Inne wyznania – inna komunia cd.

Tydzień Trybunalski Piątek, 25 maja 20120 22321
Biała sukienka lub garnitur, fotograf, przyjęcie, prezenty – tak wygląda teraz niemal każda Pierwsza Komunia Święta, do której przystępują dzieci z Kościoła Rzymskokatolickiego. Jak pierwsze przyjęcie komunii wygląda w Kościele Ewangelicko-Augsburskim i prawosławnym?
Jak wygląda moment pierwszego przyjęcia komunii świętej? Członkowie Kościoła luterańskiego przystępują do Pierwszej Komunii Świętej podczas uroczystości Konfirmacji (z łac. utwierdzenie, potwierdzenie), która odbywa się, kiedy dziecko osiągnie wiek ok. piętnastu lat (druga klasa gimnazjum). - W Księgach Symbolicznych, w których zawarte zostały zasady wiary Kościoła ewangelickiego, zapisane jest, że Konfirmację przyjąć należy w wieku dojrzałym. Oczywiście trudno określić, czym jest wiek dojrzały. Mamy przecież przykłady niejednego dziecka, które przez doświadczenie życiowe jest niesamowicie dojrzałe, i niejednego dorosłego, któremu do dojrzałości bardzo daleko. Aby to wypośrodkować, przyjmuje się właśnie wiek około 15 lat – wyjaśnia ksiądz Wiesław Żydel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piotrkowie Trybunalskim.

W zestawieniu z Kościołem Rzymskokatolickim, Konfirmację można porównać do uroczystości bierzmowania. Ksiądz Wiesław Żydel opisuje Konfirmację żargonem reklamowym: - 2 w 1. Oznacza to, że Pierwsza Komunia Święta i bierzmowanie w Kościele ewangelickim są zawarte w jednej uroczystości: Konfirmacji – mówi ks. Wiesław Żydel. Dodaje, że jest ona poprzedzona nauką konfirmacyjną, podczas której młody człowiek musi poznać zasady wiary. W zależności od tradycji lokalnej trwa ona jeden rok (jak na Śląsku Cieszyńskim) lub dwa lata (jak w Piotrkowie). Kończy się zaś egzaminem, po którym przychodzi moment uroczystości.

Tradycja rodzinna związana z przyjęciem czy uroczystością po Konfirmacji zależy od wiernych. Ksiądz Żydel wyjaśnia, że święto Konfirmacji jest wydarzeniem ważnym w życiu młodego człowieka. Wraz z nią nastolatek przyjmuje na siebie pewne prawa i obowiązki, jeżeli chodzi o życie kościelne. - Od tego momentu może np. zostać rodzicem chrzestnym, wziąć ślub (nabywając oczywiście prawa cywilne). Jest to bardzo radosny element w życiu człowieka. A kiedy pojawia się radość, to dobrze jest dzielić się nią z kimś innym – mówi. Dlatego po Konfirmacji odbywają się przyjęcia większe bądź mniejsze, zależne od tradycji rodzinnej. Tak było i u księdza Wiesława Żydla. – Mieliśmy po uroczystości spotkanie w gronie rodzinnym.

Zapytaliśmy także, czy młodzież dostaje prezenty z okazji tej ważnej dla niej uroczystości. Okazuje się, że jest to kwestia wyboru poszczególnych osób i nie można tego uogólnić.

***

Podobnie jak w Kościele Rzymskokatolickim, uroczystość, podczas której pierwszy raz przyjmuje się komunię świętą, w Kościele ewangelickim odbywa się w maju - czerwcu. W Piotrkowie w tym roku nie będzie jednak Konfirmacji, ponieważ nie ma ewangelików w wymaganym wieku (spodziewana jest dopiero za dwa lata). Ostatnia była 2 lata temu i przystąpiło do niej czworo nastolatków.

Magdalena Waga
Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat