpliwości, możemy być pewni, że nie jest ona dobra dla naszego zdrowia.

 

Nowoczesne kotły co - nowe rozporządzenie

 

Coraz większą uwagę zaczynamy zwracać na kwestie związane z ekologią i bezpieczeństwem naszego środowiska naturalnego, jak i nas samych. W świetle powyższych odkryć, w zakresie źródła zanieczyszczeń drobinami PM 2,5 i PM 10, w październiku 2017 roku w życie weszło nowe rozporządzenie. Pieców na paliwa stałe o klasie niższej niż 5, zwyczajnie już nie kupimy. Przynajmniej nie w sklepach. Rozporządzenie zostało wprowadzone z powodu dowodów, iż to właśnie palenie w piecach o niskiej efektywności i wykorzystywanie do ogrzewania niskiej jakości produktów jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu w naszym kraju.

 

Kotły 5 klasy - czym się wyróżniają?

 

Kotły 5 klasy emitują od 20 do 50% mniej niepożądanych substancji do atmosfery niż kotły klasy 4. Do spalania w nich używa się pelletów z biomasy, ekogroszku, węgla kamiennego. Dostępne są również modele zagazowujące drewno.

Wysoka efektywność spalania, a także niska emisja niepożądanych substancji, jest wynikiem zastosowania w nich bardzo kosztownych systemów. Kotły klasy 5 wyposażone są w sterowane elektronicznie systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska, dzięki czemu eliminujemy w nich możliwość wystąpienia błędu ludzkiego, czy też zwyczajnej niedokładności. Kocioł sam dobiera odpowiednią ilość paliwa do paleniska, co powoduje, że nie tylko jest on bardziej ekologiczny, ale również oszczędny - palimy tylko tyle, ile jest nam potrzebne.

Co więcej, komory kotłów klasy 5 wykonane są z materiałów ceramicznych, które akumulują ciepło. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie odpowiedniej temperatury, aby możliwe było spalanie lotnych substancji wydostających się z paliwa i ostatecznie podwyższenie efektywności spalania.

Nowoczesne kotły klasy 5 wyposażone są w zawirowywacze. Znajdują się one w kanałach spalinowych i służą do zaburzania ruchu powstających we wnętrzu kotła spalin. W efekcie oddaje on więcej ciepła w wodzie, a efektywność kotła jest wyższa. Dzięki nim pył jest zatrzymywany w kotle i nie "ucieka" do atmosfery - nie wpływa na powietrze, którym oddychamy.

 

Dlaczego warto zainwestować w kocioł klasy 5?


Oprócz znaczącej poprawy powietrza i mniejszego szkodliwego wpływu na środowisku, za zakupem kotła klasy 5 powinna do nas przemówić jego ekonomia. Oczywiście zainstalowanie tego urządzenia wiązać się będzie z dużym początkowym kapitałem inwestycyjnym, jednak szybko odczujemy różnicę w kwestii ilości paliwa, jakie będzie nam potrzebne do ogrzania domu. Wygenerowane na paliwie oszczędności sprawią, że zakup drogiego kotły klasy 5 zwróci się nam bardzo szybko.

 

Co musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kocioł klasy 5?


Paliwo, jakie będziemy używać do kotła klasy 5 nie może być byle jakie. Odpada tutaj całkowicie możliwości palenia śmieciami, czy też słabej jakości miałem. Przeznaczonym do palenia w kotle klasy 5 paliwem jest węgiel typu ekogroszek albo granulat z biomasy. W kotłach, które spełniają wymagania ekoprojektu możliwe jest również palenie innymi paliwami stałymi.

Przed instalacją kotła klasy 5 warto również zaopatrzyć się w przewód spalinowy odporny na działanie kwaśnych skroplin. Zwyczajny murowany komin będzie niewystarczający.


Zainteresował temat?

2

8


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat