"Anna" - pierwsza w Piotrkowie huta szkła
ncopy

Powstała w 1889 roku jako Piotrkowska Fabryka Szkła „Anna”, w miejscu dawnej Fabryki Syropu Ziemniaczanego Holendra Alberta Wilhelma Scholtena na zachodnich peryferiach miasta. Jej właścicielami byli trzej przemysłowcy, właściciele hut szkła pod Chełmem i Łukowem w Lubelskim: Józef Schuldberg, Maurycy Tuwim i Abram Weitzman, występujący pod firmą „M.Tuwim i S-ka”.

Huta produkcję rozpoczęła 13.10.1889 roku. W 1892 roku, z uwagi na brak kapitału huta zanotowała roczną przerwę w swej działalności. Ponowne jej uruchomienie nastąpiło w 1893 roku. Początkowo zatrudniała około 60 robotników, z czasem ich liczba wzrosła do 85. Huta produkowała głównie szkło taflowe sposobem belgijskim, butelki i cylindry do lamp naftowych. W roku 1901 swe udziały ze spółki wycofali J.Schuldberg i A.Weitzman, a ich miejsce zajęła pochodząca z Kurlandii baronessa Zofia von Schlippenbach. Huta odkupiona w 1907 roku przez Emila Haeblera została przebudowana i zmodernizowana, zmieniono także jej nazwę na „Hortensja” (takie imię nosiła jedna z córek Haeblera).

A
"ABC Ziemi Piotrkowskiej"
"Adela" Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt
"Akademickie Koło Piotrkowian"
"AS" - bar
"As" - kino
„Adria”, piotrkowska restauracja z początku XX wieku
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
Agricola
Ahorn Andrzej (1703- 1772)
Akademia Pana Kleksa
Aleja 3 Maja
Aleja XXXV-lecia PRL
Amfiteatr miejski
Amnezja
Angielski hotel
Arcimowicz Michaił
Arcybiskupie
Armii Krajowej
Aroncio
Awizy trybunalskie

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat