Bełchatów: Mają być przeprosiny za pomówienie

Dziennik Łódzki Poniedziałek, 18 maja 20091 2631
Działacz opozycyjny lat 80. Andrzej K. musi przeprosić Grzegorza Stępińskiego, byłego wojewodę piotrkowskiego - zdecydował bełchatowski sąd. Wymierzył mu też karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Sprawa sięga swoimi początkami jesieni 2006 roku. Wówczas to na specjalnie zwołanej konferencji w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie Andrzej K. oświadczył, iż Grzegorz Stępiński, wieloletni działacz Solidarności, był współpracownikiem SB o pseudonimie Włóczęga. Jak twierdził K., miał na to dowody, które otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Grzegorz Stępiński wkrótce potem oświadczył na łamach prasy, że nigdy nie miał jakichkolwiek kontaktów z aparatem bezpieki ani innymi służbami specjalnymi. Już wówczas zapowiedział, że postawi autorów, jak to określił - pomówień - przed sądem. Pozwał więc K. do sądu. Bełchatowianina przez długi czas nie udało się jednak przesłuchać, bo nie stawiał się na wezwania. W końcu przesłuchał go jeden z warszawskich sądów w ramach pomocy dla sądu w Bełchatowie.

 

Ostatecznie zdecydowano, że Andrzej K. odpowie za pomówienie. Orzeczono wobec niego karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, pokrycie kosztów sądowych - w sumie ok. 20 tys. zł. Sąd zdecydował też o ogłoszeniu wyroku do publicznej wiadomości, a także publikacji ogłoszeń z przeprosinami w prasie i telewizji, oczywiście na koszt pozwanego.

- Chodziło mi o to, by ktoś zweryfikował te brednie, które były w 2006 roku wypowiadane i bezkrytycznie komentowane przez różne osoby - mówi Grzegorz Stępiński. - Zrobił to niezawisły sąd. Kara nie była dla mnie w tym przypadku istotna. Takie zakończenie sprawy mnie satysfakcjonuje, szkoda tylko, że trwało to wszystko tak długo.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

Magdalena Buchalska POLSKA Dziennik Łódzki


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

blebleble ~blebleble (Gość)18.05.2009 18:48

[cytat][b]Działacz opozycyjny lat 80. Andrzej K. musi przeprosić Grzegorza Stępińskiego, byłego wojewodę piotrkowskiego - zdecydował bełchatowski sąd. Wymierzył mu też karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.
Gdyby nie ta kropka po "80" to wyszło by na to, że ten działacz ma 80 lat. Niefortunnie napisany tekst.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat