Wyzwolenie Piotrkowa spod okupacji hitlerowskiej

Tydzień Trybunalski Piątek, 18 stycznia 20133 17383
Bój o wyzwolenie Piotrkowa rozpoczęło w nocy, 17 stycznia 1945 roku demonstracyjne uderzenie części oddziału płk. Jakubowskiego od strony południowej miasta. Jednak główne siły skierowano na uderzenie przez obejście Piotrkowa od strony wschodniej i zachodniej.

Przez pola minowe i zasieki okalające miasto od południa czołgi na szosę bełchatowską przeprowadzali mieszkańcy wsi Bujny. Po północy, 18 stycznia, rozpoczął się drugi szturm na Piotrków. Opanowano m.in. stację kolejową. Przeważający liczebnie Niemcy, zaskoczeni atakiem, cofali się do centrum miasta. Jako pierwsi do Śródmieścia wdarli się czołgiści starszego lejtnanta Łochmatkowa. Ostatnie punkty oporu hitlerowców padły w Piotrkowie 18 stycznia 1945 roku, o godzinie 14.30.

 

Przemarsz 2. Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego im. Henryka Dąbrowskiego przez ul. Słowackiego.Przemarsz 2. Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego im. Henryka Dąbrowskiego przez ul. Słowackiego.

 

Dziś mija 68. rocznica wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji hitlerowskiej. Z tej okazji przypominamy wydarzenia z tamtego mroźnego stycznia 1945 roku. Zdając sobie jednak sprawę, jak wiele wzbudza dyskusji i sporów temat związany z wyzwoleniem ziem polskich spod władzy III Rzeszy przez Armię Radziecką, jak wiele faktów jest jeszcze nieznanych, w poniższym tekście nie dokonujemy ocen – te pozostawiamy czytelnikom – internautom. Przedstawiamy jedynie uporządkowane chronologicznie informacje, do których udało nam się dotrzeć w różnych źródłach.

 

Rozkaz do szturmu

15 stycznia 1945 roku 3. Armia Pancerna Gwardii doszła do Pilicy. Rozkaz gen. płk. Pawła S. Rybałki nakazywał uderzenie w kierunku północnym i szybkie opanowanie Piotrkowa Trybunalskiego, znajdującego się w owym czasie w pasie natarcia 4. Armii Pancernej gen. Dimitrija Leluszenki. Zdobycie miasta pozwoliłoby na dalszą ekspansję wojsk 1. Frontu Ukraińskiego.

 

11 lutego 1945 r. Hołd żołnierzy przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza, pl. Kościuszki.11 lutego 1945 r. Hołd żołnierzy przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza, pl. Kościuszki.

 

Znaczenie Piotrkowa i niemiecki garnizon

Piotrków był ważnym elementem w niemieckim systemie obrony, m.in. osłaniał Łódź od strony południowego wschodu. W tych mroźnych dniach stycznia 1945 roku załogę miasta stanowiły pododdziały 97. Dywizji Piechoty, Dywizji Grenadierów Pancernych Brandenburg, pułku piechoty SS Ostland, 19. Dywizji Pancernej, 10. Dywizji Grenadierów Pancernych i 174. Dywizji Piechoty. Co ciekawe, 19. Dywizja Pancerna znalazła się w Piotrkowie w wyniku odwrotu po osi Radom - Sulejów, zaś Dywizja Brandenburg została tu skierowana z Giżycka transportem kolejowym. Do miasta dotarła w nocy z 16 na 17 stycznia 1945 roku. Tej samej nocy w pobliżu Piotrkowa, w Longinówce, pojawił się 2. Pułk Grenadierów ppłk. Üsterwitza.

 

11 lutego 1945 r. Powitanie 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii Wojska Polskiego.  Na trybunie, od lewej strony: ks. kan. Krzyszkowski, Z. Bruździńska, Z. Kwieciński, Betnerowicz, Bykowska, starosta Bykowski, adiutant generała, gen. Jan Rotkiewicz - dowódca 2. Dywizji, prezydent miasta Alojzy Grodzki, wiceprezydent miasta Ignacy Kujawski, Muszalski, Paweł Wojas, Admina Salska, ławnik miejski Władysław Szwajkowski.11 lutego 1945 r. Powitanie 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii Wojska Polskiego. Na trybunie, od lewej strony: ks. kan. Krzyszkowski, Z. Bruździńska, Z. Kwieciński, Betnerowicz, Bykowska, starosta Bykowski, adiutant generała, gen. Jan Rotkiewicz - dowódca 2. Dywizji, prezydent miasta Alojzy Grodzki, wiceprezydent miasta Ignacy Kujawski, Muszalski, Paweł Wojas, Admina Salska, ławnik miejski Władysław Szwajkowski.

 

16 stycznia

Choć bezpośredni szturm na Piotrków rozpoczął się nocą z 17 na 18 stycznia, tak naprawdę bój o miasto rozpoczął się dzień wcześniej za sprawą działań podjętych 16 stycznia 1945 roku przez tzw. oddział wydzielony, o najwyższych zdolnościach bojowych, dowodzony przez płk. Iwana Jakubowskiego, a składający się z 52. Brygady Pancernej gwardii pułkownika Ludwika Kurista, pułku dział pancernych, batalionu rozpoznawczego i kilku mniejszych jednostek specjalnych. Rozpoczęto marsz na Piotrków.

 
Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Fakt. ~Fakt. (Gość)18.01.2016 20:18

Należy dodać jedno. Jaruzelski pracował w zwiadzie konnym podczas II wojny aświatowej. Był w Piotrkowie i chorował na świnkę. Podczas wyzwolenia kurował się na ul. Starowarszawskiej. Po dwóch tygodniach, dostał od lokatorki czerwony szalik, proszę tego nie kojarzyć z tzw. komuną, to czysty przypadek. Odjeżdżając powiedział do babki, że jeszcze wróci do miasta. T.K. do Agawa i pozdrowienia dla mieszkańców miasta.

34


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat