Wielka wystawa w Sulejowie

ePiotrkow Utworzono: Środa, 11 stycznia 20173 1947
W kościele św. Floriana w Sulejowie trwa wystawa prac Kazimierza Ajsa (1912-1975), rzeźbiarza ludowego z Sulejowa. Motywem przewodnim wystawy są szopki bożonarodzeniowe, ale zwiedzający mogą podziwiać też inne rzeźby o tematyce religijnej i sceny rodzajowe pokazujące dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Jest także tematyka lokalna, m.in. ta związana z sulejowskimi wapiennikami.
sulejow.pl

Ajs był b na swój sposób kronikarzem otaczającego go świata. Tworząc czerpał z postaci i twarzy ludzi bliskich i znajomych,  rzadziej za wzór służył mu obrazek, własna fantazja, wiersz lub piosenka. Stąd duży realizm tworzonych przez niego postaci oraz wiele odniesień do zwykłych, codziennych zajęć i nieodległych wydarzeń historycznych, którymi żyli ówcześni mieszkańcy Sulejowa i okolic.

 

Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 70 prac (rzeźby, płaskorzeźby, szopki, makiety) pochodzących z kolekcji muzealnych oraz zbiorów rodziny artysty i osób prywatnych. Ekspozycję uzupełniają archiwalia (w tym zdjęcia, własnoręcznie napisany życiorys) oraz publikacje związane z artystą.

 

Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się, obok przepięknych szopek bożonarodzeniowych, płaskorzeźby zatytułowane „Anioł Stróż”  i  „Matka Boska w grocie” oraz duża makieta nie istniejącego już wapiennika „Ryngowiec”. Artysta z dużą pieczołowitością odwzorował tu pracę ludzi zatrudnionych przy wypalaniu wapna, które kiedyś było jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców Sulejowa.

 

Z okazji wystawy wydano książeczkę zawierającą informacje o życiu i dorobku artysty oraz skrócony katalog wystawy. Z publikacji tej Ajs wyłania się jako  człowiek skromny, pracowity, nieco zagubiony, a jednocześnie bez reszty oddany swojej artystycznej, rzeźbiarskiej, pasji.

 

Wystawa będzie czynna do 23 stycznia br. Zwiedzać ją można w godzinach nabożeństw (ok. pół godziny przed i po) lub po wcześniejszym uzgodnieniu z administracją kościoła, Urzędem Miejskim w Sulejowie lub Stowarzyszeniem LOT „Sulejów Turystyczny”.

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (3)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik luzikranga16.01.2017 20:51

Więcej informacji na ten temat i zdjęcia na: https://www.facebook.com/SulejowTurystyczny/posts/1152648264852254

23


ms ~ms (Gość)11.01.2017 13:38

Super rzecz!

30


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc