Artykuły do tagu: Historia

Wyzwolenie Piotrkowa spod okupacji hitlerowskiej
Bój o wyzwolenie Piotrkowa rozpoczęło w nocy, 17 stycznia 1945 roku demonstracyjne uderzenie części oddziału płk. Jakubowskiego od strony południowej miasta. Jednak główne siły skierowano na uderzenie przez obejście Piotrkowa od strony wschodniej i zachodniej.
Stanisław Mikulski: Miałem w Piotrkowie sympatię...
Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie znałaby postaci Hansa Klossa z kultowego serialu “Stawka większa niż życie”, a tym bardziej odtwórcy tej roli, Stanisława Mikulskiego. Do tej roli wytypował go reżyser serialu Janusz Morgenstern.
Piotrków: Najszybsza inwestycja w kraju?
Piotrkowskie Kamienne Schodki na murze obronnym przy placu Niepodległości wybudowano w ciągu trzech dni. To bez wątpienia najszybciej wykonana inwestycja w dziejach miasta i w skali kraju. Przybliżamy jej kulisy. Ponadto wyjaśniamy, że miejskie mury obronne zburzono nie z polecenia gubernatora Kachanowa w 1867 roku, jak sądzi wielu piotrkowian, a 50 lat wcześniej...
W 2005 prezydenta odwołać się nie udało
Piotrkowianie mają doświadczenie. Przed kilkoma laty mieliśmy już okazję głosować za odwołaniem prezydenta i Rady Miasta, a było to 6 marca 2005 roku.
„Piotrków między wojnami” już w sprzedaży
Kolejna odsłona historii Piotrkowa miała miejsce w czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tym razem przybyli mieli okazję zagłębić się w dzieje Piotrkowa międzywojennego. A wszystko za sprawą najnowszej książki Agnieszki Warchulińskiej, która tego dnia promowała swoją najnowszą książkę pt. „Piotrków między wojnami”.
Już 6 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na kolejną odsłonę historii naszego miasta.
Już jutro do księgarń trafi w najnowsza książka Agnieszki Warchulińskiej pt. „Piotrków Trybunalski między wojnami”.
Nagrodzili uczniów za najlepszego „Grota”
W poniedziałkowe południe w Kościele Akademickim Panien Dominikanek rozstrzygnięto konkurs pn. ”Jestem dumny z bycia Polakiem. Legenda generała Stefana Grota Roweckiego”. Podczas wydarzenia nagrodzono i wyróżniono uczestników konkursu. Nie zabrakło także przemówień i części artystycznej.
Zespół opactwa Cystersów w Sulejowie został uznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za pomnik historii.
Osadzeni z aresztu w Piotrkowie, będą oglądać wystawy i uczestniczyć w wykładach przygotowanych przez łódzki oddział IPN-u. Więźniowie poznają między innymi metody działania służb PRL-u.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat