Artykuły do tagu: historia

Targowoja Płoszczad, czyli 100 lat temu na placu Niepodległości
Przez ponad trzydzieści lat stanowiły handlowo-kupieckie serce miasta. Dziś nie pozostał po nich nawet najmniejszy ślad. Usytuowane w samym centrum Piotrkowa, nieopodal Starego Miasta, na tle murowanych kamienic wyróżniały się charakterystyczną drewnianą zabudową...
Uroczystości katyńskie w Moszczenicy
W Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy uroczyście obchodzono 75 rocznicę zbrodni katyńskiej.
Zmarł generał Stanisław Burza - Karliński
W niedzielę w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie (szpital przy ul. Roosevelta) zmarł gen. Stanisław Burza – Karliński. Miał 94 lata.
Freski, które urzekły nazistów
Okno, którego tak naprawdę nie ma, organy, które są tylko iluzją czy malarz, który nie jest tym, za którego go brano. Czym potrafi zaskoczyć najcenniejszy piotrkowski zabytek patrzącego nań widza? I gdzie szukać na dwuwymiarowej powierzchni jezuickiej polichromii trójwymiarowych zagadek, które powstały 268 lat temu i wciąż „oszukują” oczy tych, którzy nań patrzą?
Będą zwiedzać dawne Kolegium Jezuickie. CIT zaprasza!
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie zaprasza w najbliższą sobotę (11 kwietnia) o godz. 15.00 na zwiedzanie budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, dawnego Kolegium Jezuickiego.
05.04.2015 10:43
Manufaktura Piotrkowska
Gdy mówimy Manufaktura Piotrkowska zazwyczaj mamy na myśli okazały, odnowiony kilka lat temu, czterokondygnacyjny budynek przy ulicy Sulejowskiej 45. W rzeczywistości miano to odnosi się nie tylko do czerwono-ceglanego gmachu. Wszak pierwsza była cegielnia i tkalnia. Do majątku piotrkowskiej manufaktury zaliczał się również staw Bugaj, drewniana wieża ciśnień oraz kilka fabrykanckich domów. Jak dokładnie wyglądały początki bawełnianego biznesu nad Strawą?
29.03.2015 11:50
Mistrzowie miotły
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” i Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie zapraszają na kolejne spotkanie poświęcone pamięci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Paryski szachista rodem z Piotrkowa
Mawiano o nim „mistrz z Piotrkowa”, „profesor szachów”. Jego przeciwnikami byli najlepsi z najlepszych.
Pierwsze piotrkowskie telefony
Choć z aparatem telefonicznym Aleksandra Grahama Bella piotrkowianie zapoznali się już w 1878 roku to jednak na sieć telefoniczną z prawdziwego zdarzenia przyszło im czekać jeszcze 26 lat. Niemniej telefonizacja miasta przebiegała bardzo sprawnie...
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat