Amfiteatr miejski
img
ncopy

Wśród piotrkowian zwany także „Jajem”, oddany do użytku 07.09.1979 roku, wybudowany z okazji Centralnych Dożynek w ciągu dwóch miesięcy przez warszawskie Zjednoczenie Przedsiębiorstw Budownictwa Komunalnego i Miejskiego oraz przez Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Stolicy był według ówczesnej propagandy sukcesu darem warszawiaków dla piotrkowian.

Łączna powierzchnia zabudowy wynosi 1100m2. Konstrukcja murowo-żelbetonowa składa się z widowni przewidzianej na około 2 tysiące miejsc siedzących (powierzchnia trybun 780m2), estrady o powierzchni 98m2 oraz zaplecza. To ostatnie posiada ukształtowane symetrycznie dwa pomieszczenia kulis, dwie garderoby, dwie toalety i hall- łączna powierzchnia użytkowa to 59m2. Widownia składa się z trzech sektorów, z których skrajne są identyczne. Tarasy widowni ukształtowano wykorzystując naturalne spadki terenu. Widownia otoczona murkiem wysokim na 100cm i zakończonym stalową balustradą.

Część murków otaczających widownię stanowi ściany oporowe budowli. Scena amfiteatru znajduję się o 50 cm wyżej niż teren przed samymi trybunami. W latach 2002-2005 amfiteatr przeszedł gruntowny remont, w ramach którego dokonano m.in. wzmocnienia ścian oporowych, modernizację trybun z montażem nowych foteli wykonanych z tworzywa termoplastycznego, modernizację wnętrza budynku zaplecza, naprawę dachu, zabezpieczeń antykorozyjnych i przeciwpożarowych.

Na estradzie piotrkowskiego amfiteatru występowali tak znani polscy artyści jak Danuta Rinn, Andrzej Rosiewicz, zespoły Homo Domini, Bajm, Lady Pank czy Myslovitz.

Koncertem inaugurującym działalność tej śródmiejskiej sceny był przegląd Orkiestr Wojsk Lotniczych, który miał miejsce 07.09.1979 roku, jako jedna z imprez poprzedzających słynne Centralne Dożynki. Od kilku lat amfiteatr jest miejscem organizacji koncertów w ramach studenckich Juwenaliów oraz obchodów Dni Miasta. 

A
"ABC Ziemi Piotrkowskiej"
"Adela" Zakład Wychowawczy dla Dziewcząt
"Akademickie Koło Piotrkowian"
"Anna" - pierwsza w Piotrkowie huta szkła
"AS" - bar
"As" - kino
„Adria”, piotrkowska restauracja z początku XX wieku
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
Agricola
Ahorn Andrzej (1703- 1772)
Akademia Pana Kleksa
Aleja 3 Maja
Aleja XXXV-lecia PRL
Amnezja
Angielski hotel
Arcimowicz Michaił
Arcybiskupie
Armii Krajowej
Aroncio
Awizy trybunalskie

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat