"Albośmy to jacy tacy, piotrkowiaki, studenciaki" - 10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Strefa FM Środa, 20 stycznia 20163 6073
W środę, (20 stycznia) jubileusz 10-lecia obchodził piotrkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej MOK. Obecnie UTW ma już 300 słuchaczy.

Ładuję galerię...

- Tworzymy zespół ludzi zgranych, pomagających sobie nawzajem - mówiła do zgromadzonych gości i studentów prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Janina Franczak-Kujawska. - Całą kwestię organizacyjną wzięła na siebie pierwsza prezes Ewa Miśkiewicz. Najpierw były problemy z miejscem, problemy z rejestracją, aż wreszcie 20 stycznia 2006 roku jesteśmy. Na początku było 15 członków założycieli, a teraz jest 300. Cała praca to jest praca społeczna, tu trzeba chcieć. Kiedyś sobie powiedziałam, że nie tylko mieć, ale być. Chcę coś dla Piotrkowa zrobić i właśnie robię – mówiła prezes.

 

Podczas spotkania pierwszym honorowym członkiem UTW został dr hab. Mariusz Plich, który był jednym z inicjatorów pomysłu powstania Uniwersytetu. - Uniwersytet powstał nieformalnie 20 maja 2005 roku, jednak rejestracja, wszystkie sprawy formalne trwały do 20 stycznia 2006 roku. Podpaliłem lont, który spowodował eksplozję. Podobne pomysły w Piotrkowie krążyły już od bardzo dawna, natomiast w owym czasie nie było wystarczającego klimatu. Tak się złożyło, że kiedy się tu pojawiłem i takie hasło padło, okazało się, że wszystko świetnie zadziałało i tu szczególna rola Jerzego Pokutyckiego, który wówczas był dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych, który też miał wielu znajomych wśród nauczycieli, również emerytowanych i oni głównie pociągnęli tą inicjatywę. Moja rola była tutaj bardzo skromna, ale czuję się zaszczycony, że została dostrzeżona – mówił były rektor WSH w Piotrkowie.

 

Swoją działalność UTW rozpoczął w siedzibie WSH, obecnie studenci wynajmują sale wykładowe w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W ramach Uniwersytetu działają liczne koła: fotograficzne, rowerowe, miłośników podróży, można uprawiać wspólnie nordic walking, gimnastykę w basenie. Powstały kursy języków obcych, koło kulinarne, rękodzielnictwa oraz sportowe – tenisa stołowego i przygotowujące uczestników do olimpiady. Oferta wciąż się poszerza. Studenci zwiedzili w ramach wycieczek nieomal całą Polskę m.in. Warszawę, Podlasie, Sandomierz, Rzeszów, Szczecin i okolice oraz wiele innych miejscowości.

 

Na Uniwersytecie zawiązują się nowe relacje i przyjaźnie. - Uczestniczę w zajęciach i wykładach UTW od 8 lat. W różnych zajęciach, w gimnastyce na basenie, w warsztatach tanecznych, komputerowych, które naprawdę rozwijają. Brałam udział w wycieczkach. Korzystam ze wszystkiego, co jest w ofercie, o ile pozwala mi na to czas. Jestem członkiem UTW odkąd jeszcze pracowałam. Ten mój zakres uczestnictwa był wtedy mniejszy. Kontaktów jest coraz więcej, mamy coraz więcej nowych ludzi. Kiedy mamy wykłady, chętnie idziemy, bo po wykładach również się spotykamy na kawie, herbacie. Możemy sobie porozmawiać, mamy wtedy dużo czasu i jest nam naprawdę miło - opowiadała o swojej przygodzie z piotrkowskim Uniwersytetem jedna ze studentek Elżbieta Knopik. - Życzyłabym sobie, aby było nas jak najwięcej i ta oferta programowa była taka, jaka jest, a nawet większa i zdrowia nam wszystkim, żebyśmy mogli uczestniczyć w tych warsztatach jak najdłużej.

 

Od 2010 roku Uniwersytet ma swoją stronę internetową http://www.utw-piotrkow.pl, a od 2007 r. ukazuje się dwa razy do roku biuletyn informacyjny. Tematyka wykładów z ostatniego okresu to m.in. "Bezpieczeństwo osób starszych", "Depresja - objawy i leczenie", "Religia prawosławna", "Narkotyki – zagrożenia".

 

Gratulacje na ręce prezes Kujawskiej złożyli prezydent Krzysztof Chojniak, prorektor UJK Zygmunt Matuszak, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, okolicznych uniwersytetów trzeciego wieku z Łodzi, Tomaszowa Maz., Bełchatowa, Radomska i Opoczna. Ponadto delegacje ze Związku Emerytów i Rencistów oraz z Polskiego Związku Diabetyków. Uroczystości towarzyszyły występy kabaretu "Trzeciaki", zespołu "Senior Evki" oraz kapeli "Spod dębu", a także wystawa prac słuchaczy UTW.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zanzi ~Zanzi (Gość)21.01.2016 08:17

Fajna sprawa. Bo siedzący w domu starszy człowiek szybciej się starzeje i częściej choruje.

91


J.F-K ~J.F-K (Gość)20.01.2016 21:14

Dziękuję wszystkim znamienitym gościom oraz słuchaczom za wspaniałą atmosferę na naszej uroczystości 10-lecia UTW. Zespół wokalny"Senior Evki" , kabaret "Trzeciaki", kapela "Z pod dębu" wspaniale uświetniły nasz jubileusz. :)

63


tm ~tm (Gość)20.01.2016 16:49

i dlategoz chocby warto czasem oddac Babci dowód

81


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat