Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu

Czwartek, 25 stycznia 20185
W ostatnim czasie bardzo często poruszaną kwestią jest temat smogu, czyli skutku zanieczyszczonego powietrza. Normy jego stężenie zostały przekroczone w 2017 roku w Polsce nawet o 3000%. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w kraju są m.in. Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. Nie tylko smog jest jednak pochodną zanieczyszczeń, istnieją inne skutki, które negatywnie wpływają na człowieka, zwierzęta i pozostałe elementy środowiska.
Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu

Geneza zanieczyszczeń powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia określa powietrze zanieczyszczone jako takie, w którym znajdują się substancje chemiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka i innych elementów środowiska: roślin, zwierząt, wody, gleby. Zanieczyszczenia powietrza mogą być dwojakiego pochodzenia: naturalnego i antropogenicznego. Początkowo, aż do połowy XVIII wieku, przeważały głównie te mające podłoże naturalne: wybuchy wulkanów, opadanie pyłu kosmicznego, wietrzenie chemiczne skał czy wytwarzania pyłów przez rośliny. Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej (XVIIIw.) znacznie wzrósł poziom zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka (antropogenicznych). Głównym powodem był rozwój przemysłu, produkcja maszyn, wzrost liczby ludności.     

Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu dostają się do organizmu człowieka podczas oddychania. Powodują tym samym alergie i schorzenia układu oddechowego.

 

Główne skutki zanieczyszczeń

WHO opublikowało w 2015 roku dane, które wskazują, że zanieczyszczenia powietrza w Europie generują koszt około 1,6 biliona dolarów i powodują blisko 600 tys. przedwczesnych zgonów. Głównymi skutkami zanieczyszczeń powietrza są m.in. kwaśne deszcze, smog, efekt cieplarniany, odory, dziura ozonowa. Każdy z nich negatywnie wpływa na zdrowie człowieka i kondycję środowiska. Przykładowo kwaśne deszcze powodują wzrost śmiertelności niemowląt, degradują faunę i florę oraz zakwaszają rzeki i gleby.

 

Niska emisja – jedno ze źródeł zanieczyszczeń

Jednym ze źródeł, które w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia poziomu zanieczyszczeń powietrza w miastach Polski jest niska emisja, czyli ogrzewanie mieszkań śmieciami i węglem. Znaczenie tego czynnika wzrasta w sezonie grzewczym, poza miesiącami zimowymi, głównymi generatorami zanieczyszczeń pozostają: transport i przemysł.

W miejscowościach o niskiej wentylacji powietrza ogrzewanie mieszkań śmieciami i węglem jest jedną z przyczyn powstawania smogu. Taki sposób palenia najczęściej można spotkać w budynkach z centralnym ogrzewaniem. Korzystając z pieca warto sprawdzić kondycję instalacji, bo uszkodzona lub wadliwa może doprowadzić do pojawienia się czadu lub dymu.

Zanieczyszczenia powietrza mogą pojawić się w najbliższym otoczeniu, czyli naszym domu. Substancje takie jak: gaz, dym, czy tlenek węgla mogą doprowadzić do zgonu, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w czujnik, który alarmuje o pojawieniu się szkodliwych substancji.

 

Warto monitorować poziom zanieczyszczeń i zabezpieczyć się przed śmiertelnymi związkami, niezbędne urządzenia można znaleźć na: https://www.gerda.pl/czujniki-co-dymu-i-gazu.html

 

/Artykuł powstał we współpracy z firmą gerda.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)14.02.2018 17:51

Czemu budynek dworca PKS nie jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej?

00


gość ~gość (Gość)01.02.2018 20:00

Czy pampersy można palić w piecu czy musze zasygnalizować że pewien DPS pali je w piecu?

00


ale ~ale (Gość)30.01.2018 22:01

poziom tego artykuliku jest żenująco niski. np. niska emisja to emisja z niskich kominów a nie emisja z węgla i śmieci.a poza tym to tylko reklama firmy

31


obiektywny piotrkowianin ~obiektywny piotrkowianin (Gość)29.01.2018 12:43

Nie potrafią wyegzekwować kar za zatruwanie Polski przez przemysł krajów z zachodu (widziałem las w Górach Izerskich zatruwany od dziesiątek lat przez niemiecki "Bełchatów" bez elementów zielonych) prawie wyłącznie wieją u nas wiatry zachodnie które przemieszczają zanieczyszczenia z uprzemysłowionej Europy zachodniej na nasze tereny czy ktoś w tym kraju interesuje się tym tematem, nie ale za to główni zatruwacze powietrza w Polsce atakują ją o zanieczyszczenie powietrza przez ciepłownictwo węglowe i grożą nam sankcjami. Polska może zatruwać ale głównie tereny na wschód. Wyliczyć szkody i żądać odszkodowań od zachodu oraz "Bełchatowa" a pieniądze przeznaczać na modernizację. Jeszcze jeden istotny argument, jak to jest że przed laty w Piotrkowie gdy istniał przemysł , dziesiątki kominów wyrzucało zanieczyszczenia, nie było tylu co teraz mieszkań zasilanych z ciepłowni miejskich, nie było tylu domów zasilanych gazem a nie było smogu. Skąd więc ten smog , czy czasami ktoś nie wciska nam kit by narażać na dodatkowe koszty gdy problem jak zwykle leży w braku krajowego planu energetycznego.

42


fred ~fred (Gość)26.01.2018 00:01

pfff smog...takie sama propaganda jak globalne ocieplenie. chcielista cywilizacji?? chcielista postepu?? to mata. I nie wciskajcie ludziom kitu, bo wulkan ktory wubucha generuje wiecej syfu niz ludzkosc przez 5 lat.

55


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat