Artykuły do tagu: tradycja

Trzej Królowie przybyli do Piotrkowa
Barwny orszak Trzech Króli tradycyjnie przemierzył Piotrków. Mędrcy wyruszyli spod kościoła Najświętszego Serca Jezusowego i udali się do szopki przy kościele oo. Bernardynów.
Dwie szopki u ojców Bernardynów
Jak co roku dwie szopki można podziwiać u ojców Bernardynów w Piotrkowie. Pierwsza (ruchoma) przygotowana została przez piotrkowskich kolejarzy. Z kolei druga to żywa, ze zwierzętami z osady leśnej w Kole.
17.04.2017 13:40
Za wybryki grozi mandat
Świąteczny poniedziałek to nie tylko dzień wolny od pracy. Właśnie dzisiaj oblewamy się wodą w ramach ludowej tradycji znanej jako śmigus-dyngus.
III Koszyczek Wielkanocny w Czarnocinie
W gminie Czarnocin zapachniało Wielkanocą - wójt oraz koła gospodyń wiejskich tej gminy zaprosili mieszkańców na III Koszyczek Wielkanocny.
Kto najlepiej szatkował kapustę?
Kiszenie kapusty to tradycja na polskiej wsi. A kto zadba najlepiej o jej kultywowanie jak nie koła gospodyń wiejskich? By podtrzymać zwyczaje panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi zorganizowały w sobotę, 3 października wielkie kiszenie kapusty. Pomogli im w tym strażacy z OSP Stara Wieś.
Dawniej wieczerza wigilijna wyglądała inaczej niż obecnie. Panowały zwyczaje, które dziś są już zapomniane.
Kiedy przywędrowała do nas tradycja ubierania choinki?
Choinka to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Co roku przystrajamy świąteczne drzewko, jednak mało kto wie, w jaki sposób tradycja ubierania choinki przywędrowała w okolice Piotrkowa.
Wszystkich Świętych dniem zabawy?
W kulturze polskiej dzień Wszystkich Świętych to dzień zadumy i refleksji. W tym czasie, ze smutkiem myślimy o przemijaniu, śmierci oraz o bliskich, którzy od nas odeszli. Inaczej jest w kulturze romskiej. Oczywiście są wspomnienia zmarłych, ale wszystko odbywa się w duchu radości i świętowania.
Śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek
Lany poniedziałek, zwany także śmigus-dyngus to jedna z ciekawszych tradycji, związana z Poniedziałkiem Wielkanocnym.
Świąteczne tradycje od Katowic po Sztokholm
Zwyczaje wielkanocne w różnych częściach świata mają wiele cech wspólnych, ale są takie tradycje, które mogą wywołać konsternację u obcokrajowca. Ślązacy w Szwecji nie odważą się pielęgnować obchodów Śmigusa-Dyngusa, ale za to skandynawskie dzieci chętnie złożą im wizytę w przebraniu czarownic.

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc