Zapłacą jednorazowy podatek za kanalizację

Tydzień Trybunalski Utworzono: Niedziela, 01 listopada 201523 3336
Nawet kilka tysięcy zł zapłacą ci piotrkowianie, którym miasto wybudowało kanalizację. Sztandarowa piotrkowska inwestycja ostatnich lat, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji została zakończona. Niektórzy mieszkańcy wreszcie mogli pozbyć się szamb. Ale nie ma nic za darmo, teraz zapłacą jednorazowy podatek zwany opłatą adiacencką.

Inwestycja ruszyła w 2009 roku, do dziś udało się wybudować ponad 22 km kanalizacji sanitarnej w takich ulicach jak: Kasztelańska, Gęsia, Topolowa, Twardosławicka, Słowackiego, Belzacka, Roosevelta, Graniczna, Świerczowska, Zalesicka, Zamiejska, Świerczów i Przemysłowa. Na budowę wodociągów i kanalizacji wydano prawie 11 mln zł.


Teraz ci, którzy zamiast szamba mają kanalizację będą musieli wnieść opłatę adiacencką, która zgodnie z uchwałą Rady Miasta wynosi w Piotrkowie 30% różnicy między wartością, jaką miała nieruchomość przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu określoną przez rzeczoznawcę majątkowego według stanu i cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.


O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do piotrkowskiego magistratu. Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w przesłanym mailu informuje:
Podkreślenia wymaga fakt, że rozliczeniu kosztów budowy podlegają inwestycje, gdy urządzenia infrastruktury technicznej zostały wybudowane z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne. Dlatego też w stosunku do nieruchomości, którym stworzono warunki do korzystania z wybudowanej kanalizacji (czy to w ramach zadania „Modernizacja oczyszczalni ścieków” przy współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, czy też inwestorem było samo miasto Piotrków Trybunalski, a nastąpił wzrost wartości nieruchomości z tego tytułu), wszczynane jest postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej.


Należy wskazać, że w każdym przypadku prowadzone jest postępowanie administracyjne, którego celem jest ustalenie, czy dla nieruchomości zostały stworzone warunki do podłączenia sieci infrastruktury technicznej lub korzystania z drogi oraz ustalenia wzrostu wartości nieruchomości w oparciu o operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego.
W przypadku, kiedy nieruchomość miała już wcześniej stworzone warunki do podłączenia do sieci, wówczas nie ustala się opłaty adiacenckiej. Tyle magistrat.
Gmina ma 5 lat na naliczenie takiej opłaty. Kiedy zatem mieszkańcy zapłacą za wzrost wartości nieruchomości, nie wiadomo.


a.wolski@strefa.fm


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (23)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kuchar ~Kuchar (Gość)19.05.2017 23:51

Główna ulica w Piotrkowie ul Słowackiego bez kanalizacji przez 80 lat bez internetu bez gazu bez telewizji i nagle ktoś założył kanalizację i każą płacić takie chore pieniądze czyli to jest pomysł

00


Kuchar ~Kuchar (Gość)19.05.2017 23:47

Zostałem zmuszony do założenia kanalizacji gdyż nie mogłem oddać budynku a w planach miałem oczyszczalnie ścieków zapłaciłem za podłączenie do kanalizacji co miesiąc płacę za użytkowanie jej która jest droższa niż zużyta woda 2 razy a teraz każą mi jeszcze płacić za to że ją musiałem założyć to się nadaje do TVNu lub do uwagi na pewno To zgłoszę

00


Rychu ~Rychu (Gość)19.05.2017 23:45

Rolnicy nie płacą, a jacy to rolnicy u nas w miście

00


robert z piotrkowa troskliwy mieszkaniec ~robert z piotrkowa troskliwy mieszkaniec (Gość)05.11.2015 16:16

Dzień dobry wszystkim co do takiego opodatkowania mam jedno zdanie chciałbym poznać osoby które wyszły z takim pomysłem żeby pozwolić im po pływać w sieci kanalizacyjnej bez możliwości opuszczenia tegoż systemu kiedykolwiek w stanie zdrowia pozwalającym dalej cieszyć się akcją mięśnia sercowego oraz drożnością układu oddechowego tak żeby z takich podatków oczyścić miasto Piotrków trybunalski korzystając z inwestycji która miała na celu wypełnić portfele i konta niektórych osób zamieszanych w inwestycje budowy obiektu oczyszczalnia dla miasta Piotrków Trybunalski osoby zainteresowane proszę o czestowanie wodą z oczyszczalni Kochanych urzędników związanych z pomysłem podatku trzydzieści procent czy to jak kolwiek gdzie miasto nie wyłożyło środków na tą inwestycję

10


miesz. ~miesz. (Gość)03.11.2015 10:33

nie!!! po prostu nie wierzę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
brak słów

10


Amen ~Amen (Gość)03.11.2015 07:37

A jak Focus wykończył starą część Piotrkowa, to wartość gruntów tam spadła (widać po uciekających firmach) - czy w takim razie miasto powinno wypłacić odszkodowanie właścicielom gruntów - 30 procent różnicy pomiędzy wartością sprzed Focusa a teraz?

30


hrabia Ponimirski ~hrabia Ponimirski (Gość)02.11.2015 10:59

Szykujcie portfele .Wszyscy dopłacicie do oczyszczalni ścieków.
KIedyś był taki król MIdas który wszystko zamieniał w złoto,dzisiaj na Piotrkowskiej Oczyszczalni Ścieków mamy Dyzmę takiego naszego MIdasa który zamienia wszystko w to co dopływa do oczyszczalni
Panie Prezydencie robią z pana kogoś do odstrzału
NIECH PAN POROZMAWIA Z PRACOWNIKAMI

31


knknkn ~knknkn (Gość)02.11.2015 10:17

jak tak to miasto zapłaci jednorazowy podatek od swojej nadgorliwości

20


mieszkaniec grodu pradawnego ~mieszkaniec grodu pradawnego (Gość)02.11.2015 10:06

dobra- jak mi nałożą taki podatek to oficjalnie oświadczam, że ja nałożę podatek w podobnej formie od przechodzących przez moją działkę (do samej drogi to moja własność bo miasto nie wykupiło trawnika przed płotem) mediów typu wodociąg, kanalizacja (nie przyłącza) od wartości tychże mediów. Od wzbogacenia się miasta moim kosztem, a jakże. Miasto stać i wartość tego podatku będzie wielokrotnie wyższa niż wartość tych kawałków rur na całej szerokości mojej działki (ponad 50 metrów). Po za tym definitywnie skończę na zgadzanie się na każdą inwestycję miasta na moim terenie- byłem dobry i korzyści miało miasto (nie tylko majątkowe), a i również firmy okołopaństwowe (energetyka, gaz). jak tak miasto dba o mieszkańców to ja będę podobnie dbał o społeczność oraz władzę. Będę miał w d.... czy będzie chodziło o urzędasa czy o dobro społeczne. A opłatę wliczę w produkt spożywczy w który połowa piotrkowskich urzędników się u mnie zaopatruje i ciekawe kto tu straci. Oświadczam również, że po raz pierwszy i ostatni połakomiłem się na ochłapy w postaci przyłącza kanalizacyjnego za połowę (które pomimo moich chęci i szybkiego załatwienia spraw papierkowych... nie zostało mi jeszcze wybudowane gdyż jakaś biurwa z urzędu miejskiego stwierdziła, że miasto wyczerpało limit pieniędzy na ten rok na przyłącza i mi nie założą wcześniej niż za rok). Przypominam panu urzędnikowi z urzędu wiejskiego, że jest to podatek nieobligatoryjny, gdzie maksymalne stawki to 30% i 50% wartości, a więc może być i 0%. A jak biurwy piotrkowskie maja mało to przeniosę działalność i swoje podatki gdzie indziej (już raz się tak zdarzyło za komuny to zlikwidowałem firmę i pomimo próśb i przeprosin urzędników dostali figę z makiem, a byli to właśnie piotrkowscy urzędnicy).

90


77 ~77 (Gość)02.11.2015 06:26

Inwestycja za pieniadze unijne czyli z naszych składek..I jeszcze musimy zaplacic haracz urzedniczemu bydłu, ktore przyjechało do Piotrkowa ze wsi..

91