Zmarł Grzegorz Królikiewicz, reżyser związany z Piotrkowem Trybunalskim

ePiotrkowKraj Utworzono: Piątek, 22 września 20173 2579
Zmarł Grzegorz Królikiewicz, ceniony reżyser, scenarzysta, pedagog Łódzkiej Filmówki, związany z Piotrkowem Trybunalskim. Był między innymi twórcą filmu dokumentalnego o księdzu Tadeuszu Pecolcie, zatytułowanego „Bardziej niż siebie samego”.

W czwartek, 21 września, zmarł Grzegorz Królikiewicz, związany z Piotrkowem wybitny reżyser, scenarzysta, profesor sztuk filmowych, członek Polskiej Akademii Filmowej, autor książek związanych z teorią kina, wychowawca wielu pokoleń polskich filmowców. Choć urodził się w Aleksandrowie Kujawskim (w 1939 roku) Piotrków był miejscem, w którym spędził swą młodość, i do którego chętnie wracał. Między innymi w połowie lat 90. nakręcił film dokumentalny dla Telewizji Polskiej o księdzu Tadeuszu Pecolcie, zatytułowany „Bardziej niż siebie samego”, stanowiący swoisty testament duchowy tego niezwykle cenionego w Piotrkowie kapłana. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Grzegorz Królikiewicz był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Do najbardziej znanych i cenionych dzieł reżysera należą „Przypadek Pekosińskiego” (1993), za który otrzymał nagrodę specjalną na MFF w Karlovych Varach i Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, debiut „Na wylot” (1972), nagrodzony nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Mannheim, „Wieczne pretensje” (1974) czy „Sąsiady” (2014). Za tę ostatnią filmową opowieść, o żyjących na marginesie społeczeństwa mieszkańcach pewnej łódzkiej kamienicy przy ulicy Ogrodowej, Gildia Reżyserów Polskich przyznała mu w ubiegłym roku nagrodę im. Krzysztofa Krauzego.

 

Grzegorz Królikiewicz był odznaczony Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (3)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

. ~. (Gość)22.09.2017 17:23

Absolwent III lo.

30


Rezerwat ~Rezerwat (Gość)22.09.2017 09:25

A o filmie z procesu piotrkowskich sadystów z Urzędu Bezpieczeństwa,którzy torturowali piotrkowskich licealistów harcerzy w latach pięćdziesiątych tzw.Mała Dywersja zapomnieliście? Tytuł filmu "Po całym ciele" .Warto zobaczyć kto się dobrze bawił w naszym mieście i to bez konsekwencji.

111


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc