"As" - kino
ncopy

Jedno z najsłynniejszych przedwojennych piotrkowskich kin. Mieściło się u zbiegu dzisiejszej ul. Batorego i Alei Kopernika. Powstało w spalonym budynku po kinie „Cassino”, kiedy to w 1935 roku Izaak Flauta odsprzedał wypalone mury spółce Sikorski i Konopacki. Nowi właściciele odbudowali przybytek X Muzy. Nie chcieli jednak pozostawić dawnej nazwy, gdyż w ich mniemaniu mogła ona przywoływać złe wspomnienia.

Z tego powodu odrestaurowane kino otrzymało mocne miano „As”. To właśnie w „Asie” można było często spotkać żołnierzy stacjonującego w Piotrkowie 25 pp, którzy tu sposób spędzali swój wolny czas. Najsłynniejsze filmy wyświetlane w „Asie” to „Kamienne serce”, fabularna biografia marszałka Piłsudskiego, zabawna muzyczna komedia „Ada to nie wypada” oraz „Śpiąca królewna” Walta Disneya.

A
"ABC Ziemi Piotrkowskiej"
"Adela" Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt
"Akademickie Koło Piotrkowian"
"Anna" - pierwsza w Piotrkowie huta szkła
"AS" - bar
„Adria”, piotrkowska restauracja z początku XX wieku
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
Agricola
Ahorn Andrzej (1703- 1772)
Akademia Pana Kleksa
Aleja 3 Maja
Aleja XXXV-lecia PRL
Amfiteatr miejski
Amnezja
Angielski hotel
Arcimowicz Michaił
Arcybiskupie
Armii Krajowej
Aroncio
Awizy trybunalskie

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat