Wielka wystawa w Sulejowie

ePiotrkow Utworzono: Środa, 11 stycznia 20173 2050
W kościele św. Floriana w Sulejowie trwa wystawa prac Kazimierza Ajsa (1912-1975), rzeźbiarza ludowego z Sulejowa. Motywem przewodnim wystawy są szopki bożonarodzeniowe, ale zwiedzający mogą podziwiać też inne rzeźby o tematyce religijnej i sceny rodzajowe pokazujące dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Jest także tematyka lokalna, m.in. ta związana z sulejowskimi wapiennikami.
sulejow.pl

Ajs był b na swój sposób kronikarzem otaczającego go świata. Tworząc czerpał z postaci i twarzy ludzi bliskich i znajomych,  rzadziej za wzór służył mu obrazek, własna fantazja, wiersz lub piosenka. Stąd duży realizm tworzonych przez niego postaci oraz wiele odniesień do zwykłych, codziennych zajęć i nieodległych wydarzeń historycznych, którymi żyli ówcześni mieszkańcy Sulejowa i okolic.

 

Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 70 prac (rzeźby, płaskorzeźby, szopki, makiety) pochodzących z kolekcji muzealnych oraz zbiorów rodziny artysty i osób prywatnych. Ekspozycję uzupełniają archiwalia (w tym zdjęcia, własnoręcznie napisany życiorys) oraz publikacje związane z artystą.

 

Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się, obok przepięknych szopek bożonarodzeniowych, płaskorzeźby zatytułowane „Anioł Stróż”  i  „Matka Boska w grocie” oraz duża makieta nie istniejącego już wapiennika „Ryngowiec”. Artysta z dużą pieczołowitością odwzorował tu pracę ludzi zatrudnionych przy wypalaniu wapna, które kiedyś było jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców Sulejowa.

 

Z okazji wystawy wydano książeczkę zawierającą informacje o życiu i dorobku artysty oraz skrócony katalog wystawy. Z publikacji tej Ajs wyłania się jako  człowiek skromny, pracowity, nieco zagubiony, a jednocześnie bez reszty oddany swojej artystycznej, rzeźbiarskiej, pasji.

 

Wystawa będzie czynna do 23 stycznia br. Zwiedzać ją można w godzinach nabożeństw (ok. pół godziny przed i po) lub po wcześniejszym uzgodnieniu z administracją kościoła, Urzędem Miejskim w Sulejowie lub Stowarzyszeniem LOT „Sulejów Turystyczny”.

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik luzikranga16.01.2017 20:51

Więcej informacji na ten temat i zdjęcia na: https://www.facebook.com/SulejowTurystyczny/posts/1152648264852254

23


ms ~ms (Gość)11.01.2017 13:38

Super rzecz!

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat