Artykuły do tagu: PRL

Lany poniedziałek w okresie późnego PRL
W ostatnich latach Śmigus – Dyngus w Piotrkowie nie jest już tak mocno „świętowany” jak np. w okresie późnego PRL-u. Wówczas mało kto mógł przejść suchy idąc do czy z kościoła lub na spacer.
20. rocznica Konstytucji RP. Czas na zmiany?
2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe przyjęło ostateczną wersję nowej konstytucji. Głosowało za nią 451 parlamentarzystów, przeciw było 40. To czwarta polska ustawa zasadnicza nie licząc tej z 1952 (PRL).
Niezapomniany urok piotrkowskich neonów
Złote czasy piotrkowskich neonów przypadają na drugą połowę lat 60. i pierwszą 70. minionego stulecia. Najbardziej efektowne należały do banku PKO, kawiarni „Jubileuszowa”, sklepu „Elektra” czy restauracji „Kujawianka”. Dziś jeden z najstarszych piotrkowskich neonów jest eksponatem w słynnym Muzeum Neonów w Warszawie. Niebawem będzie on zdobił w stolicy jedną z ulic na Pradze-Południe.
Centralne Dożynki '79 - jak było naprawdę?
Według dość powszechnie panującej opinii, nie było wydarzenia które bardziej zmieniłoby Piotrków w tak krótkim czasie. Ten czas to wrzesień 1979 roku. Wtedy zorganizowano u nas dożynki. Centralne Dożynki.
Pochody 1-majowe w Piotrkowie
Na unikatowych zdjęciach piotrkowskich pochodów 1-majowych można odnaleźć między innymi pracowników WZM-PZL, Mostostalu, nauczycieli i uczniów II LO czy lokalnych notabli partyjnych. Pochody w Piotrkowie „maszerowały” różnymi ulicami – najczęściej jednak Alejami Bieruta i ulicą Słowackiego.
Co nam zostało z tamtych lat?
Mogłoby się wydawać, że 25 lat, jakie minęło od zmiany ustroju w naszym kraju, to sporo czasu, by zniknęła z naszych miast i ulic większość pamiątek po PRL-u, okazuje się jednak, że wciąż można je tu i ówdzie spotkać. Także w Piotrkowie.
22 lipca? Nie wiem, nie pamiętam...
Przez wiele lat było hucznie obchodzone w PRL-u. 22 lipca to było najważniejsze państwowe święto w Polsce Ludowej obchodzone na pamiątkę Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
Przenieśli się w czasy PRL-u
26 Komitetów (grup) wzięło udział w sobotniej zabawie, jaką przygotował HARC dla wszystkich chętnych mieszkańców naszego miasta i powiatu.
Jak się żyło w Piotrkowie w czasach PRL-u?
Każdy, kto chce wiedzieć, lub przypomnieć sobie te czasy może odwiedzić fanpage na facebooku pod tytułem „Piotrków Trybunalski w PRL-u”.
Ulica, tablica, a może znowu rondo?
Rondo im. E. Gierka już było. Ale nie ma, bo nazwę zmieniła piotrkowska Rada Miasta 7 lat temu. Jednak chęć upamiętnienia byłego pierwszego sekretarza KC PZPR wciąż widać. Ewentualnie słychać. Kto i dlaczego chce uczcić Edwarda Gierka?

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc